E-zwolnienia obowiązkowe już od soboty. Prezes ZUS: To upraszcza życie ubezpieczonym

1 grudnia w życie wchodzą przepisy odsyłające papierowe zwolnienia lekarskie do lamusa. Teraz lekarze będą musieli wystawiać e-zwolnienia. Czas ucieka, a 40 proc. z nich nadal od tego stroni.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Od najbliższej soboty papierowe L4 mają przejść do historii. W życie wchodzą przepisy, które nakazują lekarzom wystawianie zwolnień elektronicznych.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podkreśliła w magazynie EKG, że stare, wydawane do tej pory, druki stracą z początkiem grudnia ważność.  

Zaznaczyła jednak, że zgodnie z prawem, są sytuacje, kiedy zaświadczenie o zwolnieniu lekarskim może być wydane w formie papierowej. 

- Jeżeli są rzeczywiście przeszkody, żeby skorzystać z systemu informatycznego, lekarz wcześniej powinien sobie z niego wygenerować i wydrukować kilka takich formularzy - mówiła, tłumacząc, że zwolnienie może być wystawione w formie papierowej np. podczas wizyty lekarskiej lub przerwie w dostawie prądu.

Podkreśliła jednak, że wówczas lekarz zobowiązany jest wprowadzić informację o wydanym zwolnieniu w ciągu trzech dni od daty wystawienia do systemu informatycznego. 

- Reforma ma głównie na celu zapewnienie (ochrony - red.) interesów ubezpieczonych - tłumaczyła prof. Uścińska, dodając, że "system upraszcza życie ubezpieczonym".

- Nie muszą już dostarczać tego papieru pracodawcy, dlatego, że pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej pięciu pracowników, są zobowiązani do posiadania profilu na platformie usług elektronicznych - wyjaśniała.  

Dodała, że ma już go 89 proc. zobowiązanych do tego pracodawców. Jednak w każdym przypadku pacjent ma prawo poprosić o wydrukowanie zwolnienia. 

Biała Sobota dla lekarzy

Ponieważ e-zwolnienia wystawia na razie 56 proc. lekarzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, organizuje "Białą sobotę dla medyków" i obiecuje pomoc oraz konsultacje.

ZUS próbuje w ten sposób zachęcić pozostałych lekarzy do pilnego zastosowania się do nowych wytycznych. Przez cały weekend - od 8 do 21- medycy będą mogli skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej a w samą sobotę - do 13 - osobiście zasięgnąć porady w każdym z regionalnych oddziałów zakładu.

Lekarze protestują przeciwko e-zwolnieniom m.in. dlatego, że w wielu gabinetach do tej pory nie ma komputerów. Wprawdzie resort zdrowia przeznaczył 50 mln zł na dotacje do zakupu sprzętu dla lekarzy, ale zrobił to na ostatnią chwilę. O dofinansowanie można się starać do połowy grudnia.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Prezes ZUS chce zmian w systemie. By ograniczyć kilkuzłotowe emerytury

DOSTĘP PREMIUM