Kto finansuje TVN? Poseł Horała z PiS: Zdaje się, że kapitał amerykański, choć są tacy, którzy mówią, że rosyjski

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała zasugerował w Poranku Radia TOK FM, że stacja TVN może być finansowana przez kapitał rosyjski.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy!  Sprawdź szczegóły >>>

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, komentującym polskie śledztwo ws. reportażu TVN o neonazistach dała do zrozumienia, że wątpliwości polityków uznaje za ataki na niezależnych dziennikarzy.

Zobacz koniecznie: Autor materiału o polskich neonazistach: Pokazaliśmy grupę ekstremistów i staliśmy się wrogami publicznymi

- Stany Zjednoczone zawsze dbają o zagraniczny kapitał amerykański, a ta akurat stacja jest, zdaje się, kapitałem amerykańskim. Choć są tacy, co mówią, że rosyjskim - skomentował sprawę Marcin Horała.

Jan Wróbel, prowadzący rozmowę dopytywał, skąd poseł Horała ma takie informacje. - Na mieście się tak mówi - odpowiedział polityk. 

Dodał, że być może pani ambasador sprawa została przedstawiona w nieco innym świetle.

- Jako przykład jakiegoś represjonowania mediów i jeszcze kapitału amerykańskiego, więc już w ogóle o zgrozo. Natomiast prawda jest taka, że można przekroczyć pewną granicę bycia dziennikarzem - tłumaczył gość Jana Wróbla, zaznaczając, że dziennikarz jest od relacjonowania rzeczywistości, a nie jej tworzenia.

Poprosiliśmy TVN o komentarz do słów posła Horały. Po kilku godzinach stacja się odezwała. Komentarz wklejamy w całości: TVN i Discovery Polska to czołowy nadawca telewizyjny w Polsce, w całości należący do wiodącego amerykańskiego koncernu medialnego Discovery (Nasdaq: DISCA, DISCB, DISCK).

List Georgette Mosbacher do Mateusza Morawieckiego

List wysłany przez ambasador USA w Polsce do premiera krąży już w mediach społecznościowych. Ambasada na razie nie potwierdziła jego autentyczności. Przygotowuje oświadczenie w jego sprawie

W liście wyrażone jest zaniepokojenie zarzutami, które członkowie polskiego rządu adresowali do autorów reportażu "Superwizjera TVN" o urodzinach Hitlera. 

Możemy w nim przeczytać, że zadziwiające jest iż osoby publiczne, takie jak Joachim Brudziński, zaatakowały dziennikarzy, którzy działali jako przedstawiciele niezależnych mediów w Polsce. 

Zatrzymanie Chrzanowskiego. "Dosyć szybko, jak na polskie standardy"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dzisiaj (27 listopada) Marka Chrzanowskiego. Były szef KNF ma usłyszeć zarzuty korupcyjne.

- Dlaczego CBA zatrzymało "uczciwego człowieka"? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel, nawiązując do słów doradczyni prezydenta Zofii Romaszewskiej. 

- Nie podzielam tej opinii. Od początku ja i wszyscy znani mi politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że ta rozmowa, którą odbył pan Chrzanowski, była absolutnie niedopuszczalna. Wręcz karygodna. Skończyła się od razu odpowiedzialnością w postaci dymisji, którą sam (Chrzanowski - red.) złożył i bardzo dobrze. A służby, prokuratura działają. Zbierają dowody i jeżeli uznają, że popełnienie przestępstwa jest uprawdopodobnione, to podejmą dalsze działania - wyjaśniał poseł PiS. 

Prowadzący pytał o działania służb, które weszły do siedziby KNF dopiero kilka godzin po przylocie Marka Chrzanowskiego z Singapuru. 

- Trzeba zauważyć, że pan Chrzanowski nie był sam w gabinecie, był w asyście uprawnionego pracownika KNF, z odpowiednimi certyfikatami. Nie mógł tam nic posprzątać - tłumaczył poseł PiS, zaznaczając, że uznawanie, iż "domniemany łapówkarz trzyma łapówki w gabinecie przez osiem miesięcy, jest dość naiwne". 

Dodał też, że zauważa hipokryzję osób z opozycji, które zgłaszają uwagi o zbyt późnych działaniach służb, ponieważ reakcja na sprawę Amber Gold zajęła im dwa lata i osiem miesięcy od pojawienia się pierwszych niepokojących sygnałów.   

- Gdyby to za moich rządów zachodziło, to wstrzymałbym się z uwagami, że opóźnienie czterogodzinne czy nawet trzydniowe jest skandaliczne, czy szczególnie długie - podkreślił gość TOK FM oraz dodał: - Toczy się postępowanie i jak na polskie standardy, to chyba dosyć szybko, bo w dniach można je liczyć. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj?

 • Czy nowy szef KNF to strzał w dziesiątkę?
 • O komisji ds. VAT;
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (193)
Horała sugeruje, że TVN finansują Rosjanie
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 45 razy 43

  Nie pojmuję porównania sprawy oszusta od "ambergold" który jako pospolity bandyta wykorzystał naiwność ludzką i oszukał klientów, ze sprawą bardzo wysokiego urzędnika państwowego, mianowanego przez premiera kraju, chronionego przez partię rządzącą.... to tak jakby równać sprawę Stachowiaka, z wypadkiem w Smoleńsku - taka sama ranga porównania.

 • evergreen111

  Oceniono 40 razy 38

  "Pan Chrzanowski nie był sam w gabinecie, był w asyście uprawnionego pracownika KNF, z odpowiednimi certyfikatami. Nie mógł tam nic posprzątać"

  TO CO ON TAM ROBIŁ PRZEZ KILKA GODZIN, PISOWSKI KANCIARZU HORAŁO? KWIATKI PODLEWAŁ?

 • edek40

  Oceniono 38 razy 34

  Skup się pan, panie Horała. Ziobro z Kamińskim dostali zawiadomienie 7 listopada. 9 listopada kryształowo czysty Chrzanowski poleciał sobie do Singapuru. 13 listopada GW opublikowała tekst o nagraniu. 14 listopada Chrzanowski, już po złożeniu dymisji, wszedł do swojego biura i go wyczyścił. Niedługo po nim wkroczyli dzielni wojacy Ziobry i Kamińskiego. 27 listopada Chrzanowski został aresztowany.

  Czy tylko mi wydaje się, że 20 dni od zawiadomienia do aresztowania, z umożliwieniem wyczyszczenia biura, to niezbyt szybko? A może tylko mi wydaje się, że czas między 7 a 13 listopada PiS poświęcił na ciche próby ukręcenia łba sprawie, co okazało się niemożliwe z uwagi na "niedyskrecję" GW? A może tylko ja mam wrażenie, że czas między 13 listopada, a aresztowaniem, PiS poświęcił na dalsze czyszczenie oraz dalsze, już publiczne, próby zamiecenia pod dywan?

  Przypominam, że w odróżnieniu od afery Amber Gold, władcy prokuratury mieli Chrzanowskiego na świeczniku, bo dowody dostali w kopercie od Giertycha. Gotowe i nie wymagające większych naprężeń umysłowych.

 • zd46

  Oceniono 32 razy 30

  Panie Horała, jak na polskie standardy, to Gdynianie szybko pana "wodowali" odsyłając w kąt władzy samorządowej i pokazali, że pan nie jest światłym człekiem a skrajnie prawicowym "oszołomem", tylko takich, nowoczesna Gdynia, nie potrzebuje.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 29 razy 27

  Marcinku, przestań opowiadać bajki na dobranoc. Chrzanowski sam żadnej dymisji nie złożył.

  Dostał telefon z poleceniem z Nowogrodzkiej i je wykonał, mimo że polecenie było rażącym naruszeniem prawa. Zwykły poseł nie może odwoływać szefa KNF.

 • aprilapril

  Oceniono 33 razy 27

  Reportaż o neonazistach. Rybaku. Miedlarze marszach nazi pokazaly juz wszystkie znaczace telewizje w Europie. Poszlo w świat.

 • batura3

  Oceniono 27 razy 23

  Panie H - pissowskim standardem jest też to, że facet mógł przez parę godzin pogrzebać w swoich papierach??? Prosze nie obrażać inteligencji samodzielnie:)) myślących obywateli

 • niezalany

  Oceniono 25 razy 23

  nie pojmuję po co do wiarygodnego medium zapraszać taką załganą mendę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX