Czym ruch Roberta Biedronia różni się od PO? "Jak coś deklaruję, to to robię"

- Korupcja, nepotyzm, afery - to przylepiło się do PO. Nie mogę pozwolić, żeby to samo stało się u mnie - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Robert Biedroń, były prezydent Słupska, lider nowego ruchu społeczno-politycznego.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Robert Biedroń jeszcze przed jesiennymi wyborami ogłosił, że będzie tworzył partię polityczną. Jej nazwę ma ujawnić na początku przyszłego roku. Po wyborze na radnego, Biedroń po tygodniu zrezygnował z mandatu.

Czy nie czuje, że oszukał wyborów? - Mój wynik był rekordowy w Słupsku. Zapowiedziałem, że się wycofam. Miałem odwagę złożyć mandat i nie pobierać diety radnego, gdy będę jeździł po Polsce. Zapowiedziałem, że muszę wprowadzić klub do Sejmu. Nie chciałem oszukiwać wyborców - odpowiadał Biedroń. 

Karolina Lewicka zapytała, czy Biedroń, jeśli zostanie wybrany do Europarlamentu, to zrzeknie się tego mandatu, by jesienią startować do Sejmu?. - Tak będzie. Muszę mieć pewność, że ludzie o podobnych do moich wartości będą w Europarlamencie i parlamencie krajowym. Ja muszę wystartować jako lider ruchu, nie mogę tego osłabiać - zapowiedział Robert Biedroń.

"Nie chce nikogo wyciągać"

Były prezydent Słupska mówił, że czuje się singlem politycznym. - Jednak to tylko początek. Wokół mnie jest wiele osób wartych tego, by z nimi rozmawiać - odpowiadał Biedroń. 

Lider nowego ruchu społeczno-politycznego zapowiedział, że nie zamierza "wyciągać" polityków z innych partii. - Ja tego nie potrzebuję. Ja przyciągam swoimi wartościami. Krzysztof Gawkowski ma budować struktury i to bardzo trudne zadanie. Musimy ogarnąć tych wszystkich, którzy już się do nas zgłosili - mówił. 

Jak dodawał, w polityce ważne jest zaufanie. - Nie mogę brać wszystkiego na siebie, bo ten projekt polegnie - podkreślał Biedroń. 

Nie być jak PO

Prowadząca audycję przypomniała, że z podobnymi hasłami stworzenia ruchu społecznego w 2001 roku występował Donald Tusk. - I mu się to nie udało, za chwilę został partią. Historia lubi się powtarzać - mówiła Lewicka. 

- Korupcja, nepotyzm, afery - to przylepiło się do PO. Nie mogę pozwolić, żeby to samo stało się z moim ruchem. Jestem wiarygodny - zapowiadał Biedroń. 

- Czyli wierzy pan, że "odmieni oblicze ziemi" - oceniła Lewicka. - Ja to wiem - odpowiedział były prezydent Słupska. 

"Ludzi nie obchodzi, czy zrobię to z Grzesiem, Basią czy Włodkiem"

Czy możliwy jest sojusz partii Roberta Biedronia z lewicą? - Po wydarzeniach z Nowoczesną każdy będzie ostrożny. To, co tam się wydarzyło, to było memento dla naiwnie myślących, że nie trzeba kombinować tylko połączyć się z PO. Okazuje się, że dobrze zrobiłem, że byłem zdystansowany do Koalicji Obywatelskiej, która miała na celu tylko wzmocnienie PO, a nie demokracji w naszym kraju - przekonywał Biedroń. 

- Ja zrobię to, czego opozycja nie jest w stanie dzisiaj zrobić. Mam autentyczność i wiarygodność, przyciągam świeżość do polityki. Wszyscy powinni mi kibicować i mnie wspierać - apelował były prezydent Słupska.

Lewicka pytała, czego Biedroń dowiaduje się na spotkaniach z wyborcami. - Ludzie nie rozmawiają o tym, czy zrobię to z Basią, Grzesiem, Włodkiem czy Adrianem. Nie ma pytań o pomniki, marsze. Na spotkaniach ludzie mówią o tym, co ich boli. O wykluczeniu, służbie zdrowia, smogu, edukacji, braku regulacji związków partnerskich - dodawał. 

Miękki antyklerykalizm? "Wprost przeciwnie"

Biedroń mówił też o sprawie księdza prałata Henryka Jankowskiego. "Duży Format" opisał przemoc seksualną księdza wobec dzieci. - To temat, który podnieca media, ale czy tym żyje ulica? Wiemy, że jest to problem, szczególnie dla ofiar księdza. Od dawna było wiadomo, co wyprawiał ksiądz Jankowski. Ja jestem związany z Pomorzem od wielu lat. Za życia księdza się o tym mówiło. Być może trzeba pomnik zasłonić suknem, tak jak się to robi w wielu krajach - odpowiadał Biedroń. 

Karolina Lewicka dopytywała Biedronia, czy wyciągnął wnioski z tego, że Januszowi Palikotowi przed laty nie udało się utrzymać w polityce z narracją antyklerykalną.
- Owszem rozdział Kościoła od państwa, ale w miękki sposób, bez narażania się - sugerowała prowadząca Poranek Radia TOK FM

- Wprost przeciwnie. Likwidacja funduszu kościelnego, renegocjacja konkordatu. PO nie miała odwagi tego zrobić. Tym się od nich różnię - jak coś deklaruję, to robię - mówił były prezydent Słupska. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Robert Biedroń: Ze zdziwieniem obserwuję próbę podziału Polski na wielkomiejską i zahukaną

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (27)
Robert Biedroń. Ruch Roberta Biedronia. Sklep Roberta Biedronia
Zaloguj się
 • poobijany44

  Oceniono 5 razy 3

  Ja również muszę przyznać, że dzisiaj po raz pierwszy od dawna, sposób prowadzenia wywiadów przez Panią Karolinę mnie zdenerwował, po rozmowach z kolegami okazało się, że nie tylko mnie. Może łaskawie pozwoli Pani dokończyć zaproszonym zdanie, abyśmy mogli cokolwiek usłyszeć, a swoje sympatie lub antypatie nieco zniwelować na antenie, bo robi się to mało strawne. Chodzi mi głównie o dzisiejszą, poranną rozmowę z Panem Robertem Biedroniem, ale kilka innych w ostatnim czasie również kwalifikuje się do takich uwag. Mimo wszystko pozdrawiam i życzę lepszej formy...

 • green_is_bad

  Oceniono 4 razy 2

  Festiwal promowania anusiaka uważam za otwarty!

 • justas32

  Oceniono 6 razy 2

  Zbliżają się wybory - politycy zaczynają prześcigać się w zabawie "kto da więcej" ...

 • patrycja212121

  Oceniono 6 razy 2

  Ostatnia nadzieja ma oddanie głosu - do zarzutów PO dodałabym wg. nomenklatury PO, tzw korupcję polityczną. Gasiuk - Pichowicz jak Kałuża tyle że w ich stronę. Stąd pewnie milczenie Schetyny. Ja w każdym razie, stawiam na Biedronia, względnie na SLD, chyba że i ich PO połknie. Wtedy, całe szczęście, mam gdzie żyć w UE, a Polskę niech z tej UE jak najszybciej wyrzucą.

 • baw3

  Oceniono 6 razy 2

  Jak coś deklaruję, to to robię. I zrobił to, zareklamował swój sklepik wczoraj w TVN 24 dzisiaj
  W TOK FM . Kasa misiu kasa, ciemny lud po burzy mózgów kupi jasne koszulki a może jeszcze wybierze mnie i mojego partnera do Europarlamentu .

 • ivis2000

  Oceniono 6 razy 2

  Czy teraz w taki sposób dziennikarze TOK FM będą rozmawiać ze swoimi gośćmi? Pytam, bo nie wiem czy już przestać słuchać tej stacji czy jeszcze dać Państwu szanse (dotyczy zarówno wywiadu z Robertem Biedroniem jak i Kamilą Gasiuk-Pihowicz)

 • mrpens

  Oceniono 3 razy 1

  Nawet Biedroń przyznaje, że PO to złodzieje

 • urszula szulc

  Oceniono 3 razy 1

  Do partii Pana Biedronia juz sie nie za pisze,jestem za stara,lecz trzymam kciuki w obydwu rekach,by sie UDAŁO.Popieram te tezy takie jak rozwód z klerem,nie dzielenie nas Polaków itd.Jjezeli Pan Biedroń startowal bedzie na Prezydenta a ja jeszcze będę na tym świecie ZAGLOSUJE na Niego.

 • cud_smolenski

  Oceniono 5 razy 1

  Problem jest taki ze pis mu nie przeszkadza. Nie wymienil nic co sie przylepilo do pis. To zaskakujace. Mimo pewnej dozy sympatii dla jego osoby, dziala na korzysc pis moze nawet o tym nie wiedzac. No ale skoro chce uczestniczyc aktywnie w wielkiej polityce powinien. I to wlasnie jest zaskakujce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX