Barbara Nowacka: To, co widzimy dzisiaj ws. materiału TVN, jest próbą zastraszenia mediów

- Ciężko nie widzieć, co się dzisiaj w Polsce dzieje. Służby są absolutnie na polityczne zlecenie - mówiła w "Wyborach w TOK-u" Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska i Koalicji Obywatelskiej.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!
Sprawdź szczegóły >>>

- Czy to nie jest absurdalne? - pytała w "Wyborach w TOK-u" Dominika Wielowieyska europosła Karola Karskiego o podejrzewanie dziennikarza TVN o propagowanie faszyzmu.

Przypomnijmy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyszli w piątek (23 listopada) do domu dziennikarza telewizji TVN Piotra Wacowskiego. Działania służb mają związek z materiałem o polskich neonazistach, który współrealizował operator.

Funkcjonariusze wręczyli dziennikarzowi wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanego o propagowanie faszyzmu.

- Mamy tutaj sytuację, w której, jak się wydaje, mieliśmy do czynienia z pewnym kreatywnym dziennikarstwem. Nie relacjonowaniem rzeczywistości, ale tworzeniem jej po to, żeby ją utrwalić i przekazać jako coś autentycznego - wyjaśniał gość TOK FM, przywołując linię obrony neonazisty, który zeznał, że otrzymał od dziennikarzy pieniądze, aby zorganizować urodziny Hitlera. Dodał, że nie chce stawiać się po jednej stronie, a wszystko zostanie wyjaśnione w trybie procesowym.

Próba zastraszenia mediów?

Innego zdania była Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska. - Ciężko nie widzieć, co się dzisiaj w Polsce dzieje. Służby są absolutnie na polityczne zlecenie. Ciężko uwierzyć, że tak bystry i wykształcony człowiek jak pan poseł, ale też wiele innych osób w PiS, nie wie, co oznacza dziennikarstwo wcieleniowe - stwierdziła.

- Nie ma was tam, gdzie trzeba zareagować. Nadal nie postawiono oskarżeń nikomu, kto w zeszłym roku 11 listopada propagował skrajną prawicę i hasła niedopuszczalne w polskiej przestrzeni publicznej - dodała polityczka. 

- To, co widzimy dzisiaj w sprawie materiału TVN i jej operatora, jest jawnym działaniem politycznym i próbą zastraszenia mediów. Bo co to pokazuje? Możemy po was przyjść, jak nam się spodoba. Użyjemy każdego pretekstu i będziemy udawali, że nie wiemy, na czym opiera się dziennikarstwo. 

Podobną opinię miał Piotr Zgorzelski z PSL.- Tam, gdzie sprawy są niewygodne dla PiS, mam na myśli wątek organizacji nacjonalistycznych, faszystowskich, to jest próba zamiatania pod dywan, zamiast stanąć w prawdzie. Wiemy, że to jest margines w życiu politycznym, ale skoro istnieje, to trzeba się z nim rozliczyć, a nie posądzać dziennikarzy o sztuczki i manipulacje - zaznaczył polityk.

Joanna Mucha podkreśliła, że jej zdaniem stawianie zarzutu propagowania faszyzmu dziennikarzowi realizującemu materiał jest nie do obrony. - Myślę, że w pewnym momencie przyjdzie polecenie z góry, aby się z tego wycofać - stwierdziła. 

Przypomnijmy. Prokuratura chce postawić Wacowskiemu zarzuty, ponieważ wśród zdjęć z urodzin Hitlera, które w ramach dziennikarskiego śledztwa nagrywał, pojawiły się i takie, na których sam hajluje.

Operator od początku tłumaczy, że wykonywanie nazistowskiego pozdrowienia było niezbędne do realizacji materiału. Prokuratura nie przyjęła wyjaśnień motywowanych warsztatem dziennikarskim i chce postawić mu zarzuty podobne do tych, które usłyszeli organizatorzy nazistowskiej imprezy.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy minister Ziobro jest piątą kolumną PiS-u?
 • O słowach ambasador USA o niezależności mediów.
 • O nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
 • O aferze KNF.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Barbara Nowacka: To, co widzimy dzisiaj ws. materiału TVN, jest próbą zastraszenia mediów
Zaloguj się
 • miw.d

  Oceniono 8 razy 2

  Prokuratura nie przyjmuje wyjaśnień dziennikarza co do warsztatu dziennikarskiego, to tak, jak
  poseł Kaczyński wytacza proces Wałęsie, który uważa, że Kaczyński swoim poleceniem lądowania za wszelką cenę, zabił brata. No to w tej sytuacji poseł Kaczyński powinien się spodziewać pozwów ze strony Putina i Tuska, nieprawdaż?
  Kuriozalne sytuacje.

 • wejsunek35

  Oceniono 2 razy 0

  Propaganda u komuszki wiecznie żywa.

 • realizmforte

  Oceniono 4 razy 0

  Nowacka, jak zwykle krótko, rzeczowo i w punkt.Gdybyż to więcej takich polityków w Polsce było...
  bylibyśmy w awangardzie narodów, nie w brunatnej kruchcie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe ile jeszcze takich materialow lezy w zamrazarkach na czerskiej i wiertniczej w oczekiwaniu na wlasciwy moment.

 • realizmforte

  Oceniono 3 razy -1

  Sądząc po komentarzach, mamy wzmożenie aktywu klerykalnego - obrońców diabła. Bronią swoich faszystów, tak samo jak swoich pedofilów w kieckach.Nic nowego.
  Polecam doskonale udokumentowaną książkę " Kościół a faszyzm anatomia kolaboracji" Agnosiewicza. Na str 241 autor konkluduje " Prawie wszystkie opisane w książce faszyzmy miały charakter chrześcijański, stricte katolicki. Tu już nie ma mowy o kolaboracji, ale o budowaniu przez religię i kościół reżimów faszystowskich."
  Polecam !! Lektura obowiązkowa, zwłaszcza dla młodych, którym na katechezie robi się budyń z mózgu od przedszkola.

 • androsaq

  Oceniono 12 razy -2

  Pani Nowacka, wkrótce wybory do europarlamentu. Zapewne Grzesiu nie zapomni wystawić Panią na listę wyborczą. Po dostaniu się do europarlamentu będzie Pani mogła swoje chore lewicowe teorie wcielać w życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX