Poważne zmiany w OPEC. Katar wychodzi z naftowego kartelu, bo chce produkować więcej gazu

Katar opuści w styczniu Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poinformował w poniedziałek nowy minister energetyki tego kraju Saad Al-Kaabi. Do naftowego kartelu Karat należał od 57 lat.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

- Katar zdecydował wycofać się jako członek z OPEC w styczniu 2019 roku - oświadczył minister na konferencji prasowej w Dausze.

Dodał, że organizacja został o tym poinformowana w poniedziałek rano.

Katar to największy na świecie producent gazu LNG. - Ruch ma dać większą swobodę. Osłabi kartel - ocenił na Twitterze Jarosław Kociszewski, dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi. 

Polska kupuje od Kataru skroplony gaz LNG. To właśnie z tego kraju do gazoportu w Świnoujściu, w 2015 roku, przypłynął pierwszy tankowiec z paliwem. 

Konflikt z sąsiadem

Katar od ponad roku jest w konflikcie ze swoim potężnym sąsiadem Arabią Saudyjską. Formalnie poszło o wspieranie terrorystów, czemu Dauha zdecydowanie zaprzecza, choć jest tajemnicą poliszynela, że od lat pomaga palestyńskiemu Hamasowi i gości u siebie co bardziej wpływowych członków Bractwa Muzułmańskiego.

Nie można zapominać, że Arabia Saudyjska sama wspiera radykałów.

Jednak faktycznie saudyjskiemu następcy tronu, 33-letniemu księciu Muhammadowi ibn Salmanowi, od dawna nie w smak były rosnące gospodarcze i polityczne ambicje Katarczyków.

Czym jest OPEC?

OPEC to organizacja krajów produkujących ropę naftową. Powstała w 1960 roku. Należą do niej między innymi: Arabia Saudyjska, Irak, Iran czy Wenezuela. W OPEC nie uczestniczą między innymi Stany Zjednoczone i Rosja

DOSTĘP PREMIUM