Nowa "partia o. Tadeusza Rydzyka" - co o niej wiadomo? Za plecami PiS powstaje Ruch Prawdziwa Europa

Jak informuje "Dziennik Wschodni", Tadeusz Rydzyk z zakonu redemptorystów startuje z nowym ugrupowaniem. Partia ma nosić nazwę "Ruch Prawdziwa Europa". Co jeszcze o niej wiadomo?

Status

Formalnie partia, która miałaby reprezentować środowisko skupione wokół o. Tadeusza Rydzyka jeszcze nie istnieje. Wniosek o jej rejestrację czeka na decyzję warszawskiego sądu okręgowego. Złożył go Mirosław Piotrowski. O sprawie jako pierwszy napisał "Dziennik Wschodni".

Kim jest Mirosław Piotrowski?

Mirosław Piotrowski to poseł z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego. Jest historykiem, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcą w szkole o. Tadeusza Rydzyka. W 2004 roku dostał się do Parlamentu Europejskiego z listy Ligi Polskich Rodzin (ówczesnej partii Romana Giertycha). W 2009 i 2014 roku znowu zdobył mandat do europarlamentu, tym razem z listy Prawa i Sprawiedliwości. Za każdym razem po kilku miesiącach występował z delegacji PiS do Parlamentu Europejskiego.

Członkowie partii

Kto - poza Mirosławem Piotrowskim - ma zasilić szeregi nowego ugrupowania? Oficjalnie nie wiadomo, ale na giełdzie nazwisk pojawiają się postaci związane z PiS. Są to: Andrzej Jaworski (były poseł i były wiceprezes PZU), Urszula Krupa (posłanka do Parlamentu Europejskiego), Gabriela Masłowska, Anna Sobecka i Jan Szyszko (były minister środowiska).

Andrzej Jaworski i Anna Sobecka zaprzeczają, jakoby planowali dołączyć do nowej partii Tadeusza Rydzyka.

Program partii Tadeusza Rydzyka

Nowa siła polityczna chce się zająć promowaniem katolicyzmu i walką z ateizmem w Europie. Ma się sprzeciwiać równości płci (gender equality) i liberalnym wartościom. Ruch Prawdziwej Europy ma bazować na ideach ruchu "Europa Christi", zainicjowanego przez ks. Ireneusza Skubisia, publicysty kościelnego czasopisma "Niedziela" i wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu. "Dzisiejsza Europa cierpi, ponieważ poszła w kierunku ateizmu i destrukcji systemu wartości" - można przeczytać na stronie internetowej z manifestem katolickiego ruchu

Komentarze publicystów

  • Witold Głowacki: Jeśli partia Rydzyka to nie strachy na Lachy, to PiS ma problem i to naprawdę poważny. W obecnej sytuacji - po przegranej z kretesem wojnie o centrum i miasta - niepewność co do najtwardszego elektoratu to senny koszmar panów z Nowogrodzkiej [twitter.com].
  • Prof. Kazimierz Kik: Kościół toruński ma ogromne wpływy w PiS. Polityczna inicjatywa jest więc próbą zawłaszczenia partii od środka [dziennik.pl].
  • Tomasz Lis: Partia Rydzyka - czyli ojciec dyrektor licytuje z PIS-em miejsca na listach i pieniądze. Tu nie wystarczy "co łaska" [twitter.com].
  • Zbigniew Parafianowicz: To szkodzi przede wszystkim Macierewiczowi i Ziobrze, którzy flirtowali ze środowiskiem Radia Maryja [tokfm.pl].

Komentarze polityków

  • Andrzej Jaworski (PiS): Ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk nie zakładał, nie zakłada i nie będzie zakładał żadnej partii politycznej. Każdy, kto jest przy zdrowych zmysłach, na pewno to wie [wpolityce.pl].
  • Poseł Antoni Macierewicz (PiS): Nic nie wiem i nie wydaje mi się, aby o. Rydzyk coś wiedział. Być może mamy do czynienia z fake newsem [Telewizja Republika].
  • Beata Mazurek (rzeczniczka PiS): Każdy ma prawo zakładać partię, ale to kwestia odpowiedzialności za państwo. Jedność na prawicy jest warunkiem sukcesu. Niektórzy mogą mieć indywidualne cele. PiS przyjmuje odpowiedzialność za państwo. Każdy, kto burzy dzisiejszy układ, ułatwia powrót do władzy lewicy [twitter.com].
  • Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!): Im więcej takich kwiatków będzie miało Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński, tym lepiej dla opozycji [gazeta.pl].
  • Poseł Adam Szłapka (Nowoczesna): Jeśli Antoni Macierewicz mówi, że to fake news, to znaczy, że są niedogadani. Myślę, że to jest straszak dla PiS. Ale jeśli powstanie, to myślę, że odbierze PiS te parę procent. Mniej będzie Piotrowiczów, Pawłowiczów [Radio Zet].

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

TOK FM PREMIUM