Nowa "partia o. Tadeusza Rydzyka" - co o niej wiadomo? Za plecami PiS powstaje Ruch Prawdziwa Europa

Jak informuje "Dziennik Wschodni", Tadeusz Rydzyk z zakonu redemptorystów startuje z nowym ugrupowaniem. Partia ma nosić nazwę "Ruch Prawdziwa Europa". Co jeszcze o niej wiadomo?

Status

Formalnie partia, która miałaby reprezentować środowisko skupione wokół o. Tadeusza Rydzyka jeszcze nie istnieje. Wniosek o jej rejestrację czeka na decyzję warszawskiego sądu okręgowego. Złożył go Mirosław Piotrowski. O sprawie jako pierwszy napisał "Dziennik Wschodni".

Kim jest Mirosław Piotrowski?

Mirosław Piotrowski to poseł z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego. Jest historykiem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą w szkole o. Tadeusza Rydzyka. W 2004 roku dostał się do Parlamentu Europejskiego z listy Ligi Polskich Rodzin (ówczesnej partii Romana Giertycha). W 2009 i 2014 roku znowu zdobył mandat do europarlamentu, tym razem z listy Prawa i Sprawiedliwości. Za każdym razem po kilku miesiącach występował z delegacji PiS do Parlamentu Europejskiego.

Członkowie partii

Kto - poza Mirosławem Piotrowskim - ma zasilić szeregi nowego ugrupowania? Oficjalnie nie wiadomo, ale na giełdzie nazwisk pojawiają się postaci związane z PiS. Są to: Andrzej Jaworski (były poseł i były wiceprezes PZU), Urszula Krupa (posłanka do Parlamentu Europejskiego), Gabriela Masłowska, Anna Sobecka i Jan Szyszko (były minister środowiska).

Andrzej Jaworski i Anna Sobecka zaprzeczają, jakoby planowali dołączyć do nowej partii Tadeusza Rydzyka.

Program partii Tadeusza Rydzyka

Nowa siła polityczna chce się zająć promowaniem katolicyzmu i walką z ateizmem w Europie. Ma się sprzeciwiać równości płci (gender equality) i liberalnym wartościom. Ruch Prawdziwej Europy ma bazować na ideach ruchu "Europa Christi", zainicjowanego przez ks. Ireneusza Skubisia, publicysty kościelnego czasopisma "Niedziela" i wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu. "Dzisiejsza Europa cierpi, ponieważ poszła w kierunku ateizmu i destrukcji systemu wartości" - można przeczytać na stronie internetowej z manifestem katolickiego ruchu

Komentarze publicystów

 • Witold Głowacki: Jeśli partia Rydzyka to nie strachy na Lachy, to PiS ma problem i to naprawdę poważny. W obecnej sytuacji - po przegranej z kretesem wojnie o centrum i miasta - niepewność co do najtwardszego elektoratu to senny koszmar panów z Nowogrodzkiej [twitter.com].
 • Prof. Kazimierz Kik: Kościół toruński ma ogromne wpływy w PiS. Polityczna inicjatywa jest więc próbą zawłaszczenia partii od środka [dziennik.pl].
 • Tomasz Lis: Partia Rydzyka - czyli ojciec dyrektor licytuje z PIS-em miejsca na listach i pieniądze. Tu nie wystarczy "co łaska" [twitter.com].
 • Zbigniew Parafianowicz: To szkodzi przede wszystkim Macierewiczowi i Ziobrze, którzy flirtowali ze środowiskiem Radia Maryja [tokfm.pl].

Komentarze polityków

 • Andrzej Jaworski (PiS): Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk nie zakładał, nie zakłada i nie będzie zakładał żadnej partii politycznej. Każdy, kto jest przy zdrowych zmysłach, na pewno to wie [wpolityce.pl].
 • Poseł Antoni Macierewicz (PiS): Nic nie wiem i nie wydaje mi się, aby o. Rydzyk coś wiedział. Być może mamy do czynienia z fake newsem [Telewizja Republika].
 • Beata Mazurek (rzeczniczka PiS): Każdy ma prawo zakładać partię, ale to kwestia odpowiedzialności za państwo. Jedność na prawicy jest warunkiem sukcesu. Niektórzy mogą mieć indywidualne cele. PiS przyjmuje odpowiedzialność za państwo. Każdy, kto burzy dzisiejszy układ, ułatwia powrót do władzy lewicy [twitter.com].
 • Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!): Im więcej takich kwiatków będzie miało Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński, tym lepiej dla opozycji [gazeta.pl].
 • Poseł Adam Szłapka (Nowoczesna): Jeśli Antoni Macierewicz mówi, że to fake news, to znaczy, że są niedogadani. Myślę, że to jest straszak dla PiS. Ale jeśli powstanie, to myślę, że odbierze PiS te parę procent. Mniej będzie Piotrowiczów, Pawłowiczów [Radio Zet].

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Nowa partia Rydzyka. Co to jest Ruch Prawdziwa Europa?
Zaloguj się
 • realizmforte

  Oceniono 5 razy 3

  Lektura obowiązkowa ” Kosciół a faszyzm anatomia kolaboracji ” Agnosiewicza
  – ” wszyskie opisane w książce reżimy faszystowskie miały charakter chrześcijański, stricte katolicki. Tu już nie mówimy o kolaboracji, ale o budowaniu przez religię i kościólł reżimówe faszystowskich.”

 • realizmforte

  Oceniono 6 razy 2

  Zakładanie partii przez rydzyka do złudzenia przypomina Katolicką Partię Centrum księdza Kassa – wziął on aktywny udział w demontażu demokratycznych rządów w Niemczech lat 30tych, w tym samej Partii Centrum.
  Dzieła dokończył bogobojny katolicki kanclerz Franz von Papen,ktory umożliwił Hitlerowi dojście do władzy. Papen w 1932 r., doprowadziło do zawarcia koalicji partii Centrum z nazistami i zerwania z wszelkimi dotychczasowymi demokratycznymi zasadami. W 1933 r. Papen uczynił Hitlera kanclerzem, podczas gdy sam objął stanowisko vice-kanclerza. Kościół pogratulował Hitlerowi przejęcia władzy. Niemieccy biskupi wydali oświadczenie, w którym odżegnali się od wcześniejszych krytycznych ocen nazizmu i zaakceptowali nowy reżim. Umocnili go następnym sukcesem na polu polityki zagranicznej, którym okazał się podpisany w 1933 r. konkordat z Watykanem.
  Niemiecki konkordat stanowi jedno z najbardziej niemoralnych, obłudnych i niebezpiecznych porozumień, jakie zostały kiedykolwiek zawarte pomiędzy dwiema autorytarnymi potęgami w dziejach ludzkości.

 • czlonek_kod

  Oceniono 3 razy 1

  No to się trzeba zapisywać! Porzucam KOD i biegnę do Ojca Dyrektora!

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Prawdziwa Europa, w wydaniu bękarta traktatau wersalskiego

  i nieuleczalnie chorego człowieka Europy...

 • badger666999

  0

  www.partiarydzyka.org

 • zenon.sliwicki

  0

  Księża nie mieszają się w politykę. To że jakikolwiek polityk zna się z kapłanem nie oznacza, że na jego rozkaz zakłada partię!

 • mieszkaniec-2018

  0

  Nowa partia jest potrzebna, bo obecnie w Polsce nie ma typowej prawicowej partii. Partia środowiska Radia Maryja na pewno nie będzie wrogo nastawiona do PiS-u, a wręcz przeciwnie na pewno razem z PiS-em będzie kontynuowała "dobrą zmianę" w Polsce.

 • Zbigniew Klinek

  0

  Bardzo popieram tą inicjatywę powstania nowej partii, na pewno to będzie wielki przełom w polityce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX