Kulisy wykluczenia z Nowoczesnej posła Misiły. "Chciał się zemścić za porażkę w wyborach na szefa struktur"

Zachowywał się nielojalnie, znosiliśmy to przez rok, ale teraz postanowiliśmy powiedzieć "dość" - tak o kulisach wykluczenia z Nowoczesnej posła Piotra Misiły mówił w Poranku Radia TOK FM Adam Szłapka.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Dominika Wielowieyska zapytała Adama Szłapkę, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz byłby dobrym kandydatem na prezydenta opozycji. - To jest zaskakujące. Nie było to rozważane. Może warto przeprowadzić prawybory - komentował zaskoczony poseł Nowoczesnej.

Od dłuższego czasu spekuluje się, że właśnie na wybory prezydenckie w 2020 roku do krajowej polityki powróci Donald Tusk, były premier a obecnie szef Rady Europejskiej.

Wielowieyska dodała, że być może dzięki takiemu rozwiązaniu, przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi PSL dołączyłby do Koalicji Obywatelskiej.

- Myślę, że Władysława Kosiniaka-Kamysza nie trzeba specjalnie wabić, żeby go przyciągnąć do szerokiej koalicji. Dlatego, że on doskonale zna ordynację wyborczą, rozumie to - ocenił poseł Szłapka.

W jakim zatem składzie Koalicja Obywatelski przystąpi do wyborów za rok? - Najbardziej prawdopodobne jest kontynuowanie KO, poszerzone o PSL i SLD oraz inne odłamy lewicy - mówił gość Poranka Radia TOK FM.

Kryzys w Nowoczesnej?

- Sprawa Wojciecha Kałuży? Nie uchylam się do odpowiedzialności za to. Był zarekomendowany już dawno na "jedynkę", sprawdził się jako kandydat. Kałuża walczył o Nowoczesną, nawet jak jej notowania spadły - przekonywał Szłapka. 

Wielowieyska pytała, czy w związku z wykluczeniem Piotra Misiły za "nielojalność i działanie na szkodę Nowoczesnej", w partii trwa głęboki kryzys.

- Z nim problem zaczął się wtedy, kiedy przegrał wybory na szefa struktur w Zachodniopomorskiem. Przeżył to bardzo osobiście, zachowywał się nielojalnie. Chciał się zemścić za tę porażkę. Znosiliśmy to przez rok, ale teraz postanowiliśmy powiedzieć dość - opowiadał poseł Nowoczesnej. 

Nowy ruch Petru może osłabić Nowoczesną i Koalicję Obywatelską? - Nie czuję silnego osłabienia. Osoby związane bardziej z Ryszardem Petru niż z Nowoczesną pewnie odejdą - mówił Szłapka.

Szczyt COP24

Dziś rusza szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach.  - Zmiany klimatyczne są sprawą, której nie należy lekceważyć. Polski rząd zrobił przez ostatnie 3 lata wszystko, żeby wycofać zmiany w naszym prawie, które wspierają odchodzenie od węgla - ocenił poseł Nowoczesnej. 

Na szczyt nie przyjedzie wielu zagranicznych przywódców. - Robią to w sposób ostentacyjny, bo Polska nie jest najlepszym miejscem do rozmowy. W kuluarach słychać, że jest pewien ostracyzm. To trochę tak jakby w rzeźni dyskutować, jak ograniczyć spożycie mięsa - dodał. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Co dalej z Nowoczesną?

TOK FM PREMIUM