Wirusowe zapalenie wątroby. Przyczyny, objawy, szczepienia
Medycyna rozróżnia trzy rodzaje wirusowego zapalenia wątroby: typu A, B i C. Wszystkie trzy są groźne i nie należy ich lekceważyć.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C
Podstawowym badaniem przesiewowym zalecanym w kierunku wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C jest badanie na obecność przeciwciał anty HCV. Wynik dodatni mówi o tym, że pacjent miał kontakt z wirusem, ale nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem aktualnego zakażenia HCV. Konieczne są wtedy dodatkowe badania.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Tylko co dziesiąta osoba w Polsce wie o tym, że jest zakażona.
Zakażenie wirusem HCV, bo to od powoduje chorobę, stanowi obecnie jeden z ważniejszych problemów epidemiologicznych, jeśli chodzi o choroby zakaźne w Polsce.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Szczepienie? Objawy?
Przeciwko WZW typu C nie ma szczepionki, dlatego bardzo ważne jest zapobieganie zakażeniu.
Jakie mogą być objawy? Jeżeli od dłuższego czasu nie czujemy się dobrze, odczuwamy zmęczenie, bóle stawowe, bóle brzucha, uczucie ciężkości po spożytym posiłku, pieczenie lub ból w nadbrzuszu, głównie w jego środkowej części, świąd skóry, bóle mięśniowe, także, jeśli zażółciły nam się białkówki oczu, pojawiły się nudności, wymioty i ściemnienie moczu, być może doszło u nas do zakażenia wirusem HCV.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A. Objawy. Szczepienie
WZW typu A to żółtaczka pokarmowa, nazywana także chorobą brudnych rąk. To poważna choroba, przeciwko której możemy się jednak zaszczepić.
Słowo pokarmowa pochodzi stąd, że zakazić się nią można pijąc zakażoną wirusem wodę oraz jedząc myte w niej surowe pokarmy, np. owoce czy warzywa. Jesteśmy na nią narażeni zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje do krajów egzotycznych.
Źródłem zakażenia może także być osoba chora, w szczególności, że w początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów.
A jakie są jej objawy? Wracamy z podróży i jesteśmy osłabieni, męczy nas biegunka, mamy nudności i gorączkę. W dodatku boli nas brzuch, mięśnie i stawy. Skóra i białka oczu zabarwiają się na żółto. Badanie pokazuje powiększoną wątrobę.
Ponieważ w Europie woda, którą pijemy, jest czysta, stale badana – uznano już dawno, że zagrożenie chorobą jest małe i obywatele nie muszą już być szczepieni. I tak szczepienie przestało być obowiązkowe.
To powoduje, że coraz więcej osób jest bezbronnych wobec wirusa. O ile starsi Polacy są na chorobę uodpornieni, bo w dzieciństwie byli szczepieni, to aż 93 proc. dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed "żółtaczką pokarmową". A to oznacza, że prawie każde dziecko może na nią zachorować. Od 1990 do 1999 roku odsetek nieuodpornionych wśród osób do 30. roku życia wzrósł z 42 proc. do ponad 70 proc.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Przyczyny. Szczepienie
Szczepiąc się przeciwko WZW typu A, można równocześnie zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - biorąc szczepionkę podwójną.
WZW typu B zwanym także żółtaczką wszczepienną zakażamy się w wyniku naruszenia ciągłości skóry oraz gdy dochodzi do kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Do zakażenia wystarczy jedna kropla krwi.
Choroba może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka wątroby i śmierci.
Szacuje się, że na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B.
Wirus zapalenia wątroby typu B jest od 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Osoby starsze zakażają się zwykle w placówkach służby zdrowia - przyczyną jest źle wysterylizowany sprzęt diagnostyczny. Młodsze podczas kontaktów seksualnych, zabiegów w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Xi Jinping namówi Putina do pokoju z Ukrainą? "To tylko dobra wymówka"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Abonament RTV 2023. Kto jest zwolniony z płacenia?
- Jarosław Kaczyński wygrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Chodzi o wpis na Twitterze
- "Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
- Inflacja luty 2023. Tak drogo nie było od ponad 20 lat
- Premier Japonii z wizytą w Kijowie. Z Indii do Rzeszowa leciał prywatnym odrzutowcem