Bennu - asteroida wielkości wieżowca, która może uderzyć w Ziemię. Naukowcy szukają na niej wody

Bennu, asteroida zajmująca drugie miejsce na liście ciał niebieskich zagrażających Ziemi, może mieć na powierzchni składniki organiczne, a nawet wodę. Za badanie obiektu zabiera się właśnie amerykańska sonda.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Wystrzelona we wrześniu 2016 r. sonda Osiris-Rex dotarła w pobliże asteroidy Bennu w poniedziałek. W ciągu trwającej kilka lat misji ma przeprowadzić dokładne badania asteroidy, pobrać próbki z jej powierzchni i dostarczyć je na Ziemię.

Bennu jest wielkości sporego wieżowca i okrąża Słońce mniej więcej w tej samej odległości od tej gwiazdy co Ziemia. Może zawierać - jak przypuszczają naukowcy - oparte na węglu molekuły organiczne pochodzące z pierwszego okresu istnienia Układu Słonecznego, a także wodę.

Uderzające w Ziemię asteroidy i komety miały - według jednej z hipotez - dostarczyć na naszą planetę wodę i składniki niezbędne do powstania życia. Badania Bennu mają potwierdzić lub obalić tę hipotezę.

Bennu może być jednak także śmiertelnym zagrożeniem. Według obliczeń naukowców istnieje prawdopodobieństwo wyrażające się stosunkiem 1 do 2700, że asteroida zderzy się z Ziemią za 166 lat. Bennu zajmuje obecnie 2 miejsce na liście agencji NASA najbardziej niebezpiecznych dla Ziemi ciał niebieskich. Lista liczy 72 obiekty.

Stwierdzono, że promieniowanie słoneczne powoli spycha Bennu na orbitę coraz bardziej zagrażającą Ziemi. Bennu przelatuje w pobliżu naszej planety co 6 lat i za każdym razem coraz bliżej. Badania za pośrednictwem sondy mają umożliwić bliższe zbadanie tego procesu.

- Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do 2020 roku, będziemy dysponować o wiele lepszą wiedzą na temat tego, czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat - powiedziała rzeczniczka misji, Erin Morton.

Naukowcy obliczają, że w 2135 r. Bennu przeleci koło Ziemi bliżej niż Księżyc, a w okresie lat 2175-2195 może się z nią zderzyć.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM