Uwaga na wichury. Najsilniej wiać będzie nad morzem

Grudzień zaczął się mrozami, ale w tym tygodniu będzie cieplej, na zachodzie Polski nawet ok. 10 stopni. Ale w kierunku Polski wędruje "kilka dosyć groźnych układów niskiego ciśnienia".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

W prognozie pogody na ten tydzień: przelotne opady deszczu, dość ciepło. Na termometrach, przez cały tydzień, ma być kilka stopni Celsjusza na plusie - na wschodzie i w górach bliżej zera, na zachodnie bliżej 10.

Ale jutro pojawi się silny wiatr. W głębi lądu porywy do 60 km/h, a nad morzem do 80 km/h. - To jeszcze efekt ciepłego lata i nagrzanego Atlantyku. Gdzieś ta zgromadzona energia musi znaleźć ujście, stąd silniejsze niże - wyjaśnia meteorolog Szymon Walczakiewicz.

Jak wyjaśnił, "energia z oceanu będzie przekazywana do atmosfery, a to pozwoli na to, żeby powstało kilka dosyć groźnych układów niskiego ciśnienia". - Będą one wędrować w kierunku Polski, przynosząc dosyć silne wichury - mówił w rozmowie z reporterem Radia TOK FM.

Zobacz także: Gdzie się schronić podczas burzy? Co zrobić, gdy podczas wichury nie możesz wejść do budynku

Białe święta? Pogoda na grudzień

Kiedy można spodziewać się opadów śniegu? Według meteorologów przyszły tydzień może przynieść ochłodzenie i śnieg. Niestety głównie z deszczem.

A czy mamy szanse na białe święta?

Według amerykańskiej prognozy pogody, dostępnej na portalu AccuWeather, jeśli w ogóle będziemy mieć śnieg na święta 2018, spadnie on w samą wigilię. Długoterminowe prognozy pogody przewidują raczej zimny wiatr, a temperaturę od 4 do -5 stopni Celsjusza.

Natomiast pierwszym miesiącem z prawdziwie śnieżną zimą będzie styczeń. Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że biały puch spadnie w pierwszej połowie miesiąca.

W tym okresie nad Polską pojawi się więcej chmur, a temperatura spadnie na tyle, że śnieg nie roztopi się od razu. 

TOK FM PREMIUM