Nowelizacja nie rozwiązuje problemów. Komisja Europejska nie wycofa z TSUE skargi ws. Sądu Najwyższego

Unijna komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova zapowiada, że złożona przez KE skarga w sprawie Sądu Najwyższego nie zostanie wycofana z TSUE.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Wiera Jourova w rozmowie z dziennikarzem czeskiego radia publicznego Filipem Harzerem pozytywnie oceniła działania polskich władz, które w ubiegłym tygodniu znowelizowały ustawę o Sądzie Najwyższym.

- Uszanowali, czy też przyjęli środek zabezpieczający unijnego trybunału, który mówił: niczego nie zmieniajcie, nie wysyłajcie tych sędziów na emeryturę - mówiła Wiera Jourova.

Zmiany, które w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm i Senat, wycofały większość wprowadzonych zmian w Sądzie Najwyższym. Wśród znowelizowanych przepisów są m.in. te dotyczące wieku przejścia sędziów w stan spoczynku.

Znowelizowana przez parlament ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Wypowiedź Jourovej jest pierwszą deklaracją członka KE, która pojawiała się po znowelizowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Unijna komisarz sprawiedliwości zapowiedziała, że Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi na polski rząd złożonej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jourova odniosła się też do procedowania przez Radę Europejską wobec Polski artykułu o naruszeniu praworządności:

- Ten ruch ws. SN przyjmujemy pozytywnie, ale to nie jest coś, co mogłoby wstrzymać procedurę wynikającą z artykułu 7. Więc debata rady będzie kontynuowana - stwierdziła.

Do dyskusji w sprawie Polski Rada Europejska ma powrócić w grudniu.

Czyta też: Gorąca debata w PE o zastosowaniu art. 7 z powodu polityki PiS. Legutko: "Polska jest nękana">>>

"Ta ustawa jest niepotrzebna". Prof. Matczak o kapitulacji rządu PiS ws. SN

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
KE nie wycofa skargi z TSUE
Zaloguj się
 • dolnik

  0

  Ciekawe kto wpłynął na tą ambasador, że wykazała się taką znawczynią tego tematu. A nawet ograniczonych i rządnych blichtru członków swojej administracji USA bronią jak najważniejszej twierdzy. Uczcie się Polacy.

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  TSUE nie jest wcale zaskoczone odpowiedziami Polski na zarzuty. Oni wiedzą, ze problemem Polski jest niedouczony, słabo wykształcony, bez jakiejkolwiek praktyki magister Ziobro. On nie robi bowiem niczego co wie, tylko to co mu się wydaje. Ludzie których wysyła do referowania swoich stanowisk przed TSUE to intelektualne porazki ministerstwa sprawiedliwości i sądownictwa jako nauki prawnej wogóle. Jezeli ktoś nie potrafi zrozumiec powtarzanego kilkakrotnie polecenia zeby przywrócic stan prawny sprzed marca 2018 r. to ręce opadają. Szympans by zrozumiał w lot. Dopóki Ziobro ze zgrają swoich wiernych potakiwaczy stanowi prawo w Polsce, to nikt w Unii Europejskiej nie poda nam pomocnej ręki, nawet Orban, chyba zeby ściągnąc nam zegarek. Zdarza się.

 • pielnica

  Oceniono 3 razy -1

  czuję się zawstydzony i upokorzony -jako Polak - tymi listami ambasadora USA do premiera i ministra S.W. Takich listów nie pisały do władz PRL władze ZSRR nawet w okresie stalinizmu.Oczywiście całkowitą odpowiedzialność za to ponoszą władze PiS i tacy oportuniści,jak R.Czarnecki,czy Waszczykowski. PiS zachowuje się ,jak wiejski chuligan na wiejskim weselu,który wszystkich zaczepia,obraża,dopiero jak dostanie w mordę od mocniejszego,to siada cicho w kącie.Totalny obciach w świecie z powodu kaczej dyplomacji.

 • zdzisław Drab

  Oceniono 1 raz -1

  Pies Psu Ogona Nie Urwie a Platforma Śię Tylko Pogroża Bardzo Trudno Oderwać Zachlanom Świnkę od koryta Nawet Gospodarza Potrai Pogryś Takie Świnki Tylko Pan Tuczy By Wtroćić w Przepaść Nacusz Cały Świat Skoro Dusza Zatracona Przez Klamstwa Fałszywość obludę i ludzkie Dramaty Powiedżiał i Pan Powiorzćie Chwasty I Przygotuićie Do Spalenia a On Słowa Na Wiatr Nie Rzuca Prawdom Niszczy i Uwlnia a Mocom Ducha Prowadżi i Wystawia Po Owocach Ich Poznaćie

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Panstwa narodowe musza pogodzic sie z utrata suwerennosci, powtarzajcie te slowa w kazdym rzadowym medium, niech dotra to tepych cepow postpeerelu, mala szansa, ale moze w koncu cos zrozumieja. Gloswalem przeciw wejsciu do UE glownie z tego powodu iz w UE byly Niemcy smiertelny wrog Polakow.

 • czechy11

  Oceniono 5 razy -1

  Brawo Komisja Europejska. Zero ustępstw wobec PiS dopóki nie zostanie przywrócona praworządność. Bolszewicy z PiS rozumieją jedynie argument pieści. Nie odpuszczać ⚠⚠⚠

 • inz.morszczuk

  Oceniono 2 razy -2

  Kaczyński odejdź, NIE NISZCZ POLSKI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX