Petru przeciwny zmianom w przepisach. "Urzędnik sam podejmie decyzję o przejęciu banku"

Zdaniem szefa senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorza Biereckiego, zmiany zasad przejmowania banków są "niezbędne". Innego zdania jest Ryszard Petru, który gościł w Wywiadzie Politycznym TOK FM.

- Senat nie powinien wstrzymywać prac nad ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym - przekonywał szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki. 

Bierecki podkreślił, że jego zdaniem na nagraniu rozmowy szefa Getin Noble Bank Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim nie słychać "żadnej korupcyjnej propozycji". Dodał jednak, że gdyby narracja o korupcji okazała się prawdziwa, wstrzymywanie prac byłoby realizacją tej korupcyjnej propozycji. - Pracujemy nad ustawą, która jest niezbędna dla stabilności finansów publicznych - argumentował Bierecki.

Do jego słów odniósł się w TOK FM Ryszard Petru z partii Teraz!. - Tu nie chodzi o to, kto komu co obiecał. Ta poprawka jest niepotrzebna, bo wykracza poza dyrektywę unijną. Ona mówi, że jeżeli KNF uzna, że istnieje ryzyko, że dany bank może mieć problemy - nie, że ma, ale że może mieć - to KNF może doprowadzić do tego, żeby ten bank został przejęty przez inny. To oznacza, że urzędnik sam podejmuje decyzję, czy istnieje niebezpieczeństwo - tłumaczył.

- Ewidentnie jest to próba przejęcia banku i zwykła afera korupcyjna - w taki sposób Petru podsumował aferę KNF.

Zdaniem Ryszarda Petru, cała sprawa nie zostanie szybko rozwikłana.

- Nie sądzę, aby ta afera mogła zostać wyjaśniona przez polskie służby, bo one, jak widać, działają opieszale. Pytanie, dlaczego pan Adam Glapiński i Zdzisław Sokal nie zostali jeszcze przesłuchani? Dlaczego nie zabezpieczono dokumentów, nie sprawdzono bilingów? - wyliczał.

Adam Glapiński to Prezes Narodowego Banku Polskiego. Mówi się, że to dzięki niemu Chrzanowski za rządów PiS zrobił karierę. 28 marca Chrzanowski. po spotkaniu z Czarneckim, zaprowadził go do Glapińskiego, by poinformować prezesa banku centralnego o zawartym porozumieniu.

Zdzisław Sokal jest przedstawicielem prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru Finansowego i szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W kontekście jego osoby, na nagraniu Czarneckiego, mówi się o “planie Zdzisława”, który miał polegać na przejęciu banku za złotówkę.

W kontekście afery KNF coraz częściej pada też nazwisko właśnie Grzegorza Biereckiego, senatora PiS i twórcy SKOK-ów.

"Gazeta Wyborcza" napisała 19 listopada, że kilka miesięcy po objęciu funkcji przewodniczącego KNF Marek Chrzanowski wyczyścił Komisję z urzędników tropiących nieprawidłowości w SKOK-ach. Założycielem kas jest senator PiS, Grzegorz Bierecki.

W weekend "Wyborcza" podawała, że Kasa Krajowa SKOK chciała w Getin Banku otworzyć lokatę dla "Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie". Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku, twierdzi, że było to 60-70 mln zł. Finalnie bankier nie zgodził się na transakcję, bo miał wątpliwości co do pochodzenia tych pieniędzy. Bierecki wszystkiemu zaprzecza, a SKOK chcą pozwać "Wyborczą" o pomówienie "za bezzasadne łączenie firmy z aferą KNF".

DOSTĘP PREMIUM