PiS przyspieszy wybory parlamentarne? Tomasz Lis: Możliwe już w marcu

Czy PiS myśli o ucieczce do przodu i wcześniejszych wyborach? - Niezależnie od terminu, ich wynik jest trudny do rozstrzygnięcia - mówił Tomasz Lis w Poranku Radia TOK FM.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Publicysta Piotr Zaremba w swoim tekście na łamach "Polski The Times" sugeruje, że jedną z szans PiS na przejęcie inicjatywy po wybuchu afery KNF jest "ucieczka do przodu" i przyspieszone wybory parlamentarne (kadencja Sejmu i Senatu upływa jesienią 2019 roku).

Wpływ na to mogą mieć kryzysy partii Jarosława Kaczyński, czyli między innymi afera KNF, przez którą PiS traci w sondażach, czy spektakularne wycofanie się ze zmian w Sądzie Najwyższym.

Wybory już w marcu?

O możliwości przyspieszonych wyborów parlamentarnych rozmawiali komentatorzy TOK FM. Prowadzący audycję Jacek Żakowski zasugerował, że mogłyby się one odbyć razem z elekcją do Parlamentu Europejskiego, czyli w maju 2019 roku. - Nawet wcześniej, mówi się o pierwszej lub drugiej niedzieli marca - odpowiedział Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka", a Wiesław Władyka z "Polityki" dodawał: Taki scenariusz jest rozważany.

Lis wskazywał, że w Jarosławie Kaczyńskim "siedzą dwie traumy dotyczącego takiego rozwiązania". - Pierwsza dotyczy roku 2006, gdy była okazja do przyspieszonych wyborów i do tego nie doszło. Uważam, że wtedy zrobiono błąd - ocenił redaktor naczelny "Newsweeka". Wtedy właśnie doszło do wielu perturbacji, m.in. zmienił się premier - stanowisko stracił Kazimierz Marcinkiewicz, a szefem rządu został Jarosław Kaczyński. Wtedy też podpisana została koalicja PiS z LPR i Samoobroną.

Natomiast druga trauma dotyczy przyspieszonych wyborów, które odbyły się rok później. - I wtedy przegrali, a Jarosław Kaczyński na pewno świetnie to pamięta - dodawał publicysta Tomasz Wołek.

Trudno wskazać zwycięzcę 

Jaki byłby wynik takiej przedwczesnej elekcji? - Na pewno przegrałby PiS - stwierdził kategorycznie Wołek.

Innego zdania był Tomasz Lis. Przekonywał, że wynik takich wyborów byłby trudny do rozstrzygnięcia.

- Wystarczy jeden epizod, kolejna afera podobna tej z KNF, który może przekręcić wyniki wyborów. Jednak czy to październik, czy marzec, to wynik wyborów może rozstrzygnąć się o włos już na samej mecie - przewidywał naczelny "Newsweeka".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Co prezydent Andrzej Duda zrobi z nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym?
 • Po co PiS tak szybko zmieniał ustawę?
 • Co dalej z aferą KNF?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (120)
Przyspieszone wybory w 2019 roku? "Scenariusz rozważany"
Zaloguj się
 • sluchaj_bej

  Oceniono 30 razy 24

  PiS chce zdazyc przed powrotem Donalda. Powrot DT na miesiac przed wyborami, na co sie w tej chwili zapowiada, bedzie dla PiS katastrofa.

 • maciej_aszek

  Oceniono 27 razy 19

  Kaczyński, człowiek który prawie wszystko w swoim życiu przegrał.
  Raz mu się trzy lata temu udało kupić wygrane wybory, a tu duda- afera goni aferę, karaluchy mu spod ręki zaczynają się rozpełzać, nikt normalny nie ma do niego zaufania, a do tego kolano!
  No po prostu tragedia! Al mu się należy, bo to zły człowiek jest.

 • dzi1a

  Oceniono 16 razy 12

  cyt.
  " – Do czasu kiedy ich wyrzuciłem z pracy, bo przestali pracować, tylko szukali haki, przeglądali dokumentację. Zwróciłem im uwagę, raz, drugi czasu i doszedłem do wniosku, że trzeba ich wyrzucić. Po wyrzuceniu zaczęli podskakiwać, to powiedziałem, do jednego "przyjdź z mężem", a do drugiego "przyjdź z żoną". I to jest moja jedyna wypowiedź "przeciwko mniejszościom"– tłumaczył na rozprawie Wałęsa. "

 • remo29

  Oceniono 16 razy 12

  Nie przyspieszy, Kaczyński już raz poszedł va banque, ale się obsrał i osiem lat musiał czekać, żeby dorwać się do władzy, więc będzie robił wszystko, żeby się jej trzymać. Nawet jeśli miałoby to być nielegalne. Z resztą, on się prawem już teraz nie przejmuje.

 • salsolo.4

  Oceniono 13 razy 9

  A na Podlasiu pisole tak pożarli się między sobą, że na przewodniczącego sejmiku wybrali kandydata zgłoszonego przez KO:)))

 • drdr2

  Oceniono 20 razy 8

  Ja bym na miejscu Kaczyńskiego nie ryzykował. Zawsze przez 4 lata więcej się nakradnie niż przez trzy. No i rok później do pierdla

 • pollion1

  Oceniono 13 razy 7

  Kaczyński jak Beria z brzuchem .....THE DEATH OF STALIN....

 • sil.m

  Oceniono 13 razy 7

  Dywagacje mają rózny koloryt:
  -stara przyjażń zakonników PC z podziemi na Brackiej nie rdzewieje jak stępka promu w stoczni.
  JK nie rozliczony z afer w ramach PC (FOZZ, Telegraf. Art B, Srebrna, RSW itd...). FOZZ - to źródło „czerwonych pieniędzy”, które zasilały biznesowo-polityczne przedsięwzięcia braci .Sprawę skutecznie pod dywan zamietli pod dywan Glapiński i sędzia Kryże /czerwony pająk do ostatnich dni PZPR/ syn płk.Kryże który podpisał wyrok śmierci na rotmistrza Pileckiego a zatwierdził W.Światkowski / wuj JK/. Wyschło żródło GetBack. Pozostał SKOK gdzie piorą kasę na szemrane interesy pisowaci a kamufluje to do spółki ze Slajdem MM. Teraz terminowanie Dworczyka u mistrza Lipińskiego przynosi efekty- jakie to owoce i jaki smak będą miały pokaże najbliższa przyszłość. To, że za nieudolne rządy PIS z furmanem na czele zapłacą wszyscy obywatele jest marnym pocieszeniem ale powoli dochodzi to do świadomości. . Ten proceder należy jak najszybciej ukrócić przez delegalizację partii łamiącej konstytucję, prowodyrów osądzić oraz przeprowadzić nacjonalizację majątku partii oraz jej członków. Guru pamięta też rok 2007 i wybory i późniejsze 8 lat posuchy.
  Mobilizacja damskich bokserów od Odry po Bug, pałaszujących od rana halucynogenne grzybki rydzyka, fatimskie wizje i pieprzenie farmazonów za srebniki szachermachera pokaże : dyscyplina to nasza specjalność Maszyneria TV-pis do oszukiwania pracuje już w pocie czoła, na pełnych obrotach . Co z tego wynika gdy zwoje myślowe miedzy uszami są w szczątkowej formie i tylko „ctrl-C” i następnie „Ctrl-V”-to standardowa wiedza na poziomie 1 Asta. Przespaliście dobry czas razem z TW „Balbina” i TW”Muzyk”. Łopatą takiemu do pustego łba nakładli gnoju o SB, komunie, potomkach oprawców itd - nic nie wie taki- wtedy go na świecie nie było, we własnej rodzinie nie popyta- gdzie tatuś-wujek-stryjek pracował i na kogo kablował. Jedni ludzie mają twarze, inni mordy. Ci z twarzą chcą ją zachować w każdej sytuacji, ci z mordą - lubią być za nią trzymani. Z takimi, nie warto dyskutować -do kościoła biegają a łżą jak bure psy –pis-obaki. Przecież wiecie, że pod rządami „naczelnika” Pis / jak Cos.a Nostr.a / - to ściśle zhierarchizowane struktury, ściśle podporządkowane, żyją z pasożytowania na państwie polskim. Srebrna i Nowogrodzka oraz SKOK-i nie wzięły się z powietrza, ale z zawłaszczenia majątku narodowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX