Leszek Miller: "PiS ws. SN przyjął taktykę wycofywania się. Ich tłumaczenia? Groteskowe"

Leszek Miller uważa, że wycofanie się ze zmian w SN to dobra decyzja. - Na tym przykładzie widać, jak dobrze, że jesteśmy w Unii. Bo nie wszystko, co PiS chciałby wprowadzić, gwałcąc mechanizmy demokracji, jest do zrobienia - mówił w TOK FM.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej.  Sprawdź szczegóły >>>

Zdaniem Leszka Millera środowe wydarzenia w Sejmie (szybka zmiana przepisów dotyczących SN) pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość nie chce zaostrzenia konfliktu politycznego.

- PiS przyjął taktykę wycofywania się. Bo zdaje sobie sprawę z tego, że konflikt np. z UE przynosi więcej strat niż korzyści - ocenił Miller.

Przyjęte w błyskawicznym tempie, w zaledwie kilka godzin, poprawki przepisów dotyczących Sądu Najwyższego znoszą de facto zdecydowaną większość zmian wprowadzonych przez PiS. Zmian krytykowanych nie tylko przez ekspertów, sędziów SN, ale też Komisję Europejską.

- Zaraz pewnie ta nowelizacja zostanie przyjęta przez Senat, a za chwilę podpisana przez prezydenta. Tak nawiasem mówiąc, prezydent staje w bardzo trudnej sytuacji. Bo przecież jeszcze niedawno wysłał do prof. Małgorzaty Gersdorf powiadomienie, że już nie jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego, że przechodzi w stan spoczynku. Co teraz zrobi prezydent? Wyśle kolejne pismo, że się poprzednio pomylił? - pytał ze śmiechem Leszek Miller.

Jak podkreślił, zapewne PiS oczekuje, że przegłosowanie nowelizacji kończy spór z Unią Europejską. - A przecież Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może chcieć dokończyć procedurę dotyczącą Polski. Bo to nie jest jedynie sprawa Sądu Najwyższego. A Krajowa Rada Sądownictwa? A Trybunał Konstytucyjny? Więc jeśli Trybunał poprowadzi dalej sprawę, to opozycja powinna z tego maksymalnie korzystać. Skoro jest dowód na to, że pod naciskiem unijnych instytucji PiS wycofuje się ze szkodliwych rozwiązań, to trzeba iść dalej - postarać się, by PiS zrezygnował z innych szkodliwych rozwiązań - uważa gość "Poranka Radia TOK FM".

Groteskowe tłumaczenia

- Ale jak to wytłumaczyć wyborcom? Próbuje już Krystyna Pawłowicz, która napisała: "działamy w warunkach bezprawnego szantażu ze strony UE z inspiracji antypolskiej opozycji, kłamliwie straszącej polexitem, by chronić interesy Polski, musimy zrobić jeden krok wstecz, by móc Polskę zmieniać". W podobnym duchu wypowiadał się wczoraj w Sejmie Stanisław Piotrowicz  - cytowała Karolina Lewicka.

- To są tłumaczenia groteskowe, bo przecież każdy orientujący się, jak jest naprawdę, wie, że PiS nie robi tego dobrowolnie. Tylko Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się pod naciskiem instytucji unijnych. Nawiasem mówiąc, słusznie robi, wycofując się. I widać na tym przykładzie, jak dobrze, że jesteśmy w Unii. Bo nie wszystko, co PiS chciałby wprowadzić, gwałcąc mechanizmy demokracji liberalnej, jest do zrobienia. Bo jest pewna bariera, mur, o który te działania się roztrzaskują - zaznaczył Leszek Miller.

Jak dodał, rządzący mogliby zyskać u wyborców, jasno mówiąc, że wycofują się z pomysłów dotyczących SN, że to był błąd. - A teraz będziemy słuchać opowieści o tym, że się nie wycofaliśmy, że robimy to z własnej woli. To nieprawda. Gdyby nie jasne stanowisko TSUE, to Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiłoby tego - powiedział.

Senat nie powinien

Zdaniem Leszka Millera w obliczu tego, co przyniósł wybuch afery KNF, rządzący powinni zrezygnować z forsowania zmian w przepisach, które pozwalają na przejęcie banku "za złotówkę".

Chodzi, przypomnijmy,  o ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w którym znalazła się poprawka dotycząca przejmowania zagrożonych banków bez zgody podmiotu przejmowanego.

Projekt zmiany przepisów trafił do Sejmu i został przez większość posłów poparty tuż przed ujawnieniem nagrań dokonanych przez Leszka Czarneckiego.

Leszek Miller uważa, że sprawa zmiany przepisów powinna wzbudzać podejrzenia. - Uważam, że Senat nie powinien przyjmować tej poprawki, która przeszła przez Sejm. Jeśli Senat chce podtrzymać wizerunek izby mądrości i rozwagi, resztki tego wizerunku, to powinien tę poprawkę odrzucić - uważa gość TOK FM.

- Część specjalistów mówi tak: bank pana Czarneckiego znajdował się w stanie sanacji, zmuszanie go do upadłości, by przejął go inny bank, jest działaniem przestępczym. Ale inni eksperci mówią, że było inaczej. Jako obywatel chciałbym się dowiedzieć od prokuratury, innych instytucji, czy tak było, czy był plan Zdzisława. Mam nadzieję, że przynajmniej tego się dowiemy - stwierdził były premier.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu. Karolina Lewicka rozmawiała z Leszkiem Millerem także o tym, czy słabnie pozycja Zbigniewa Ziobry.

Czytaj też: Tusk nie powinien czekać do 2020 roku. Leszek Miller: Wybory do PE to wymarzona wręcz sytuacja>>>

"To małość". Miller o tym, jak prezydent "nie zauważył" Donalda Tuska

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM