Kraśko odpowiada na słowa Dudy. "Fakty są takie, że zanieczyszczone powietrze w Polsce morduje ludzi"

- Nikt nie będzie mordował polskiego górnictwa. Natomiast jest faktem, że 40 tys. ludzi w Polsce umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem - mówił w TOK FM Piotr Kraśko. Dziennikarz zaapelował do prezydenta, by zajął się kwestią zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Podczas uroczystości barbórkowych Andrzej Duda mówił we wtorek do górników, że póki on jest prezydentem, "nie dopuści do tego, by ktokolwiek mordował polskie górnictwo".

- Otóż panie prezydencie, słowa o mordowaniu polskiego górnictwa są efektowną figurą retoryczną, ale tylko i wyłącznie przenośnią. Nikt nie będzie mordował polskiego górnictwa, nie trzeba go przed tym ratować - komentował Piotr Kraśko w "Poranku" Radia TOK FM.

Zdaniem dziennikarza faktycznym problemem jest dziś w Polsce zanieczyszczenie powietrza. I skutki, jakie to niesie za sobą.

- Jest faktem, że 40 tys. ludzi  w Polsce umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem. Ci ludzie są mordowani przez zanieczyszczone powietrze. Kłopot w tym, że kiedy mówimy o tak wielkich liczbach jak 40 tys. osób rocznie, to trudno nam to sobie wyobrazić. Ale fakty są takie: zanieczyszczone powietrze w Polsce morduje ludzi, tymczasem górników i górnictwa nikt mordować nie chce - mówił.

Ostatni moment. Ostatni prezydent

Piotr Kraśko podkreślił, że nikt nie obwinia Andrzeja Dudy o złą jakość powietrza w Polsce. Bo obecna sytuacja jest skutkiem wieloletnich zaniedbań. - Ale będzie pana winą, jeżeli nic pan w tej sprawie nie zrobi. Jak ktoś trafnie zauważył: jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zdaje sobie sprawę z tego, jak katastrofalny wpływ człowiek ma na środowisko, i może ostatnim pokoleniem, które realnie ma szansę tę sytuację zmienić. Może pan jest pierwszym prezydentem, za którego wiemy, jak fatalna jest sytuacja w Polsce. I też ostatnim, który realnie coś może zmienić, nim naprawdę będzie za późno - ocenił dziennikarz. 

Kraśko apeluje do prezydenta. W sprawie energooszczędnych żarówek

Dlatego czas na konkretne działania. - Zamiast budować figurę retoryczną, o mordowaniu polskiego górnictwa, może się zastanówmy, co rozbić, by zanieczyszczone powietrze nie mordowało Polaków. Bo to za pana prezydentury sytuacja jest tak fatalna, że stacje telewizyjne muszą rano podawać informacje o stanie jakości powietrza w polskich miastach. Za pana prezydentury na 50 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem 36 to są polskie miasta. Panie prezydencie, więc może warto się tym zająć, a nie bronić górników przed czymś, co im nie grozi - powiedział Kraśko.

I podkreślił, że odpowiedzialnością prezydenta jest to, by "mieć plan, co zrobić dalej, żeby uratować Polaków".

TOK FM PREMIUM