Krakowskie szopki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak jak muzyka reggae

Krakowskie szopki wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do tej pory Polska nie była na tej liście reprezentowana.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Decyzja zapadła podczas obrad, które odbywają się na Mauritiusie. Dziś prócz szopek na listę wpisano też m.in. muzykę reggae.

Na liście UNESCO znajdują się już np. joga z Indii, portugalski śpiew fado, czy dieta śródziemnomorska.

"Pochwalimy się"

Zarówno pracownicy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które jest opiekunem krakowskich szopek, jak i sami szopkarze liczą na to, że taki wpis zwiększy popularność ich dzieł. To - jak mówi Andrzej Szoka, przedstawiciel muzeum - nie tylko udział w zagranicznych wystawach, większa rozpoznawalność, ale też ogromny prestiż.

- Chodzi o to, żeby zaprezentować wartość tego dziedzictwa. Pokazujemy, czym się wyróżniamy na tle świata, po prostu się pochwalimy przed światem - mówi w rozmowie z reporterką Radia TOK FM.

Tradycja konstruowania szopek bożonarodzeniowych w Krakowie sięga XIX wieku. Jak przypomina krakowski UM, pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy  głównie z Krowodrzy i Zwierzyńca, które w tamtym czasie były przedmieściami miasta. W czasie Bożego Narodzenia chodzili po domach, prezentując swoje dzieła, które pełniły wtedy rolę przenośnych teatrzyków.

Najstarsza zachowana szopka krakowska znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie; jest to dzieło Michała Ezenekiera z drugiej połowy XIX stulecia.

Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, odbywa się też konkurs na najładniejszą szopkę. Pierwszy zorganizowany został w 1937.

TOK FM PREMIUM