Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie nie istnieje. Sąd wydał wyrok ws. decyzji wojewody z PiS

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował: nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Wyrok jest prawomocny. To oznacza, że ta część Trasy Łazienkowskiej nadal nosi nazwę Armii Ludowej.

Spór sądowy dotyczący zmiany nazwy al. Armii Ludowej trwał kilkanaście miesięcy. Dziś NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS), który był zwolennikiem nadania alei nowej nazwy na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Sprzeciwiła się temu Rada Warszawy, która zarzuciła politykowi zmienianie nazw ulic bez konsultacji z mieszkańcami stolicy.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał nie tylko sprawę ulicy Lecha Kaczyńskiego, ale również innych zmian nazw ulic wprowadzonych przez wojewodę. Na pewno wracają stare nazwy 20 ulic, m.in. 1 Praskiego Pułku, 17 Stycznia, Duracza, Oskara Langego, Rzymowskiego, Wrońskiego.

Z wyroku NSA cieszy się opozycja. "Wojewoda z PiS nadużył ustawy dekomunizacyjnej do robienia polityki i właśnie przegrał w sądzie! Nie ma ulicy Kaczyńskiego w Warszawie!" - napisała na Twitterze warszawska radna Aleksandra Gajewska (PO). "Wygraliśmy!" - wtórował Jarosław Szostakowski (PO). "Brawo dla rady m. st. Warszawa. Nie będzie ulicy Kaczyńskiego. NSA ostatecznie zablokował samowolne decyzje pisowskiego aparatczyka wojewody mazowieckiego" - napisał na Twitterze poseł Marcin Kierwiński (PO).

Krótka historia zmian nazw ulic

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Ostatecznie do WSA trafiło 50 skarg stolicy na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 r. Te trzy grudniowe zarządzenia nie były rozstrzygane przez NSA w piątek.

Od maja do listopada tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał te skargi na rozprawach. W efekcie WSA uwzględnił 48 skarg miasta dotyczących zarządzeń wojewody ws. zmian nazw stołecznych ulic. Z kolei dwie skargi miasta WSA oddalił.

Jeszcze w maju WSA uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego dotyczące zmiany nazwy al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. W późniejszych tygodniach uchylono większość z pozostałych zarządzeń wojewody - w tym wszystkie zarządzenia z listopada 2017 r. Dwa korzystne dla wojewody orzeczenia WSA dotyczyły dwóch - spośród trzech - zarządzeń zastępczych wydanych 13 grudnia 2017 r.

"Kaczyński mógłby być szejkiem". Według Gronkiewicz-Waltz pomnik smoleński to zemsta

Czy podoba ci się, że al. Armii Ludowej nie jest już ulicą Lecha Kaczyńskiego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie nie istnieje. Sąd wydał wyrok ws. decyzji wojewody z PiS
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 14 razy 10

  Morderstwo przez zaniechanie 100 osób, przyjmowanie kolesi na studia oczywiście charytatywnie, ochrona złodziei ze SKOK, dewastacja państwa, skok na naszą kasę podatników przy powstawaniu PC i PiS. profanacja Wawelu. Oto zasługi tego czegoś przez niektórych jest nazywany prezydentem. Na śmietnik i ścieki historii a nie jako patron ulic.

 • stef0909

  Oceniono 13 razy 7

  No i gitara mlaskacz nie zasłużył!!!

 • miloz1

  Oceniono 10 razy 6

  Ufff, odetchnąłem z ulgą. Ulica znów nosi nazwę ku czci prawdziwych patriotów, a nie faszystowskich dyktatorów.

 • muzoman

  Oceniono 6 razy 4

  Gonią Kaczyńskiego bo się rozpycha łokciami i wszędzie go pełno, więcej jak za życia.

 • martianenvoy

  Oceniono 7 razy 3

  Yes!Yes!Yes!

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 2

  .
  …...taaaa…… kiełbasa im. Lecha Kaczyńskiego.....

 • Robert Piwek

  Oceniono 1 raz 1

  Nie będzie ulicy bezprawnie stoi na pl.Pilsudskiego i won z Wawelu.

 • kali555

  0

  Kaczynskiego za duzo!!

  Ale powrot do nazwy czerwonych zwierzat????????

 • Magda Krolikowska

  0

  Co komu ta Armia Ludowa zawadza? Oni też walczyli z okupantem, na równi z WP. Też przyczynili się do odzyskania niepodległości. To tak jakby każdy zaczął się licytować, kto lepszy. I w tym przypadku kto był lepszy dla kraju? Armia Ludowa czy Lech Kaczyński? Głupie i niedorzeczne!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX