Nowa KRS złoży na siebie skargę, że jest niekonstytucyjna? Siedlecka: Wtedy sama powinna się zawiesić

Czy nowa KRS jest niekonstytucyjna? Ewa Siedlecka z "Polityki" powiedziała w TOK FM, że jeśli Rada złoży wniosek o uznanie swojej niekonstytucyjności do Trybunału, to powinna też się sama zawiesić.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Gośćmi Dominiki Wielowieyskiej w Poranku TOK FM byli Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Agaton Koziński ("Polska The Times") i Ewa Siedlecka ("Polityka").

Jednym z tematów poruszonych w audycji była siódma już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia rządząca usunęła część zmian, które krytykowała Unia Europejska. Bruksela zarzucała PiS-owi, że prowadzą one do podporządkowania sądów rządowi, a sędziowie powinni być niezależni. Dominika Wielowieyska zapytała, czy ta nowelizacja zamyka sprawę konfliktu rządu PiS z Unią Europejską.

"Toksyczna KRS"

Głos zabrała Ewa Siedlecka. - Mam nadzieję, że nie zamyka. Została (nowa - red.) Krajowa Rada Sądownictwa, która jest wirusem, toksycznym elementem, który cały czas będzie zatruwał wymiar sprawiedliwości poprzez nominacje sędziowskie i tworzenie standardów w postępowaniach dyscyplinarnych - tłumaczyła dziennikarka prawna.

Następnie wyjaśniła, że to nie koniec problemów z niezależnością polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Została izba spraw publicznych (Sądu Najwyższego - red.), która - już nie mówiąc o tym, że kontroluje wybory i sądzi sprawy najważniejsze dla władzy - to jeszcze ma tę skargę nadzwyczajną, która pozwoli kontrolować orzecznictwo Sądu Najwyższego. To znaczy, że jeżeli zapadnie wyrok, który się władzy nie będzie podobał, to pójdzie do izby skargi nadzwyczajnej i zostanie skorygowany. PiS kontroluje orzecznictwo Sądu Najwyższego, więc sprawa się nie kończy - powiedziała Ewa Siedlecka. Dodała, że przyszedł czas na to, by na ulicach zorganizować kolejną odsłonę obywatelskiej akcji "Europo, nie odpuszczaj", a Polacy powinni pokazać Komisji i Unii Europejskiej, że nadal potrzebują pomocy.

W opinii Agatona Kozińskiego partia rządząca sięgnęła po zbyt dużo. - PiS ewidentnie zakiwał się z Sądem Najwyższym. Poszedł o jeden most za daleko. Musieli się wycofać - ocenił Agaton Koziński. Jego zdaniem interesującą kwestią jest to, czy PiS się wycofał, bo porozumiał się z Komisją Europejską, czy nie. - Intuicja mi podpowiada, że to nie było dogadane, tylko to jest próba szukania po omacku porozumienia z Brukselą. Komisja albo to zaakceptuje, albo nie, albo zaakceptuje i powie, że poprosi o więcej tego samego - powiedział dziennikarz.

Bogusław Chrabota zwrócił uwagę na to, że PiS nie jest homogeniczny i są w nim ludzie, którym zależy na porozumieniu z Unią Europejską. - Zbliżają się wybory do europarlamentu: mam wrażenie, że PiS dołoży wszelkich starań, żeby łagodzić wszystkie sprawy konfliktowe - powiedział Chrabota.

Nowa KRS chce sprawdzić, czy jest konstytucyjna

Zdaniem Ewy Siedleckiej, po ustępstwie PiS Komisja Europejska może "poczuć siłę i czas", by upomnieć się o cofnięcie innych zmian, które według niej odbierają niezawisłość polskiemu sądownictwu. - Jest wielka fala uchwał sędziów przeciwko (nowej - red.) KRS, skandalicznemu sposobowi, w jaki proceduje i rozstrzyga konkursy na sędziów. Każdy może sobie odsłuchać - to jest po prostu nieprawdopodobne. Pada pytanie, dlaczego ktoś dostał rekomendację mimo negatywnych opinii, a poseł Stanisław Piotrowicz (PiS) odpowiada: "Bo tak" - powiedziała Ewa Siedlecka.

- Poza tym sama (nowa - red.) KRS zrobiła coś, co przypomina cyrk Monty Pythona, a mianowicie jeden z jej członków zgłosił pomysł, by zapytać Trybunał, czy KRS jest powołana zgodnie z Konstytucją, ponieważ pojawiają się głosy, że nie jest. Sędzia Johann, wiceprzewodniczący KRS, starał się uświadomić, że to będzie wymagało tego, żeby KRS sama złożyła wniosek o uznanie niekonstytucyjności, bo nie ma wniosków o uznanie konstytucyjności, tylko musi być wniosek o niekonstytucyjności (...). Uważam, że jak KRS już złoży na siebie skargę, że jest niekonstytucyjna, to się powinna zawiesić - podsumowała Ewa Siedlecka.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Komentatorzy w TOK FM: Bogusław Chrabota, Agaton Koziński i Ewa Siedlecka
Zaloguj się
 • simr1979

  Oceniono 11 razy 9

  Czy ktoś już pracuje nad sposobem oczyszczenia tego szamba prawnego w (niedającej się określić) przyszłości?
  Coś mi się wydaje, że nie. Pewnie zresztą to po prostu niemożliwe, a jedynym wyjściem będzie kolejny okrągły stół.

 • susdomestica

  Oceniono 8 razy 8

  Porównanie działań nowej KRS do kultowego latającego cyrku jest policzkiem dla grupy Monty Python i nobilitacja dla KRS, na co obie nie zasługują. Ale to tak tylko przy okazji...

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 7

  Może jednak warto powiadomic nowy KRS , że ta uchwała z punktu widzenia prawa była nieskuteczna bo nowelizacji Dz. U. poz. 1928 nie było 2 grudnia 2015 a poprzednia ustawa Dz. U. poz. 1064 nie tylko w kwestii terminów i procedury wyboru ale braku kompetencji Przyłębskiej nie zezwalała na wybór tej pani 2 grudnia 2015 tymczasem jej 4 kolegów nawet slubowanie skladało bez ustawy, która została napisana by mogli je złozyc , ale nie 3 grudnia tylko pomiędzy 5 a 12 grudnia więc by cała piątka mogła tytułowac się sedziami TK , PIS powinien napisać nowa ustawę o SN w której nalezałoby dla sędziów grudniowych 2015 zrobić wyjatek i ponownie wybrać i odebrać ślubowanie
  Tj. dla Muszyńskiego, Przyłębskiej, Pszczółkowskiego oraz dla zastępców zmarłych Ciocha i Morawskiego

  UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 2 grudnia 2015 r.
  w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Art. 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji
  Rzeczypospolitej oraz art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale
  Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1064 i 1928), wybiera na stanowisko sędziego Trybunału
  Konstytucyjnego Julię Annę Przyłębską.
  Art. 2. Kadencja nowo wybranego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się
  z dniem 9 grudnia 2015 r.
  MARSZAŁEK SEJMU
  Marek Kuchciński

  Składanie zapytania o skutecznośc wyboru KRS do tak nieskutecznie wybranych sędziów TK ośmiesza wnioskodawców .

 • kolesio2

  Oceniono 5 razy 5

  ,,fachowcy,, ale za to swoi i sprzedajni. Za kilkanaście miesięcy powinni być pozbawieni prawa wykonywania zawodu.

 • tag1

  Oceniono 4 razy 4

  najlepiej jak popełnia sepuku

 • Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieje, że nowa władza potraktuje tę bandę sprzedawczyków, tak samo jak pis traktuje np. mundurowych. Utrata wszystkich przywilejów emerytalnych będzie wystarczającą karą dla żądnych kariery klonów Przyłębskiej.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 1

  Tęgie głowy w tym PiSie nawymyślały sideł na innych i sami w nie wpadają. Żałosne. Szczycą się tytułami naukowymi, a nie potrafią pisać ustaw w oparciu o Konstytucję i zdrowy rozsądek. Oderwani od rzeczywistości, przepełnieni chciejstwem i bylejakością. Bolszewicka mentalność wyłazi na każdym kroku.

 • zbych21

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem daleki od udzielania dobrych rad dla KRS. Ale jeśli chcą zapytać TK o konstytucyjność, powinni znaleźć kogoś, kto to zrobi zamiast nich. Ale może nie być łatwo. Przy takim niewiarygodnym TK, ci co kwestionują konstytucyjność KRS nie zrobią tego, a środowiskom pisowskim niezręcznie jest składać wniosek o uznanie KRS za niekonstytucyjny. Musiałby to zrobić ktoś podstawiony działający pod fałszywą maską.

 • Krzys Wroblowiec

  Oceniono 10 razy -10

  Ale co to kogo obchodzi ?
  Przecież jesteśmy w Polsce, i mamy polski rząd, który kieruje się interesem Polaków. A nie komuchów i lewaków, którzy coś pitolą w żydowskim radiu.
  Szalom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX