Katastrofalne skutki zmian klimatu. "Śniegu w Europie już nie zobaczymy"

Koniec ze śniegiem, susze, ataki zmutowanych kleszczy - to efekty zmian klimatycznych na całym świecie. - Katastrofa puka do naszych drzwi - przekonywał w TOK FM szef WWF Polska Mirosław Proppe.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Jeśli na koniec wieku temperatura na Ziemi podniesie się o 2 stopnie Celsjusza, to może przyjdzie się nam pożegnać ze sportami zimowymi.

- Nie wiem, czy stopi się cały śnieg na planecie, ale w Europie już go nie zobaczymy. Banki już przestały finansować, na kredyt, inwestycje narciarskie, bo boją się, że to może się nie spłacić – alarmował w TOK FM szef WWF Polska Mirosław Proppe.

- Wieczna zmarzlina na półkuli północnej się roztopi i uwolni do atmosfery metan. A to spotęguje tylko efekt cieplarniany, więc temperatura nadal będzie rosła. Coraz więcej obszarów będzie jałowieć, zabraknie tam wody. Ludzi będą uciekać, a to może oznaczać wojny, problemy z migrantami – wyliczał szef WWF.

Zmutowane kleszcze, susze i trąby powietrzne

Skutki zmian klimatu już można zobaczyć na własne oczy, także w naszym kraju. - Na wiosnę jest coraz więcej doniesień o kleszczach, te owady zmutowały i dostosowały się do wyższej temperatury. Zarażają nas coraz trudniejszymi w leczeniu chorobami – wskazywał Proppe.

Czytaj koniecznie: Ciężkie życie kleszcza. Je tylko trzy razy w życiu. Na ofiarę czeka nawet 7 lat

Jak dodał gość TOK FM, te zmiany widać też w pogodzie. - W okolicach Łodzi dochodzi do suszy, region zaczyna coraz bardziej przypominać amerykańską prerię. Dochodzi tam też, coraz częściej, do trąb powietrznych – wyliczał szef WWF w Polsce.

Nadzieja w politykach

Proppe ostrzegał, że nie jesteśmy w stanie cofnąć ocieplenia klimatu, jednak musimy zahamować dalszy wzrost temperatury na planecie.

- Gospodarki wielu państwa muszą się przestawić na zmniejszanie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Na przykład w Polsce, trzeba przestać wmawiać ludziom, że będą w nieskończoność kopać ten węgiel na Śląsku. On się skończy za 13 lat! - mówił Mirosław Proppe.

... i w nas samych

Każdy z nas może pomóc w zahamowaniu zmian. - Zastanówmy się, czy codziennie musimy jeździć do pracy samochodem, może warto wybrać komunikację miejską. W gospodarstwach domowych trzeba zredukować użycie detergentów i plastików. – radził szef WWF.

Jak podkreślił, trzeba pamiętać, że "wyprodukowanie koszuli kosztuje 20 tys. litrów wody". - Tyle wody trzeba, by bawełna urosła i tak dalej. Więc, czy naprawdę potrzebujemy nowej koszuli na każdy imieniny? - pytał w rozmowie z Maciejem Głogowskim.

Klimatyczny szczyt

Przez najbliższe blisko dwa tygodnie Katowice będą miejscem globalnych dyskusji i negocjacji dotyczących klimatu. Szczyt oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Uczestnicy szczytu będą przede wszystkim dyskutować o tym, jak świat ma odejść od paliw kopalnych.

Do Katowic nie przyjadą m.in.  prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydenci Francji, Rosji, Ukrainy. 

Zobacz koniecznie: Czy świadomość ekologiczna Polaków wzrasta? "Jak słyszę alarmy smogowe, to od razu rzężę"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (43)
Śnieg w Europie koniec zmiany klimatu
Zaloguj się
 • Oceniono 9 razy 3

  Ileż to zaoszczędzimy na produkcji opon zimowych, pieniędzy na zakup tych opon, pieniędzy na wymianę tych opon - oraz na ogrzewaniu domów.
  Oszczędności będzie można wydać na wczasy w Zielonej Krainie (nie wiedzieć czemu obecnie pokrytej lodem)

 • Irko Krokodilko

  Oceniono 1 raz 1

  "wyprodukowanie koszuli kosztuje 20 tys. litrów wody - Tyle wody trzeba, by bawełna urosła"
  idąc tym tokiem rozumowania, hektar lasu do wzrostu potrzebuje setki/tysiące ton wody - trzeba więc wycinać w pień lasy aby ratować wodę.

 • 66kropek

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, tak najgorsze w tym jest ,że pożegnamy się ze sportami zimowymi. To największa tragedia, która przyniesie nam zmiana klimatu.Co zrobią górale w Zakopocu?:):)

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 1

  Agresywne i zmutowane kleszcze juz przyplywaja do Europy uzywajac do tego celu m.in.pontonow i desantuja na plazach Hiszpani rozbiegajac sie blyskawicznie. W 1975 roku Newsweek straszyl nas nadejsciem epoki lodowcowej i co ? Natura potrafi sie sama regulowac. Tak bylo w przypadku wybuchu wulkanu Krakatau i upadku meteoru tunguskiego. Obecna histeria na punkcie klimatycznym to jedna wielka sciema i ludzie przystaja sie na to nabierac !

 • saves

  Oceniono 7 razy 1

  Zmutowane kleszcze to już siedzą na płotach w Ceucie i usiłują przedrzeć się do Anglii w Calais.

 • dvla

  Oceniono 13 razy 1

  Atak zmutowanych kleszczy??? Gazeta i Tok Fm to juz ta sama liga co Fakt i SE.... niestety

 • no.idea.pro

  Oceniono 15 razy 1

  Wystarczy wspomnieć o klimacie, a zaraz wysyp infantylnych idiotów, twierdzących, że albo to wymysły, albo z kolei że fajnie, bo oni zimy nie lubią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX