Szwedzka 15-latka protestuje w Katowicach przed wejściem na COP24. Chce zatrzymać zmianę klimatu

Greta Thunberg to młoda aktywistka, która chcąc zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatu, przestała chodzić do szkoły. Czas ten poświęcała na protestowanie przed szwedzkim parlamentem. Teraz jest w Katowicach.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej!
Sprawdź szczegóły >>>

Greta Thunberg, 15-letnia szwedzka uczennica, protestuje przed wejściem na szczyt klimatyczny, który odbywa się w Katowicach

W polskim mieście dziewczynka pojawiła się już 30 listopada. Została bowiem zaproszona na szczyt młodych, który odbył się przed konferencją COP24. 

Spotkała się m.in. z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie z młodą aktywistką odbyło się również 5 grudnia. Tłumaczyła wtedy, skąd wzięło się jej zainteresowanie zmianami klimatu i dlaczego zdecydowała się na protest.

- Nie wygrywa się wyborów, mówiąc o kryzysie klimatycznym. Może dlatego tak niewielu polityków o tym problemie mówi - stwierdziła podczas spotkania. 

Aktywistka nie zamierza się poddać

Dziewczynka przestała chodzić do szkoły przed wyborami do szwedzkiego parlamentu, aby zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatu. 

Młoda aktywistka na protest zdecydowała się po najgorętszym lecie w historii jej kraju, kiedy Szwecja musiała stawić czoła ponad 60 pożarom lasu. W akcji ich gaszenia udział brali także strażacy z Polski

Przed wyborami - które odbyły się 9 września - aktywistka nie chodziła do szkoły codziennie. Dnie spędzała na schodach szwedzkiego parlamentu. Zapowiedziała już, że protest wznowi, choć nie będzie pojawiać się przed budynkiem parlamentu każdego dnia. Ma zamiar prowadzić akcję, dopóki Szwecja nie będzie działać zgodnie z postanowieniami porozumienia paryskiego. Nastolatka zachęca także do podobnych akcji w innych krajach.

Z oceną sytuacji klimatycznej zgadza się z Gretą Thunberg m.in. Marcelina Zawisza z Partii Razem. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM