Słychać je w co trzecim polskim domu. Chrapanie, skąd się bierze i co oznacza?

Co piąty dorosły Polak przyznaje się do chrapania. Chrapie aż 6 milionów Polaków powyżej 30 roku życia! Jakie są przyczyny chrapania i jakimi sposobami można z nim walczyć?

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Statystki są druzgoczące. W co trzecim polskim domu w nocy słychać straszne dźwięki - ryczenie, świszczenie, dudnienie, charczenie, sapanie. Jednym słowem - nie da się spać. A to chrapanie.

Przyczyny chrapania

Dlaczego chrapiemy? Chrapanie pojawia się wtedy, gdy powietrze ma trudności z przepływem przez nos i gardło. W czasie snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a gdy w dodatku leżymy na wznak, to nasz język cofa się, usta otwierają i a drogi oddechowe na poziomie gardła zwężają się. To sprawia, że powietrze musi przeciskać się do płuc. Efekt: powstają wibracje i drgania wiotkiej części podniebienia, a to wywołuje znany nam efekt: chrapiemy.

Najczęstszą przyczyną chrapania jest otyłość. Chrapanie może być również wynikiem np: skrzywienia przegrody nosowej czy polipów w nosie.

Gdy powietrze z trudnością dostaje się do naszych płuc, powoduje to coraz większe niedotlenie, czyli bezdech a to już może być poważnym problemem.

Jakie ryzyko niesie chrapanie?

Chrapanie to nie tylko problem estetyczny, to także problem medyczny. Nieraz poważny. To głównie kwestia opisanego wyżej bezdechu. Krótkotrwałe bezdechy są normalnym zjawiskiem i zdarzają się u większości osób, ale gdy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi. Osoba śpiąca zaczyna się dusić. Dla organizmu to alarm. By się nie udusić, śpiący się nagle budzi, a prawidłowe oddychanie wraca.

Brak tlenu i regularne gwałtowne wznawianie oddychania - godzina po godzinie, noc w noc - ogromnie obciążają organizm. W szczególności układ krążenia. Osoby które mają zdiagnozowany obturacyjny bezdech mają większe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Przy ciężkiej postaci tej dolegliwości ryzyko wystąpienia migotania przedsionków jest aż czterokrotnie wyższe w porównaniu z tymi, którzy śpią prawidłowo.

Samo chrapanie choć bywa uciążliwe nie jest chorobą. Ma za to fatalny wpływ na nasze życie seksualne. Brytyjczycy zajęli się tym problemem i okazało się, że 60 procent ankietowanych przyznało, że chętniej uprawialiby seks, gdyby ich partner nie chrapał! 

Jest jeszcze jedna, ważna dla seksu, konsekwencja chrapania: problemy z erekcją. Bezdechy śródsenne nasilają objawy chorób, takich jak np. nadciśnienie, cukrzyca, które same w sobie są czynnikami wywołującymi zaburzenia erekcji. Ponadto, u chorych z bezdechami następuje skrócenie lub wyeliminowanie jednej z faz snu, tzw. fazy REM, odpowiedzialnej pośrednio za prawidłowe erekcje.

Sposoby na chrapanie

Chroniczne chrapanie można wyleczyć prostymi zabiegami, np: operacją przegrody nosa czy usunięciem migdałków. Istnieją też domowe sposoby na chrapanie. Osoby chrapiące powinny starać się spać na boku, ponieważ pozycja na plecach znacznie pogłębia problem.

Można też spać na niskiej poduszce lub całkiem z niej zrezygnować. Im wyżej się śpi, tym głośniej się chrapie.

Chrapiącym palaczom na pewno pomoże odstawienie papierosów. Chrapanie potęguje też wypity przed snem alkohol, ponieważ rozluźnia mięśnie. Lepiej w to miejsce wyjść na spacer lub przewietrzyć pokój.

Chrapanie u dzieci

Często najmłodsi chrapią. Dlaczego tak się dzieje? Często wynika to z przeziębienia, jeśli w nosie maluszka zalega wydzielenia to utrudnia mu oddychanie. Jeśli katar jest przyczyną chrapania, to dolegliwość ustanie, gdy dziecko wyzdrowieje.

Chrapanie u dzieci może być też wynikiem powiększonych migdałków. Tutaj niezbędna jest wizyta u laryngologa, a być może nawet zabieg. Chrapaniu u dzieci może też być spowodowane alergią.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM