Nowy rozkład jazdy pociągów. Czy dzięki zmianom dojedziemy na święta na czas?

Już od niedzieli obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawią się w nim nie tylko nowe połączenia. Pasażerowie muszą przygotować się na to, że niektóre pociągi znikną z rozkładu jazdy.

Tradycyjnie PKP wprowadza nowy rozkład przed Bożym Narodzeniem. Tegoroczny zacznie obowiązywać w najbliższą niedzielę 9 grudnia. W rozkładzie pojawi się na przykład zupełnie nowy pociąg relacji Warszawa - Przemyśl. Będzie też więcej połączeń na Śląsku czy w województwie lubuskim.

Jak zapowiada PKP codziennie kursować będzie o 23 pociągi więcej. Każdego dnia będą uruchamiane średnio 383 połączenia. Nowością będzie też późnowieczorne połączenie na trasie Warszawa-Kraków. Na najpopularniejszych trasach zapowiadane jest też więcej połączeń realizowanych przez EIP. 

Zniknie za to, między innymi, nocne połączenie z Trójmiasta do stolicy.

Ministerstwo infrastruktury podkreśla, że część zmian wymuszona jest trwającymi na kolei remontami. Czy poprawki w rozkładzie sprawią, że pociągi będą punktualne?

Pasażerowie obawiają się spóźnień, bo brak punktualności pociągów, to niestety codzienność. W grudniu może być jednak gorzej, ponieważ po zmianie rozkładu przybędzie połączeń. 

Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK wyjaśniał, w rozmowie z reporterką TOK FM, że problemy z punktualnością pociągów związane są z prowadzonymi w całej Polsce remontami i modernizacją linii kolejowej.

- Na niektórych odcinkach realizowanych prac mamy dostępny tylko jeden tor kolejowy, reszta jest przebudowywana - tłumaczył. 

Wystarczy więc awaria pociągu czy wypadek - możliwości zmiany tras są wówczas bardzo ograniczone i pojawiają się problemy z przepustowością.

Kłopoty pasażerów prędko nie znikną. Bo remonty trwać będą. Na przykład w Małopolsce inwestycje, które usprawnić mają ruch pociągów, zakończą się w 2021 roku.

Kolejna zmiana rozkładu już za trzy miesiące - w marcu 2019 roku.

Chcesz wiedzieć, co się dzieje, kiedy pociąg się spóźnia? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM