W Poznaniu brakuje kierowców autobusów. Miasto odezwie się do... Hindusów z Dubaju

Poznańskie MPK szuka 70 osób do prowadzenia tramwajów i autobusów. - Przedsiębiorstwo chce sięgnąć po pracowników z zagranicy - informuje reporter TOK FM, Karol Kański.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

MPK szuka różnych sposobów, aby zachęcić do pracy. Kierowcy i motorniczy dostali podwyżki, a nowo zatrudniani pracownicy - jeśli zobowiążą się, że będą pracować w spółce przynajmniej kilka lat, to nie zapłacą za kursy zawodowe i szkolenia.

Jednak takie szkolenia trwają kilka miesięcy, a MPK już teraz potrzebuje do pracy 70 osób.

Dlatego w Poznaniu przychylniejszym okiem patrzy się na pracowników z zagranicy. MPK już zatrudnia Ukraińców, ale to nie koniec.

Jeszcze w tym roku do Poznania mają przyjechać hinduscy kierowcy z Dubaju. - Pracują w warunkach ruchu prawostronnego, a więc nie powinni mieć większych problemów, żeby odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości – przekonuje Iwona Gajdzińska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu.

Początkujący kierowca w MPK w Poznaniu zarobi 3 600 złotych brutto, w przyszłym roku w spółce planowane są kolejne podwyżki pensji.

Jak traktujemy pracowników z zagranicy?

Pracowników z zagranicy jest w naszym kraju coraz więcej, bo nadal w Polsce brakuje rąk do pracy. Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wynika, że odczuwamy do nich coraz większą niechęć. 

- Mówienia o bezpieczeństwie, niechęci do cudzoziemców - tego nie było wcześniej. Przed 2015 rokiem Polacy byli dość otwarci. Od tego czasu widać zamknięcie na wszystkie nacje. Nawet w przypadku Ukraińców widać regres sympatii Polaków. To jest ogromna, bardzo zła praca, która była wykonana przez polityków. Trudno będzie się z tego teraz niestety wycofać - mówił w TOK FM w czerwcu Witold Klaus z SIP.

Ukraińcy to za mało. Z jakich jeszcze krajów ściągamy do Polski pracowników?

W Polsce brakuje rąk do pracy. Henryka Bochniarz: Musimy sprawić, by Ukraińcy chcieli u nas zostać

DOSTĘP PREMIUM