Nowelizacja nie rozwiązuje problemów. Komisja Europejska nie wycofa z TSUE skargi ws. Sądu Najwyższego

Unijna komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova zapowiada, że złożona przez KE skarga w sprawie Sądu Najwyższego nie zostanie wycofana z TSUE.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Wiera Jourova w rozmowie z dziennikarzem czeskiego radia publicznego Filipem Harzerem pozytywnie oceniła działania polskich władz, które w ubiegłym tygodniu znowelizowały ustawę o Sądzie Najwyższym.

- Uszanowali, czy też przyjęli środek zabezpieczający unijnego trybunału, który mówił: niczego nie zmieniajcie, nie wysyłajcie tych sędziów na emeryturę - mówiła Wiera Jourova.

Zmiany, które w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm i Senat, wycofały większość wprowadzonych zmian w Sądzie Najwyższym. Wśród znowelizowanych przepisów są m.in. te dotyczące wieku przejścia sędziów w stan spoczynku.

Znowelizowana przez parlament ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Wypowiedź Jourovej jest pierwszą deklaracją członka KE, która pojawiała się po znowelizowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Unijna komisarz sprawiedliwości zapowiedziała, że Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi na polski rząd złożonej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jourova odniosła się też do procedowania przez Radę Europejską wobec Polski artykułu o naruszeniu praworządności:

- Ten ruch ws. SN przyjmujemy pozytywnie, ale to nie jest coś, co mogłoby wstrzymać procedurę wynikającą z artykułu 7. Więc debata rady będzie kontynuowana - stwierdziła.

Do dyskusji w sprawie Polski Rada Europejska ma powrócić w grudniu.

Czyta też: Gorąca debata w PE o zastosowaniu art. 7 z powodu polityki PiS. Legutko: "Polska jest nękana">>>

"Ta ustawa jest niepotrzebna". Prof. Matczak o kapitulacji rządu PiS ws. SN

TOK FM PREMIUM