PO złożyło wniosek o odwołanie rządu PiS. Powód? Afera KNF, korupcja oraz kłamstwa i populizm

W Sejmie jest już wniosek o odwołanie rządu. Złożyła go Platforma Obywatelska - informuje reporter TOK FM, Roch Kowalski. Jednym z powodów złożenia wotum nieufności jest afera KNF.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

PO swój wniosek uzasadnia aferą Komisji Nadzoru Finansowego, korupcją polityczną, której PiS dopuścił się na Dolnym Śląsku i Śląsku, oraz kłamstwami i populizmem partii rządzącej w kampanii wyborczej. 

Dlaczego PO złożyło wniosek o odwołanie rządu PiS dopiero teraz, choć zapowiadało to już przed wyborami samorządowymi? - Wydawało nam się, że cała kampania wyborcza, polityka kłamstwa, dezinformacji, populizmu, wyborczych obietnic, że to wyczerpuje uzasadnienie takiego wniosku - mówił Grzegorz Schetyna. - Życie zaczęło przynosić nowe informacje, dlatego to trwało, musieliśmy zmieniać uzasadnienie, życie pisało nowe akapity tego wniosku - dodał

Do tego PO dokłada też brak zgody na powołanie komisji śledczej, bo nie wierzy, że upolityczniona prokuratura będzie sumiennie prowadzić dochodzenie w sprawie afery KNF. Kolejny punkt to nepotyzm i zatrudnianie w spółkach skarbu państwa członków rodzin polityków PiS.

Po co składać wniosek?

Politycy Platformy przekonują, że choć wiedzą iż wniosek przepadnie w głosowaniu, to jego złożenie ma sens. - Mamy świadomość tego, że głosy PO i reszty opozycji nie wystarczą do odwołania premiera. Jednak rok temu składaliśmy wniosek o dymisję premier Szydło, głosów nam zabrakło, ale tego samego dnia została odwołana - przypominał szef klubu PO, Sławomir Neumann.

Jak dodał, teraz przyświeca im ten sam cel. Sejm rozpatrzy wniosek Platformy w połowie grudnia. Wotum nieufności dla rządu jest konstruktywne, czyli zawiera nazwisko następcy na stanowisku szefa rządu. Zaproponowanym we wniosku kandydatem na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

O wniosku w Poranku Radia TOK FM mówił sam Grzegorz Schetyna. Posłuchaj!

O co chodzi w aferze KNF?

Czy zgadzasz się z Grzegorzem Schetyną, że składanie wniosku o odwołanie rządu PiS ma sens, skoro wiadomo, że zabraknie głosów do jego przyjęcia?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM