Andrzej Jakubiak wyszedł na wolność. Inni zatrzymani w czwartek urzędnicy KNF też wychodzą

Były prezes KNF Andrzej Jakubiak już na wolności, pozostali zatrzymani w czwartek rano urzędnicy, w tym były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, również opuszczą prokuraturę.

Śledczy nie zdecydowali się na wniosek do sądu o tymczasowy areszt, a na poręczenia majątkowe w kwotach od 100 do 200 tysięcy złotych. Informacja ta pochodzi od mecenasa Jerzego Naumanna.

Były szef KNF Andrzej Jakubiak i i jego zastępca Wojciech Kwaśniak zostali wczoraj zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci zatrzymali również pięciu innych urzędników Komisji Nadzoru Finansowgeo.

Siedmioro urzędników opuściło prokuraturę przed upływem 48 godzin po spektakularnym zatrzymaniu w czwartek o 6 rano.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zarzuca byłemu szefostwu KNF, że wiedziało o przestępczym procederze wyłudzania kredytów w SKOK-u Wołomin, jednak nie podjęło na czas odpowiednich działań. Tyle, że z przepisów, które mówią o tym, kiedy można powołać zarząd komisaryczny wynika, że to ostateczność, a przesłanki powołania takiego zarządu nie są jasno określone.

Murem za Jakubiakiem i Kwaśniakiem stanęli zarówno Związek Banków Polskich jak i byli prezesi Narodowego Banku Polskiego. Przypomnieli, że zatrzymani zostali ci, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK-ów, przez co Wojciech Kwaśniak w 2014 roku został pobity i ledwo uszedł z życiem.

Tuż po czwartkowym zatrzymaniu Jakubiaka, Kwaśniaka i innych urzędników, sprawę skomentowała Bianka Mikołajewska, dziennikarka która pisze o nieprawidłowościach w SKOK-ach. "Skandaliczna próba rozmycia przez prokuraturę i CBA dwóch afer naraz: korupcyjnej propozycji Marka Ch. (przez pokazanie, że rzekomo także byli szefowie KNF są jakoś "umoczeni") i afery SKOK Wołomin (obciążenie tych, którzy ją ujawnili)" - napisała na Twitterze.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

O co chodzi w aferze KNF?

Czy zgadzasz się z oceną Bianki Mikołajewskiej ws. zatrzymania poprzednich władz KNF?

DOSTĘP PREMIUM