"Polska nie realizuje jednego z zapisów ustawy o prawach pacjenta". Chodzi o leczenie raka

Według fundacji onkologicznej Alivia, Polska nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec osób chorych. Organizacja stworzyła specjalny portal, w którym pacjenci mogą sprawdzić, czy przypisywane im leki są zgodne z europejskimi wytycznymi.

Jak mówił w TOK FM Wojciech Wiśniewski, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w fundacji, Polska nie realizuje jednego z zapisów ustawy o prawach pacjenta. Chodzi o prawo wszystkich chorych do leczenia odpowiadającego aktualnej wiedzy medycznej. 

- Czy lekarze o najnowszych terapiach nie wiedzą, czy nie mają możliwości ich zastosowania? - pytała prowadząca audycję Karolina Głowacka

- Wydaje mi się, że przede wszystkim nie mają możliwości ich zastosowania, ale nie wiem do końca czy o wszystkich terapiach wiedzą, ponieważ jeśli chodzi o edukację, to polskie państwo nie wspiera lekarzy po dyplomie - tłumaczył ekspert.

Zaznaczył, że fundacja co około dwa lata sporządza stosowne raporty, w których sprawdza, w jaki sposób polskie państwo wywiązuje się z realizacji prawa do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Teraz zaś stworzyła do tego specjalny portal - oncoindex.org

Co można sprawdzić na portalu?

Tworząc portal fundacja przeanalizowała dziesięć guzów litych oraz dziesięć chorób hematonkologicznych, na które umiera największa liczba Polaków. Sprawdzono, czy leki rekomendowane w ich leczeniu przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej są finansowane przez NFZ

Wynik nie zachwyca. Polska ma indeks -71. Co to znaczy?

- Zakres wyników, które można osiągnąć, to od - 100, czyli żaden lek nie jest dostępny, do 0, czyli działa realizacja prawa pacjenta do leczenia zgonie z aktualną wiedzą medyczną - tłumaczył gość TOK FM. 

Specjalista zaznaczył, że portal powstał przede wszystkim po to, aby dostarczyć pacjentom wiedzę o tym, jakie leki są aktualnie rekomendowane w leczeniu danej choroby. Tłumaczył, że z powodu braku czasu lekarze często nie rozmawiają z pacjentami o opcjach, które nie są refundowane przez płatnika. - A mogą być one dla nich pewną szansą - podkreślił. 

Zmiany są, ale cały czas jesteśmy daleko

Wiśniewski podkreślił, że choć wskaźnik dostępności zalecanych przez ETOK leków poprawił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to nadal zagwarantowanie polskim pacjentom realizacji ich prawa "jest niestety odległe". 

Dodał, że celem fundacji nie jest uderzenie w instytucje, ale zwrócenie uwagi na to, że prawo pacjenta jest de facto nierealizowane.

-  Z drugiej też strony chcemy zwrócić uwagę na różnicę między deklaracjami a faktycznym działaniem - wyjaśniał. 

Argumentował, że chociaż już minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił, że onkologia to priorytet, to cały czas przeczą temu liczby. - Między 2016 a 2017 rokiem wzrost (nakładów- red.), jeśli chodzi o całą onkologię, wyniósł mniej niż 1 procent. Ten wzrost wydatków nie jest znaczący - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jakie rozwiązania proponuje fundacja?
  • jaka została przyjęta metodologia w obliczeniach indeksu przedstawianego przez portal;
  • o karcie pacjenta onkologicznego;
  • o bonach transportowych.

DOSTĘP PREMIUM