Polityczne trzęsienie ziemi na Podlasiu. Przewodniczącym sejmiku zostaje kandydat KO

Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej został wybrany przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego, chociaż większość ma tam PiS. Zadecydowali radni w tajnym głosowaniu.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Startujący w wyborach samorządowych z listy Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego. W głosowaniu tajnym pokonał Marka Komorowskiego, którego zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.

Na Pileckiego oddano 16 głosów ważnych, na Komorowskiego - 11. Trzy głosy były nieważne.

W październikowych wyborach do 30-osobowego sejmiku województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Koalicja Obywatelska 9, zaś PSL - 5.

Oznaczało to, że po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji z udziałem PO i PSL, PiS jest w stanie samodzielnie rządzić w samorządzie regionu.

Jednak po ogłoszeniu wyniku głosowania na przewodniczącego sejmiku, w którym kandydat partii rządzącej nieoczekiwanie przegrał, przewodniczący klubu radnych PiS poprosił o przerwę w obradach.

To kolejna odsłona politycznej walki o władzę w sejmikach. Wczoraj burzę wywołał transfer startującego z listy KO Wojciecha Kałuży, któremu zapewniło to pozycję wiceszefa Sejmiku Województwa Śląskiego, a Prawu i Sprawiedliwości - nieoczekiwanie - przewagę w sejmiku.

Borys Budka o Wojciechu Kałuży: Dla każdego, kto na niego głosował, jest po prostu oszustem

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM