Łuszczyca. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Na łuszczycę w Polsce choruje ok. 2-3 proc. populacji. Przy leczeniu bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Najczęstszymi objawami łuszczycy są zmiany skórne.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! 
Sprawdź szczegóły >>>

Łuszczyca to ogólnoustrojowa choroba zapalna. - Jest to choroba autoimmunologiczna, która poza zmianami, które dotyczą skóry, również przekłada się na chorobę innych narządów - tłumaczyła w TOK FM dr Irena Walecka, kierowniczka Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie

Jakie są objawy łuszczycy?

Jednym z objawów łuszczycy jest łuszczenie się skóry. - To jest tak naprawdę choroba ogólnoustrojowa, ponieważ poza skórą choruje całe ciało. Zmiany mogą dotyczyć też np. stawów. Mogą być skorelowane z zaburzeniami w układzie sercowo-naczyniowym, może być to nadciśnienie, może to być cukrzyca. To nie jest tylko skóra, choruje całe ciało - podkreślała ekspertka.

Specjalistka zaznaczyła, że objawy skórne występują najczęściej, chyba że choroba przybierze postać atakującą np. tylko stawy. 

Dr Walecka podkreśliła, że zmiany skórne występujące przy łuszczycy są bardzo charakterystyczne, a rozpoznanie kliniczne proste. 

Łuszczyca może przybrać łagodną formę, wówczas pacjenci mają zazwyczaj jedynie kilka zmian na skórze. Może przybrać jednak również formę umiarkowaną, lub ciężką, kiedy zmian jest zdecydowanie więcej.

Łuszczyca. Jak ją leczyć? 

Łuszczycę nasilają infekcje, palenie papierosów, alkohol oraz wszelkiego rodzaju używki

Dlatego przy jej leczeniu bardzo ważne jest wyleczenie wszelkich infekcji, nawet chorych zębów czy zatok. 

Przy leczeniu łuszczycy bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, dzięki któremu można zastosować łagodniejsze leczenie

Jak zaznaczyła specjalistka, polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii. 

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Jak podkreślała w audycji U TOKtora specjalistka, łuszczycy boją się wszyscy, ci, którzy nie znają tej choroby. Łuszczyca jest bowiem chorobą niezakaźną

Chcesz wiedzieć więcej? 

  • Kiedy występuje łuszczyca?
  • Ile osób choruje na ciężką postać łuszczycy?
  • Na których częściach ciała łuszczyca może się pojawić?

TOK FM PREMIUM