Nowa KRS złoży na siebie skargę, że jest niekonstytucyjna? Siedlecka: Wtedy sama powinna się zawiesić

Czy nowa KRS jest niekonstytucyjna? Ewa Siedlecka z "Polityki" powiedziała w TOK FM, że jeśli Rada złoży wniosek o uznanie swojej niekonstytucyjności do Trybunału, to powinna też się sama zawiesić.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Gośćmi Dominiki Wielowieyskiej w Poranku TOK FM byli Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Agaton Koziński ("Polska The Times") i Ewa Siedlecka ("Polityka").

Jednym z tematów poruszonych w audycji była siódma już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia rządząca usunęła część zmian, które krytykowała Unia Europejska. Bruksela zarzucała PiS-owi, że prowadzą one do podporządkowania sądów rządowi, a sędziowie powinni być niezależni. Dominika Wielowieyska zapytała, czy ta nowelizacja zamyka sprawę konfliktu rządu PiS z Unią Europejską.

"Toksyczna KRS"

Głos zabrała Ewa Siedlecka. - Mam nadzieję, że nie zamyka. Została (nowa - red.) Krajowa Rada Sądownictwa, która jest wirusem, toksycznym elementem, który cały czas będzie zatruwał wymiar sprawiedliwości poprzez nominacje sędziowskie i tworzenie standardów w postępowaniach dyscyplinarnych - tłumaczyła dziennikarka prawna.

Następnie wyjaśniła, że to nie koniec problemów z niezależnością polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Została izba spraw publicznych (Sądu Najwyższego - red.), która - już nie mówiąc o tym, że kontroluje wybory i sądzi sprawy najważniejsze dla władzy - to jeszcze ma tę skargę nadzwyczajną, która pozwoli kontrolować orzecznictwo Sądu Najwyższego. To znaczy, że jeżeli zapadnie wyrok, który się władzy nie będzie podobał, to pójdzie do izby skargi nadzwyczajnej i zostanie skorygowany. PiS kontroluje orzecznictwo Sądu Najwyższego, więc sprawa się nie kończy - powiedziała Ewa Siedlecka. Dodała, że przyszedł czas na to, by na ulicach zorganizować kolejną odsłonę obywatelskiej akcji "Europo, nie odpuszczaj", a Polacy powinni pokazać Komisji i Unii Europejskiej, że nadal potrzebują pomocy.

W opinii Agatona Kozińskiego partia rządząca sięgnęła po zbyt dużo. - PiS ewidentnie zakiwał się z Sądem Najwyższym. Poszedł o jeden most za daleko. Musieli się wycofać - ocenił Agaton Koziński. Jego zdaniem interesującą kwestią jest to, czy PiS się wycofał, bo porozumiał się z Komisją Europejską, czy nie. - Intuicja mi podpowiada, że to nie było dogadane, tylko to jest próba szukania po omacku porozumienia z Brukselą. Komisja albo to zaakceptuje, albo nie, albo zaakceptuje i powie, że poprosi o więcej tego samego - powiedział dziennikarz.

Bogusław Chrabota zwrócił uwagę na to, że PiS nie jest homogeniczny i są w nim ludzie, którym zależy na porozumieniu z Unią Europejską. - Zbliżają się wybory do europarlamentu: mam wrażenie, że PiS dołoży wszelkich starań, żeby łagodzić wszystkie sprawy konfliktowe - powiedział Chrabota.

Nowa KRS chce sprawdzić, czy jest konstytucyjna

Zdaniem Ewy Siedleckiej, po ustępstwie PiS Komisja Europejska może "poczuć siłę i czas", by upomnieć się o cofnięcie innych zmian, które według niej odbierają niezawisłość polskiemu sądownictwu. - Jest wielka fala uchwał sędziów przeciwko (nowej - red.) KRS, skandalicznemu sposobowi, w jaki proceduje i rozstrzyga konkursy na sędziów. Każdy może sobie odsłuchać - to jest po prostu nieprawdopodobne. Pada pytanie, dlaczego ktoś dostał rekomendację mimo negatywnych opinii, a poseł Stanisław Piotrowicz (PiS) odpowiada: "Bo tak" - powiedziała Ewa Siedlecka.

- Poza tym sama (nowa - red.) KRS zrobiła coś, co przypomina cyrk Monty Pythona, a mianowicie jeden z jej członków zgłosił pomysł, by zapytać Trybunał, czy KRS jest powołana zgodnie z Konstytucją, ponieważ pojawiają się głosy, że nie jest. Sędzia Johann, wiceprzewodniczący KRS, starał się uświadomić, że to będzie wymagało tego, żeby KRS sama złożyła wniosek o uznanie niekonstytucyjności, bo nie ma wniosków o uznanie konstytucyjności, tylko musi być wniosek o niekonstytucyjności (...). Uważam, że jak KRS już złoży na siebie skargę, że jest niekonstytucyjna, to się powinna zawiesić - podsumowała Ewa Siedlecka.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM