Katastrofalne skutki zmian klimatu. "Śniegu w Europie już nie zobaczymy"

Koniec ze śniegiem, susze, ataki zmutowanych kleszczy - to efekty zmian klimatycznych na całym świecie. - Katastrofa puka do naszych drzwi - przekonywał w TOK FM szef WWF Polska Mirosław Proppe.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Jeśli na koniec wieku temperatura na Ziemi podniesie się o 2 stopnie Celsjusza, to może przyjdzie się nam pożegnać ze sportami zimowymi.

- Nie wiem, czy stopi się cały śnieg na planecie, ale w Europie już go nie zobaczymy. Banki już przestały finansować, na kredyt, inwestycje narciarskie, bo boją się, że to może się nie spłacić – alarmował w TOK FM szef WWF Polska Mirosław Proppe.

- Wieczna zmarzlina na półkuli północnej się roztopi i uwolni do atmosfery metan. A to spotęguje tylko efekt cieplarniany, więc temperatura nadal będzie rosła. Coraz więcej obszarów będzie jałowieć, zabraknie tam wody. Ludzi będą uciekać, a to może oznaczać wojny, problemy z migrantami – wyliczał szef WWF.

Zmutowane kleszcze, susze i trąby powietrzne

Skutki zmian klimatu już można zobaczyć na własne oczy, także w naszym kraju. - Na wiosnę jest coraz więcej doniesień o kleszczach, te owady zmutowały i dostosowały się do wyższej temperatury. Zarażają nas coraz trudniejszymi w leczeniu chorobami – wskazywał Proppe.

Czytaj koniecznie: Ciężkie życie kleszcza. Je tylko trzy razy w życiu. Na ofiarę czeka nawet 7 lat

Jak dodał gość TOK FM, te zmiany widać też w pogodzie. - W okolicach Łodzi dochodzi do suszy, region zaczyna coraz bardziej przypominać amerykańską prerię. Dochodzi tam też, coraz częściej, do trąb powietrznych – wyliczał szef WWF w Polsce.

Nadzieja w politykach

Proppe ostrzegał, że nie jesteśmy w stanie cofnąć ocieplenia klimatu, jednak musimy zahamować dalszy wzrost temperatury na planecie.

- Gospodarki wielu państwa muszą się przestawić na zmniejszanie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Na przykład w Polsce, trzeba przestać wmawiać ludziom, że będą w nieskończoność kopać ten węgiel na Śląsku. On się skończy za 13 lat! - mówił Mirosław Proppe.

... i w nas samych

Każdy z nas może pomóc w zahamowaniu zmian. - Zastanówmy się, czy codziennie musimy jeździć do pracy samochodem, może warto wybrać komunikację miejską. W gospodarstwach domowych trzeba zredukować użycie detergentów i plastików. – radził szef WWF.

Jak podkreślił, trzeba pamiętać, że "wyprodukowanie koszuli kosztuje 20 tys. litrów wody". - Tyle wody trzeba, by bawełna urosła i tak dalej. Więc, czy naprawdę potrzebujemy nowej koszuli na każdy imieniny? - pytał w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Klimatyczny szczyt

Przez najbliższe blisko dwa tygodnie Katowice będą miejscem globalnych dyskusji i negocjacji dotyczących klimatu. Szczyt oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Uczestnicy szczytu będą przede wszystkim dyskutować o tym, jak świat ma odejść od paliw kopalnych.

Do Katowic nie przyjadą m.in.  prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydenci Francji, Rosji, Ukrainy. 

Zobacz koniecznie: Czy świadomość ekologiczna Polaków wzrasta? "Jak słyszę alarmy smogowe, to od razu rzężę"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM