"Co słychać u Zdzisława?". W odpowiedzi prof. Zybertowicz o "artefaktach medialnych" i "piciu z dzióbków"

40 mln dla protegowanego Marka Ch. to"artefakt medialny", tak samo jak tzw. plan Zdzisława; zła reputacja Polski na arenie międzynarodowej, to wina "totalnej opozycji" - to niektóre z diagnoz przedstawionych w TOK FM przez prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Jacek Żakowski zaczął od pytania: Co słychać u Zdzisława?

- Jeśli ma pan na myśli Zdzisława Sokala, to mam nadzieję, że dalej funkcjonuje w poczuciu rzetelnego traktowania swoich obowiązków. W tym tych, które powierzył mu prezydent - odpowiedział prof. Andrzej Zybertowicz.

Sokal to, przypomnijmy, przedstawiciel prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Zdanie o jego planie pojawiło się podczas nagranej przez Leszka Czarneckiego rozmowy z Markiem Ch.

Prof. Andrzej Zybertowicz, pytany o plan Zdzisława, szybko przeszedł do ataku na media.

- Jeśli przyjrzymy się, jak nie tylko media, ale - wydawałoby się - poważni komentatorzy, zareagowali na fragment rozmowy (Marka Ch. i Leszka Czarneckiego - red.) o "planie Zdzisława", to widać kompletną nieodpowiedzialność, histeryczność i skłonność do myślenia spiskowego - mówił. 

- Mamy zapis rozmowy, przyjmijmy, że jest on prawdziwy; gdzie dwóch panów pije sobie z dzióbków. I jeden pan, który ma dziś postawione zarzuty, mówi o Zdzisławie Sokalu jak o swoim przeciwniku w piciu z dzióbków, między nim a bankierem. I z tego, bez absolutnej wiedzy o mechanizmach funkcjonowania systemu bankowego, buduje się nagonkę na Sokala - przekonywał prof. Zybertowicz.

"Artefakt medialny"

Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM suma, jaka pada podczas rozmowy Marka Ch. z Leszkiem Czarneckim - 40 mln zł za zatrudnienie wskazanego przez b. szefa KNF prawnika - to "artefakt medialny". Tak jak "plan Zdzisława".

- Problem z tzw. planem Zdzisława, jako konstruktem medialnym, polega na tym, że wszyscy mamy swoje stereotypy. Jako doświadczeni analitycy powinniśmy te stereotypy kontrolować. A bierzemy sytuację i robimy, poza wszelkie proporcje, jakieś wizje i modele - przekonywał prof. Zybertowicz.

- Ale to dobrze ugruntowane, bo to ten rząd chciał "udomowić" banki - wtrącił Jacek Żakowski.

- Ale kto chciałby "udomowić" bank, o którym niezależni analitycy, piszą, że był źle zarządzany, posługiwał się toksycznymi aktywami? - pytał doradca Andrzeja Dudy.

- Każdy odpowiedzialny regulator chciałby taki bank "udomowić" - stwierdził Żakowski.

Prof. Zybertowicz nie zgodził się z tą opinią. Jak przypomniał, odkupienie przez Skarb Państwa od włoskiego właściciela banku Pekao SA było inwestycją w dobrze prosperujący bank. A o firmach należących do Leszka Czarneckiego nie można tego powiedzieć.

- Panie redaktorze zastanawiam się, jaką pan zbuduje konstrukcję intelektualną, żeby od tzw. planu Zdzisława przejść do Ukrainy, która została mi przedstawiona jako przedmiot naszej dzisiejszej rozmowy - mówił doradca prezydenta.

- Proszę bardzo. Taki kraj, jak opisywana jest dziś Polska, nie może pomóc Ukrainie. Trudno dziś sobie wyobrazić, żeby przewodniczący Komisji Europejskiej zadzwonił do min. Jacka Czaputowicza i powiedział: Panie Czaputowicz, może pan by pojechał na Ukrainę załatwić nasze sprawy. Tak jak kiedyś do min. Radosława Sikorskiego zadzwoniono. To jest połączenie planu Sokala, skoku na TVN i Ukrainy  - ripostował dziennikarz.

Interes Putina?

Prof. Zybertowicz przyznał, że Żakowski przedstawił "połączenie intelektualnie zasadne, choć oparte na błędnych założeniach".

Doradca prezydenta Dudy miał prostą odpowiedź na przypomniane przez Żakowskiego wydarzenie, z lutego 2010 roku. W Kijowie trwały wtedy protesty przeciwko ówczesnemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi.

- Szef KE zadzwonił do Radosława Sikorskiego będąc przekonanym, że będzie on na Ukrainie realizował jego interesy, a nie polskie - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.

- Tak? To jakie są polskie interesy na Ukrainie? Żeby Putin tam był, czy żeby go tam nie było? Czy można zadzwonić do kraju, który przestawia energetykę na rosyjski węgiel - pytał Jacek Żakowski.

Doradca prezydenta podkreślił, że Andrzej Duda - w sprawie Ukrainy - stoi na stanowisku, że rosyjską agresję można skuteczne powstrzymywać " tylko w ramach formatów międzynarodowych - Unii Europejskiej, NATO, Rady Bezpieczeństwa ONZ".

- Czy kraj ze zrujnowaną reputacją, który nie może pomóc swojemu najważniejszemu strategicznie sąsiadowi, nie powinien przemyśleć swojej polityki zagranicznej? - dopytywał Żakowski.

- Po pierwsze: kraj ma nadwyrężoną reputację poprzez działania totalnej opozycji, która nie biorąc pod uwagę racji stanu, atakuje Polskę - szybko odpowiedział doradca prezydenta Dudy. Powtórzył też, że Polska powinna działać w ramach organizacji międzynarodowych. - Gdyby Polska zaczęła samodzielnie działać, to atakowano by prezydenta Dudę, premiera Morawieckiego, że bezskutecznie machamy szabelką. A jak chcemy działać w ramach formatów międzynarodowych, to mówi się, że nic nie robimy. Jakby się obecna ekipa rządząca nie zachowała, to znajdziecie argumenty - przekonywał gość Poranka Radia TOK FM.

Prof. Zybertowicz poszedł jednak w stronę porozumienia. Jak stwierdził, gdyby chciał "znaleźć minimum konsensusu", między stanowiskami prezentowanymi przez niego i Jacka Żakowskiego, to powiedziałby: obecna ekipa rządząca z trudem uczy się równoważenia pragmatyzmu i zadania suwerenności.  - To jest bardzo trudne. Okazało się, że zabieganie o suwerenność, w warunkach złożonego, chaotycznego otoczenia międzynarodowego wymaga wyższych kompetencji niż wyjściowe, które posiadały obecne elity - stwierdził.

- No to chyba nie ma pan roboty, jak pan tak brutalnie zaatakował Jarosława Kaczyńskiego - ocenił Jacek Żakowski.

- Absolutnie nie - uspokoił dziennikarza doradca Andrzeja Dudy.

Jak dodał: Jarosław Kaczyński jest świadomy, że po okresie ośmiu lat odcięcia środowisk prawicowo-niepodległościowych od instytucji państwowych jesteśmy w procesie szkolenia naszych elit, uczenia się.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! Dowiesz się też:

 • że prof. Zybertowicz nie traktuje "jęczenia" Jacka Żakowskiego jako przeszkadzania,
 • dlaczego gospodarz Poranka Radia TOK FM jest "mniej dojrzały" niż Monika Olejnik.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (122)
Plan Zdzisława, Marek Ch. i afera KNF. Prof. Andrzej Zybertowicz w TOK FM
Zaloguj się
 • polak.podatnik

  Oceniono 31 razy 23

  najzabawniejsze, że ten Zybertowicz myśli że jest "inteligentem", te swoje teorie ale "podpity wujek Mietek z wesela" wygłasza z profesorskim zadęciem i pewnością, obnażając równocześnie brak wiedzy i zrozumienia świata otaczającego
  tylko po co Żakowski go zaprasza? tym bardziej, że traktuje go jakby to był jakiś autorytet dla kogokolwiek

 • eulalia szczotka

  Oceniono 23 razy 21

  MYSLICIEL Z BOZEJ LASKI,NIEJAKI ZYBERTOWICZ,NAWIJA FLACZKI NA WIDELEC,ALE TO PAPLANINA DLA CIEMNIAKOW ZJEGO PODOBOZU-dla mnie to jest niestrawne,wrecz powoduje biegunke

 • alik444

  Oceniono 24 razy 18

  No tak, tragiczne notowania Polski w świecie to oczywiście zasługa opozycji a nie polityki rządu idącego w ślady Orbana, Erdogana czy ich mistrza: Putina.

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 16

  Te PiSowskie profesory jakieś takie kumate na jedno kopyto. Smoleńskie.

 • gerardpolak2

  Oceniono 17 razy 15

  przestańcie pisać o idiotach... to że ktoś jest prof. niekoniecznie oznacza że ma coś do powiedzenia w niektórych tematach.......

 • tadjan

  Oceniono 15 razy 13

  zybertowicz to jest taki głupol, że wyłożył dzisiaj Żakowskiemu kawę na ławę........" pissssdzielstwo czekało 8 lat na koryto, więc przy korycie nie nauczyli się jeszcze zachowywać normalnie" to tak w moim wolnym przekładzie.
  Ja myślę, że oni i tak się nie nauczą, więc ryje trzeba im oderwać siłą....

 • cleryka

  Oceniono 12 razy 12

  Zeszło powietrze? Uf!!! pan Zybertowicz,to taki facet w pisowskiej zgrai,burka gryzącego po piętach.

 • k.gembiec

  Oceniono 14 razy 12

  Niestety to kolejny z tych, ktorych nazywa sie pozytecznymi id..ami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX