Włosi zabili w Polsce setki ptaków i je zostawili. "Nie są głodni, strzelają dla przyjemności"

Policja bada, czy myśliwi z Włoch złamali prawo zabijając ptaki nad Zalewem Wiślanym. Zdjęcia setek martwych zwierząt można obejrzeć w internecie. - Myśliwi nie są głodni, strzelają do przyjemności - powiedział w TOK FM Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polski.

Gość Agaty Kowalskiej w audycji Analizy zwrócił uwagę na to, że Włosi są znani z turystyki myśliwskiej na całym świecie. Karczewski powiedział, że na liście ptaków łownych w Polsce jest 13 gatunków, do których można strzelać. Dodał, że kryteria według których ułożona jest lista są niejasne, bo są niej także ptaki zagrożone wyginięciem.

- O tym, czy włoscy myśliwi złamali prawo, rozstrzygną zapewne prawnicy - powiedział Karczewski. Zaznaczył, że włoscy myśliwi zabijają więcej ptaków niż polscy, a ich aktywność jest motywowana dążeniem do zadowolenia, a nie zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych. - Wszyscy myśliwi dzisiaj w miejscach takich jak Europa strzelają dla przyjmności, dla trofeów, a nie dlatego, że są głodni - zauważył Karczewski.

Człowiek wybije turkawkę za 5 lat

Ostrzegł, że hobby myśliwych oznacza rychły koniec istnienia pewnego gatunku ptaków. - Wkrótce z powierzchni ziemi zniknie turkawka, bo zostanie wystrzelana na amen - powiedział gość TOK FM. Zaznaczył, że to ptak, na którym wzorowano gołąbka pokoju. Karczewski oszacował, że jeśli nic się nie zmieni, człowiek wybije turkawkę w ciągu 5 lat.

Odniósł się też do zdjęć w internecie, pokazujących setki ptaków zabitych przez myśliwych ułożonych rzędami na ziemi. - One zostały pozbierane i ułożone, bo sprawa wypłynęła. Ale normalnie do tych ptaków się strzela, często z broni półautomatycznej, i się je tam zostawia. Nikt nie będzie się nawet po nie schylał - powiedział Karczewski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

  • co dla ptaków w Polsce oznacza, że przez zmianę klimatu w grudniu mamy pogodę jak w październiku?
  • dlaczego gęsi to zwierzęta o wyjątkowym życiu uczuciowym?
  • ile ptaków może zabić/ranić człowiek jednym strzałem?

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Rzeczniczka myśliwych: My dokarmiamy zwierzęta. Szczuka: Bo nie mielibyście do czego strzelać

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM