Krakowskie szopki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak jak muzyka reggae
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Decyzja zapadła podczas obrad, które odbywają się na Mauritiusie. Dziś prócz szopek na listę wpisano też m.in. muzykę reggae.
Na liście UNESCO znajdują się już np. joga z Indii, portugalski śpiew fado, czy dieta śródziemnomorska.
"Pochwalimy się"
Zarówno pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które jest opiekunem krakowskich szopek, jak i sami szopkarze liczą na to, że taki wpis zwiększy popularność ich dzieł. To - jak mówi Andrzej Szoka, przedstawiciel muzeum - nie tylko udział w zagranicznych wystawach, większa rozpoznawalność, ale też ogromny prestiż.
- Chodzi o to, żeby zaprezentować wartość tego dziedzictwa. Pokazujemy, czym się wyróżniamy na tle świata, po prostu się pochwalimy przed światem - mówi w rozmowie z reporterką Radia TOK FM.
Tradycja konstruowania szopek bożonarodzeniowych w Krakowie sięga XIX wieku. Jak przypomina krakowski UM, pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy głównie z Krowodrzy i Zwierzyńca, które w tamtym czasie były przedmieściami miasta. W czasie Bożego Narodzenia chodzili po domach, prezentując swoje dzieła, które pełniły wtedy rolę przenośnych teatrzyków.
Najstarsza zachowana szopka krakowska znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie; jest to dzieło Michała Ezenekiera z drugiej połowy XIX stulecia.
Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, odbywa się też konkurs na najładniejszą szopkę. Pierwszy zorganizowany został w 1937.
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Posłanka PiS nie wykluczyła sojuszu z Konfederacją. "Wcześniej takich deklaracji nie było"
-
Dawid Kubacki przekazał informacje o stanie zdrowia żony, Marty. "Dla nas to pierwsze zwycięstwo"
-
Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]