Jest wyrok w sprawie kampanii PFN "Sprawiedliwe sądy"

Polska Fundacja Narodowa finansując kampanię "Sprawiedliwe sądy", działała niezgodnie ze swoim statutem - tak zdecydował Sąd Rejonowy w Warszawie.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Przypomnijmy, że akcja billboardowa "Sprawiedliwe sądy" miała kosztować 19 milionów złotych. Ostatecznie pojawiła się informacja, że za jej przeprowadzenie zapłacono połowę tej sumy.

Skargę w sprawie kampanii złożyła była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Choć działania PFN były niezgodne z jej statutem, to nie doszło do złamania prawa – informuje reporter TOK FM Michał Janczura.

Przypomnijmy że organizując akcję "Sprawiedliwe sądy" pomysłodawcy twierdzili, że w ten sposób "promują i chronią wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej oraz polską gospodarkę".

Sąd nie dał wiary takim tłumaczeniom i uznał że hasła w stylu "Sędzia kradła spodnie" czy "Sędzia może kłamać bezkarnie", nie są promocją Polski a wręcz przeciwnie - działają niekorzystnie na wizerunek kraju oraz samej władzy sądowniczej.

Sąd nie przychylił się też do tłumaczenia, że fundacja jedynie finansowała, a nie organizowała akcję. - Upraszczając słowa płynące z uzasadnienia, sąd uznał, że jak ktoś płaci, to jest współodpowiedzialny za to, co się za te pieniądze robi – mówi reporter TOK FM.

Kontrowersyjne działania 

Polska Fundacja Narodowa została powołana za czasów rządu Beaty Szydło. Działa dzięki pieniądzom przekazywanym przez spółki Skarbu Państwa. Ma promować pozytywny obraz Polski za granicą. Finalnie zasłynęła wyżej opisaną kampanią billboardową i nieudanym rejsem Mateusza Kusznierewicza dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Właśnie przy okazji tego święta, które przypadało 11 listopada, o PFN znów zrobiło się głośno. Fundacja wyprodukowała spot telewizyjny z amerykańskim gwiazdorem filmowym Melem Gibsonem. Wielu chwycił on za serce, jednak miał on też sporą wadę. Autorzy wygumkowali z panoramy stolicy Pałac Kultury i Nauki.

DOSTĘP PREMIUM