Mamy najgorszą jakość powietrza w całej Unii. "Nasz największy problem cywilizacyjny"

- Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza - mówił podczas szczytu w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Prezes Izby uczestniczy w debacie, która towarzyszy szczytowi klimatycznemu ONZ COP24. Prezes NIK tłumaczy, że zanieczyszczone powietrze jest największym polskim problemem cywilizacyjnym.

- W kontekście przekroczenia norm na benzopiren - a polskie normy i tak są wyższe niż te zalecane przez Światową Organizację Zdrowia WHO - jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu - powiedział Kwiatkowski.

Szef NIK przypomniał, że w rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 36 znajduje się w Polsce. 

NIK w swoim raporcie twierdzi, że poprawa jakości powietrza jest możliwa do osiągnięcia tylko poprzez ograniczenie wykorzystywania paliw stałych.

Według raportu WHO, w Polsce co roku 50 tysięcy osób umiera w wyniku chorób wywołanych smogiem. 

Szczyt klimatyczny a sprawa polska

Katowicki szczyt klimatyczny pod egidą ONZ trwa od poniedziałku. Jego główny temat to odejście świata od paliw kopalnych. Szczyt szczytem, jednak stanowisko Polski w tej sprawie jest zupełnie inne. 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Polska ma zapasy węgla na jeszcze 200 lat. Dzień później w czasie górniczej Barbórki obiecywał górnikom, że "nie pozwoli zamordować górnictwa". 

Innego zdania są eksperci, którzy twierdzą, że zasoby tego paliwa wyczerpią się dużo szybciej. 

Opozycja także krytykuje działania rządu w sprawie szczytu. 

Kraśko: Nikt nie będzie mordował polskiego górnictwa



TOK FM PREMIUM