Katastrofalne skutki zmian klimatu. "Śniegu w Europie już nie zobaczymy"
Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>
Jeśli na koniec wieku temperatura na Ziemi podniesie się o 2 stopnie Celsjusza, to może przyjdzie się nam pożegnać ze sportami zimowymi.
- Nie wiem, czy stopi się cały śnieg na planecie, ale w Europie już go nie zobaczymy. Banki już przestały finansować, na kredyt, inwestycje narciarskie, bo boją się, że to może się nie spłacić – alarmował w TOK FM szef WWF Polska Mirosław Proppe.
- Wieczna zmarzlina na półkuli północnej się roztopi i uwolni do atmosfery metan. A to spotęguje tylko efekt cieplarniany, więc temperatura nadal będzie rosła. Coraz więcej obszarów będzie jałowieć, zabraknie tam wody. Ludzi będą uciekać, a to może oznaczać wojny, problemy z migrantami – wyliczał szef WWF.
Zmutowane kleszcze, susze i trąby powietrzne
Skutki zmian klimatu już można zobaczyć na własne oczy, także w naszym kraju. - Na wiosnę jest coraz więcej doniesień o kleszczach, te owady zmutowały i dostosowały się do wyższej temperatury. Zarażają nas coraz trudniejszymi w leczeniu chorobami – wskazywał Proppe.
Czytaj koniecznie: Ciężkie życie kleszcza. Je tylko trzy razy w życiu. Na ofiarę czeka nawet 7 lat
Jak dodał gość TOK FM, te zmiany widać też w pogodzie. - W okolicach Łodzi dochodzi do suszy, region zaczyna coraz bardziej przypominać amerykańską prerię. Dochodzi tam też, coraz częściej, do trąb powietrznych – wyliczał szef WWF w Polsce.
Nadzieja w politykach
Proppe ostrzegał, że nie jesteśmy w stanie cofnąć ocieplenia klimatu, jednak musimy zahamować dalszy wzrost temperatury na planecie.
- Gospodarki wielu państwa muszą się przestawić na zmniejszanie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Na przykład w Polsce, trzeba przestać wmawiać ludziom, że będą w nieskończoność kopać ten węgiel na Śląsku. On się skończy za 13 lat! - mówił Mirosław Proppe.
... i w nas samych
Każdy z nas może pomóc w zahamowaniu zmian. - Zastanówmy się, czy codziennie musimy jeździć do pracy samochodem, może warto wybrać komunikację miejską. W gospodarstwach domowych trzeba zredukować użycie detergentów i plastików. – radził szef WWF.
Jak podkreślił, trzeba pamiętać, że "wyprodukowanie koszuli kosztuje 20 tys. litrów wody". - Tyle wody trzeba, by bawełna urosła i tak dalej. Więc, czy naprawdę potrzebujemy nowej koszuli na każdy imieniny? - pytał w rozmowie z Maciejem Głogowskim.
Klimatyczny szczyt
Przez najbliższe blisko dwa tygodnie Katowice będą miejscem globalnych dyskusji i negocjacji dotyczących klimatu. Szczyt oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Uczestnicy szczytu będą przede wszystkim dyskutować o tym, jak świat ma odejść od paliw kopalnych.
Do Katowic nie przyjadą m.in. prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydenci Francji, Rosji, Ukrainy.
Zobacz koniecznie: Czy świadomość ekologiczna Polaków wzrasta? "Jak słyszę alarmy smogowe, to od razu rzężę"
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
DOSTĘP PREMIUM
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Senatorowie zdecydowali ws. noweli ustawy o SN. Nie posłuchali ministra
- "Król nieba" schodzi z lotniczej sceny. "Początek końca epoki"
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być wykonywane co roku? Specjaliści podzieleni
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- "Rosja ma się na co rozpaść". Europoseł PiS: Byłoby dobrze, gdyby tak się stało
- Reuters: USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
- Biały Dom zabrał głos w sprawie wizyty Joe Bidena w Polsce