Smog zabija 50 tysięcy Polaków rocznie. "Nagle wymiera całe miasteczko"

Zjawiska smogowe zabijają i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - mówił w magazynie EKG na antenie TOK FM prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

W Polsce nadal wiele osób umiera z powodu chorób związanych ze smogiem.

- Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w naszym kraju co roku umiera - w różnym mechanizmie zdrowotnym, czyli nie tylko z powodu toksycznego działania smogu, ale także jego wpływu na układ krążenia czy oddechowy - około 50 tysięcy osób. To jest gigantyczna liczba, nagle z powodu smogu wymiera całe miasteczko – mówił w magazynie EKG w TOK FM prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co dokładnie szkodzi naszemu zdrowiu w smogu? - Najbardziej typowe śledzone cząsteczki to pyły. PM10, to duże cząsteczki. Zatrzymują się w nosie, zatokach, gardle. PM2,5 są mniejsze, przenikają do drobnych oskrzelików. PM1- mogą szybko trafić do pęcherzyków płucnych. PM0,1 - przenikają do krwi – wymieniał prof. Samoliński.

Toksyczny benzopiren

Smog to nie tylko pył, to też substancje chemiczne, które przy dużej wilgotności łączą się z wodą w powietrzu i tworzą bardzo toksyczne związki. - Tlenek azotu to konsekwencja dużej ilości aut na drogach. Z kolei benzopiren, produkt złego spalania węgla kiepskiej jakości, to bardzo toksyczny związek, który prowadzi do chorób nowotworowych – wyjaśniał kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor Samoliński zaznaczał, że w przemyśle Polska radzi sobie całkiem dobrze z walką z zanieczyszczeniem.

Gorzej sprawa wygląda w kontekście domowych źródeł zanieczyszczenia powietrza i dużą liczbą samochodów na ulicach. - Zostaliśmy daleko w tyle za Zachodem. A to nie opłaca nam się także pod względem ekonomicznym. Dla schorowanego społeczeństwa nie ma perspektyw. Wyobraźmy sobie, że 100 procent pracowników zacznie chorować, to pada nam gospodarka – przypomniał Samoliński.

Klimatyczny szczyt

Przez najbliższe blisko dwa tygodnie Katowice będą miejscem globalnych dyskusji i negocjacji dotyczących klimatu. Szczyt oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Uczestnicy szczytu będą przede wszystkim dyskutować o tym, jak świat ma odejść od paliw kopalnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (48)
Smog zabija Polaków
Zaloguj się
 • rdaneel

  Oceniono 1 raz 1

  hmmm, to może zawiesimy na kolejne 20 lat budowę elektrowni atomowej?

 • mariuszdd

  Oceniono 3 razy 1

  Smog zabija 50 tysięcy Polaków rocznie ! A 4 miliony Polaków wyjechało w parę lat a jeżeli posłuchają Polacy barana piszącego takie artykuły,to wyjedzie kolejne 4 miliony

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 1

  To przecież czysty zysk. Liczmy 50 tys ludzi rocznie razy 2 tys emerytury razy 12 miesięcy to 1MILIARD 200 MILIONÓW złotych rocznie oszczędności w ZUS. W drugim roku to juz 2400 mln a w 2040 (koniec obecnego "programu energetycznego" PIS) to już 27MILIARDÓW 600MILIONÓW oszczędności na trupach. łącznie na smogu zarobimy 300 MILIARDÓW złotych.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 1

  3000 zł to raptem 6x500 ...
  Za 3000 zł można już kupić kociołek zasilany gazem. Jeszcze do tego mała zniżka na gaz do celów grzewczych i ... nie mamy smogu.
  Ale rząd Pis woli rozdawać pieniądze bez celu. No chyba, że kupuje w ten sposób poparcie ...

 • drmuras

  Oceniono 5 razy 1

  Wystarczy nauczyć ludzi palić w piecach od góry i zdecydowanie mniej pyłów ulatuje do atmosfery. Tylko jak ich przekonać?

 • kinlej

  Oceniono 11 razy 1

  I co z tego? Matoł woli pomachać rącuniami u Rydzyka i obiecać pieniądze na patusów.

 • adam545

  Oceniono 7 razy 1

  A moze to jest SMOK z Krakowa który zabija ogniem a dlaczego palacze sie nad tym nie zastanawiają ,oni też kopcą w każdej wolnej chwili i to też dymi i smierdzi -może pokażecie setke polaków palacych i dym od wszystkich a nadmieniam że to tez dym trujacy zwłaszcza dla osób postronnych

 • acide94

  Oceniono 3 razy 1

  Co nam lewacy będą mówili, ze węgiel jest zły. Zlikwidujmy w Polsce wszystkie panele słoneczne i opracujmy technologię ich zamiany w WĘGIEL KAMIENNY.

 • tijeras66

  Oceniono 2 razy 0

  "Nagle wymiera całe miasteczko" - ale górnik dobrze żyje, a to najważniejsze :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX