"Mamy bardzo podobną sytuację jak Ukraina". Radziwinowicz o blokowaniu przez Rosję Cieśniny Pilawskiej

Celem działań Rosjan, jak ocenia Wacław Radziwinowicz, jest odcięcie Ukrainy od Morza Azowskiego. Dziennikarz "GW" przypomina, że Polska padła ofiarą podobnego scenariusza, zrealizowanego przez Moskwę.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Wacław Radziwinowicz niedzielne wydarzenia w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej nazwał "pirackimi". Bo jak podkreślał w TOK FM, Rosjanie zaatakowali, przejęli jednostki ukraińskie poza swoimi "wodami terytorialnymi".

Przypomnijmy, dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne.

- Rosjanie wyraźnie pokazali: Morze Azowskie, Azow jest nasz. Jak będziemy chcieli, to przepuścimy jakieś jednostki. Ale nie będą chcieli, więc wybrzeże ukraińskie Morza Azowskiego będzie martwe - ocenił w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Warto pamiętać, że przez porty na Morzu Azowskim przechodzi 25 proc. eksportu Ukrainy. Więc dla Kijowa sprawa dostępu do Mariupola i Berdiańska jest sprawą kluczową.

Elbląg martwym portem

Wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji przypomniał, że Polska ma podobne doświadczenia. Nam też Rosjanie uniemożliwiają żeglugę.

- Mamy bardzo podobną sytuację jak Ukraina. Mamy martwy port w Elblągu. Mimo tego, że od 1945 roku jest umowa o swobodnej żegludze przez Cieśninę Pilawską, to jest ona praktycznie zamknięta. Rosjanie nikogo tamtędy nie przepuszczają. Robią tak od dziesiątków lat. Teraz dokładnie to samo robią z Morzem Azowskim, choć skala jest oczywiście nieporównywalna - mówił Wacław Radziwinowicz.

Dziennikarz przypomniał, że Rosjanie ograniczają ruch przez Cieśninę Pilawską z powodu swojej bazy wojskowej. W Bałtyjsku, w obwodzie kaliningradzkim, mieści się baza Floty Bałtyckiej.

Co zrobią Rosjanie?

W czasie niedzielnego starcia Rosjanie przejęli ukraińskie jednostki i zatrzymali 23 marynarzy. Wczoraj sąd na Krymie zdecydował o areszcie dla 15 z nich. Dziś ma zapaść decyzja w sprawie kolejnych ukraińskich marynarzy. Trudno się spodziewać, by sąd w Symferopolu podjął inną decyzję, niż aresztowanie.

- Rosjanie zażądają pewnie wkrótce wymiany na swoich ludzi, którzy zostali zatrzymani przez Ukraińców np. w Donbasie - uważa Wacław Radziwinowicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (180)
Ukraina-Rosja. Wacław Radziwinowicz
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 33 razy 19

  Elbląg jest martwy ponieważ tak naprawdę nie jest do niczego potrzebny.Warto zanim sie napisze poczytać coś fachowego.Zalew Wislany jest płytkim Zalewem i nie ma możliwości uprawiania na nim żeglugi wiekszymi statkami.Podobnie płytkie jest bezpośrednie podejście do portu.Pomijam już fakt,że każdemu bliżej do Kołobrzegu,Gdyni,Gdańska niż przeszło 100 km dalej do Elbląga.Kwestię połączeń kolejowych i drogowych Elbląga z resztą kraju litosciwie pomijam.
  Nawet jak durnie z PiS wyrzucą kolejny miliard w błoto czyli w przekop to niczego nie zmienią.
  Elbląg nie ma żadnych perspektyw jako port.

 • wudeer

  Oceniono 39 razy 15

  porównywalną? Ukraina ma zablokowane kluczowe dla gospodarki porty, u nas jedynie wycieczkowe stateczki nie dopływają do Elbląga.

 • crimen

  Oceniono 15 razy 11

  Trzeba było puścić drugą nitkę Jamału przez Polskę. Byłby element nacisku na Rosję i karta przetargowa dla otworzenia cieśniny Pilawskiej. Mędrcy z koalicji AWS-UW sami pozbawili się atutów w negocjacjach, zrywając podpisaną umowę. Putin podniósł nam cenę za gaz, a z nadwyżki sfinansował bałtycką rurę. Dlaczego bociany roznoszące prawdziwych polityków i mężów stanu, szerokim łukiem omijają Polskę?

 • music0

  Oceniono 25 razy 9

  Unia Europejska powinna zamknąć Cieśniny Duńskie dla statków rosyjskich i porty w Kaliningradzie i Petersburgu też będą martwe.

 • locke314

  Oceniono 18 razy 8

  Przepłynąłem jachtem Cieśninę Pilawską dwukrotnie, osobiście. Rosjanom to zwisało kalafiorem. Nie wiem jakie statki oni niby blokują, coś do Elbląga pływa, zdaje się że z Kaliningradu. Co te "blokowane" statki miałyby przewozić niby? Właściwie określenie"statki" jest ciut na wyrost, jako że tor wodny w niektórych miejscach (Suchacz) ma dwa metry głębokość. Przy wysokiej wodzie....

 • az555

  Oceniono 7 razy 7

  wystarczyło żeby Rosjanie zrobili w 45r.kreskę na mapie troszkę dalej ...i nie byłoby żadnych podobieństw

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 17 razy 7

  Okręty ukraińskie płynęły z punktu A (Odessa - Ukraina) do punktu B (Mariupol - Ukraina).
  Jedyna droga wiedzie przez Cieśninę Kerczeńską, która od 4 lat jest uważana przez Rosję (i póki co tylko Rosję) za jej wody terytorialne.
  W/g Ukrainy ta cieśnina to granica między ukraińskim Krymem a Rosją.
  Ukraińcy zgłosili, zgodnie z prawem międzynarodowym, że ich okręty tamtędy przepłyną na Morze Azowskie.
  I tu najważniejsze - zgłosili, a nie wystąpili do Rosji o zgodę. Gdyby o taką zgodę wystąpili, tym samym uznaliby jurysdykcję Rosji na tym terytorium.
  To tak jakby okręty polskiej Marynarki Wojennej pytały Rosjan o zgodę na rejs z Gdyni na Hel - niedorzeczność.
  Poroszenko zapewne wiedział że tak się to skończy. Prawdopodobnie dał pretekst do zaostrzenia sankcji, dalszej ucieczki kapitału i inwestorów z Rosji, być może zamknięcia przez NATO Cieśniny Bosfor dla rosyjskich okrętów (odpowiedź symetryczna), a kto wie, być może zerwania prac nad Nord Stream II. Wkrótce się przekonamy.
  Te 3 okręty aresztowane przez Rosjan były praktycznie nieuzbrojone. One w ogóle nie zamierzały walczyć. Ukraina straciła je, ale one i tak wiele nie wnosiły dla układu sił na Morzu Czarnym i Azowskim. Żołnierzy się wymieni za Rosjan wziętych do niewoli na Donbasie i tyle.
  1:0 dla Ukrainy. Rosja w zasadzie nie osiągnęła żadnych korzyści. Ukraina i tak przetransportuje patrolowce na Morze Azowskie drogą lądową.
  Czas gra przeciwko Rosji, którą sankcje i zbrojenia z każdym dniem osłabiają.

 • Józef Sawicki

  Oceniono 25 razy 7

  Zakazać Rosjanom korzystania z cieśnin duńskich i kanału Kilońskiego. Podstawa prawna taka sama jaka oni stosują. Ich intelekt rozumie tylko metody siłowe, metody faktów dokonanych,

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 23 razy 7

  W czasie II wojny światowej Finowie skutecznie zablokowali radziecką flotę bałtycką na 4 lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX