Stany Zjednoczone stawiają Rosji ultimatum. Czaputowicz: Polska popiera stanowisko USA

Wezwaliśmy Rosję do powrotu na drogę przestrzegania traktatu INF, zaprzestania rozwoju broni zakazanej przez ten układ i rozbrojenia w tym zakresie - powiedział we wtorek w Brukseli szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister Czaputowicz uczestniczy w kwaterze głównej NATO w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na konferencji prasowej szef polskiego MSZ poinformował dziennikarzy, że podczas spotkania jednym z ważnych tematów były stosunki transatlantyckie. - W zasadzie dyskusja toczyła się wokół traktatu INF o broni średniego zasięgu - doprecyzował.

Jak tłumaczył, Rosja nie przestrzega tego traktatu i rozwija zakazane przez ten układ rodzaje broni. Dodał, że Stany Zjednoczone cały czas przestrzegały tego traktatu.

Czaputowicz relacjonował, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o decyzji USA, z którą zgodził się Sojusz. Wezwaliśmy "Rosję do powrócenia na drogę przestrzegania traktatu, zaprzestania rozwoju tego rodzaju broni zakazanej przez traktat i rozbrojenia w tym zakresie" - oświadczył.

- Jeśli do tego nie dojdzie za 60 dni, Stany Zjednoczone zapowiedziały wypowiedzenie tego traktatu - dodał.

Minister Czaputowicz powiedział, że "zostało to przyjęte ze zrozumieniem". - Polska rozumie stanowisko Stanów Zjednoczonych, w zasadzie popiera je, bo nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienia, a druga nie. Wówczas daje to jej przewagę - powiedział szef MSZ.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM