Mikołaj Pawlak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Sejm zdecydował, teraz pora na Senat

Prawnik Mikołaj Pawlak został wybrany przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na jego powołanie musi jeszcze wyrazić Senat.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Kandydaturę Pawlaka zgłoszoną przez PiS poparło 230 posłów, 185 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna do wyboru, wynosiła 211 głosów.

Kim jest Mikołaj Pawlak? 

Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi; od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.

Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu szefa resortu sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.

Pawlak brał udział w pracach nad nową ustawą o nieletnich. "W projekcie zapisano obniżenie o 3 lata, do wieku 10 lat, granicy, za którą dziecko będzie mogło odpowiadać za popełnienie "czynu karalnego" - donosił tygodnik "Polityka".

Kolejna próba

Kadencja Marka Michalaka, który pełni tę funkcję od 2008 roku, skończyła się dwa miesiące temu. Ale do tej pory parlamentowi nie udało się wybrać jego następcy. Ostatnia próba skończyła się odrzuceniem kandydatury popieranej przez PiS Agnieszki Dudzińskiej.

Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość forsowało kandydaturę Sabiny Lucyny Zalewskiej, której dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" zarzucili plagiat w artykułach naukowych. Procedura wyboru RPD musiała zacząć się od początku.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, o walce z dopalaczami: - Sygnał z wczoraj to ?wszystkie ręce na pokład!?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM