Jak odblokować konto na Facebooku? Jest nowy sposób na to, by się odwołać od decyzji serwisu

Facebook zablokował Ci konto za łamanie regulaminu? Jeśli uważasz, że zrobił to bez podstaw, możesz skorzystać z nowej ścieżki odwoławczej.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Ministerstwo Cyfryzacji zawarło porozumienie z Facebookiem, które umożliwi weryfikację odmownej decyzji o blokadzie treści i blokadzie konta. Według resortu cyfryzacji Polska jest pierwszym krajem, w którym wprowadzono taką możliwość.

Mechanizm ma działać następująco: jeśli portal zablokuje nasze treści, a my uznajemy, że stało się to niesłusznie, to w pierwszym kroku powinniśmy poprosić o ponowną weryfikację.

Jeśli nasza prośba zostanie odrzucona lub Facebook nie udzieli nam odpowiedzi w ciągu 72 godzin, to będziemy mogli poprosić o pomoc urzędnika, poprzez tzw. Punkt kontaktowy.

Wnioski będzie można złożyć poprzez formularz na stronie NASK i przy użyciu profilu zaufanego.

Możliwość ponownej weryfikacji nie będzie dotyczyła wszystkich treści, a ograniczy się przede wszystkim do mowy nienawiści i propagowania przemocy. Szczegółowy katalog tych treści resort umieści na stronie. Stopniowo zakres ten może być rozszerzany.

Obecnie nie ma do kogo się zgłosić, jednak cały czas będziemy zmuszeni poddać się ocenie urzędników, a nie niezależnego sądu.

Za co Facebook może zablokować profil?

Jak pisze Facebook o swoich "Standardach społeczności", standardy te "zakazują zarówno bezpośredniego propagowania nienawiści wobec ludzi, jak i używania symboli organizacji znanych z promocji rasizmu i nienawiści".

"Zakazujemy propagowania nienawiści, w tym zamieszczania treści atakujących ludzi w związku z cechami chronionymi, takimi jak rasa, przynależność etniczna, narodowość, przynależność religijna, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa czy poważna niepełnosprawność albo choroba. Nie akceptujemy też grup ani organizacji, które promują przemoc lub atakują ludzi ze względu na cechy chronione przez prawo" - czytamy.

Facebook ostrzegł także użytkowników, że "osobom, które nagminnie publikują posty naruszające nasze zasady, możemy tymczasowo zablokować możliwość zamieszczania materiałów". "Powiadamiamy o tym autorów takich postów i wyjaśniamy, w jaki sposób naruszyli zasady, aby unikali na przyszłość publikowania takich treści. W ostateczności, jeżeli użytkownicy notorycznie naruszają Standardy Społeczności, możemy być zmuszeni do zawieszenia ich kont" - informuje Facebook.

Pihowicz: Trzeba było przeczytać regulamin Facebooka

DOSTĘP PREMIUM