Komu zaszkodzi partia Rydzyka? "Kaczyński może to spacyfikować albo się dogadać"

Tadeusz Rydzyk tworzy partię. - To szkodzi przede wszystkim Macierewiczowi i Ziobrze, którzy flirtowali ze środowiskiem Radia Maryja - ocenił Zbigniew Parafianowicz z "DGP".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

We wtorek wp.pl informowała, Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek o rejestrację partii politycznej o. Tadeusza Rydzyka. Pełnomocnikiem ugrupowania o nazwie „Ruch Prawdziwa Europa” miałby zostać związany z redemptorystą europoseł Mirosław Piotrowski.

Antonii Macierewicz stwierdził, komentując te doniesienia w Radiu Maryja, że on nic o tym nie wie i możemy mieć do czynienia z "fake newsem".

Po co Rydzykowi partia?

Dlaczego ojciec Rydzyk zdecydował się na takim ruch? - Chce rozsadzić obóz Zjednoczonej Prawicy czy może tylko postraszyć PiS? - pytał Kraśko.

- Inicjatywa wzbudzi niepokój w obozie rządzącym – komentowała Agata Szczęśniak z portal oko.press.

Jak dodała, "o. Rydzyk jest mocno zdenerwowany, na przykład zamrożoną sprawą aborcji". - Może dlatego postanowił ruszyć do kontrataku, chociaż ostatecznie nie przyniosłoby mu to pożytku. Tadeusz Rydzyk ma ogromne zyski z obecnym rządów. Utworzenie takiej partii zmniejszyłoby jego wpływ na władzę – oceniła Szczęśniak.

Michał Szułdrzyński zwracał uwagę, że w ostatnim czasie media redemptorysty były krytyczne wobec władzy. - Pamiętajmy, że nie wiemy, na ile to działanie z partią jest autoryzowane przez Tadeusza Rydzyka, a na ile stoi za tym europoseł Piotrowski, który od dłuższego czasu jest na bakier z Prawem i Sprawiedliwością – podkreślał dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej" zastanawiał się, komu może zaszkodzić inicjatywa ojca Tadeusza Rydzyka. - Myślę, że Jarosław Kaczyński ma na tyle siły i potencjału, że może to spacyfikować albo się dogadać. To szkodzi przede wszystkim Macierewiczowi i Ziobrze, którzy flirtowali ze środowiskiem Radia Maryja. Nadal jest pytanie, komu w dłuższej perspektywie bardziej to zaszkodzi – oceniał Parafianowicz.

O tym, że Tadeusz Rydzyk miałby zająć się tworzeniem ugrupowania politycznego, spekuluje się, od czasu wyborów samorządowych, podczas których redemptorysta nie udzielił poparcia kandydatom PiS.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Partia ojca Rydzyka komu najbardziej zaszkodzi
Zaloguj się
 • chopinn

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejny przyklad, ze dla wielu religia jest po prostu plaftorma do kariery politycznej i robienia pieniedzy. Nie ma to nic wspolnego z wiara czy nauka Chrystusa...

  Rozdzial panstwa i kosciola musi byc zagwarantowany prawnie - tego sie dluzej nie da tolerowac.

 • Marek Trybut

  Oceniono 2 razy 2

  1/ Powstanie partii Rydzyka to według mnie próba szantażu Kaczyńskiego i nic więcej. Długofalowo to pusty ruch.
  Gdyby jednak Rydzyk zagrał za ostro i taka partia organizacyjnie zaistnieje, to istotnie wielu członków PiS, posłów PiS, toruńskich pątników będzie w kłopocie.

  2/ Trochę spekulacji.
  Poparcie dla dobrej zmiany oscyluje wokół 40% przy 50% frekwencji wyborczej (co stanowi około 20% poparcia) i raczej, z racji upływu czasu, afer, frustracji, to poparcie będzie miało tendencję spadkową.
  Z drugiej strony, aktywność wyborców rośnie i możliwe, że frekwencja znacznie wzrośnie, do 60%. Wzrost frekwencji, zauważalny przy wyborach samorządowych, nie przełoży się na wzrost elektoratu PiS. To zwolennicy innych ruchów ruszą do urn. Przy 60% frekwencji poparcie dla PiS spadnie do 30%.
  Jeżeli powstanie partia Rydzyka, to zabierze ona (osłabi) głównie PiS.

  Kaczyński ma problem. Przy niekorzystnym rozwoju sytuacji D'Hondt może odwrócić się od niego.

 • Zbigniew Klinek

  0

  Bardzo popieram tą inicjatywę powstania nowej partii, na pewno to będzie wielki przełom w polityce. Może coś się zmieni na lepsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX