Czy "partia Rydzyka" wystartuje w wyborach mimo kościelnego zakazu? "Ojciec Rydzyk jest osobą wyjątkową"

Czy "partia Rydzyka" wystartuje w wyborach? - Jestem przekonany, że nie powstanie w Polsce żadna partia polityczna, której formalnym lub nieformalnym liderem byłby duchowny Kościoła katolickiego - powiedział w TOK FM dr Sławomir Sowiński (UKSW).

Wiadomość o tym, że to właśnie znany duchowny rzymskokatolicki stoi za wnioskiem rejestracji ugrupownia Ruch Prawdziwa Europa, pojawiła się w mediach kilka dni temu. - Na ile poprawny jest ten skrót myślowy, że jest to "partia Rydzyka"? - zapytała Karolina Głowacka.

- Jestem przekonany, że nie powstanie w Polsce żadna partia polityczna, której formalnym lub nieformalnym liderem byłby duchowny Kościoła katolickiego. Nie ma takiego przypadku od 60 lat ani w Polsce, ani na świecie - powiedział dr Sławomir Sowiński. Jego zdaniem, to kwestia zasady autonomii od polityki, którą przyjęli wówczas przywódcy kościelni.

Dziennikarka TOK FM zaczęła się zastanawiać, czy o. Tadeusz Rydzyk nie wymyka się ramom kościelnych przepisów. - To prawda, ojciec Rydzyk jest osobą wyjątkową i charyzmatyczną. Wszyscy znamy jego rozmaite dzieła - odpowiedział wykładowca UKSW. Zaznaczył, że można się spierać o to, na ile blisko tym inicjatywom blisko do polityki.

Nowa siła na prawo od PiS

Jednak zdaniem dr. Sowińskiego bardziej prawdopodobne jest inne wyjaśnienie pogłosek o tym, że o. Tadeusz Rydzyk stworzy własną siłę partyjną.

- Pytanie brzmi, czy po prawej stronie od Prawa i Sprawiedliwości pojawi się jakaś inicjatywa przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, która uszczupliłaby elektorat i wynik partii rządzącej - zastanawiał się dr Sowiński.

Według niego sprawa jest złożona, a przecieki o "partii Rydzyka", które pojawiły się w ostatnich dniach, mogą być sączone po to, by wywołać niepokój w szeregach PiS. Ich celem - argumentował - miałoby być to, by przed wyborami wzmocnić pozycję polityków blisko związanych z zakonnikiem z Torunia, którzy mogą się czuć odsunięci na boczny tor i niepokoić się o to, czy dostaną "biorące" miejsca na listach do PE. - W tej chwili mamy przetasowania i rozmaite licytacje, budowanie pozycji politycznej - ocenił dr Sławomir Sowiński.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu:

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (143)
Partia Rydzyka - czy wystartuje w wyborach? Komentuje dr Sławomir Sowiński z UKSW
Zaloguj się
 • Oceniono 36 razy 36

  Mnich Rydzyk ma swój kościół ,który z bogiem nie ma nic wspólnego i który zezwala na jego każde "draństwo" nawet na "aborcję budżetu" 30 milionowego kraju. Z Niemiec go pogonili, obnażając jego samowolę, niestety Polska dała się omamić a rząd i obywatele utrzymują tego "hochsztaplera" okradając państwo i swe rodziny.

 • c.t.k

  Oceniono 20 razy 20

  Ojciec jest przekaźnikiem państwowej kasy-w biskupie ręce.
  Jaki wysoki rangą klecha nie chciałby umoczyć dzioba forsie,która po przejściu przez fundacje/przykrywki,jest nie do wytropienia.

 • plastikpiokio

  Oceniono 22 razy 20

  rydzyk koscielne zakazy ma głęboko i centralnie w duuuuu-żym poważaniu bo kosciół to rydzyk.

 • marudna.maruda

  Oceniono 21 razy 17

  Plotki czy nie plotki, taki subtelny szantażyk wobec rządzących. Jak nie dosypią do żłoba, to toruński biznesmen będzie reklamował inną partię. A jak dosypią sowicie, to się zobaczy. Ważne, że strumień pieniędzy powinien się zamienić w wartką rzekę kasy, płynącej do Torunia, ale nie dalej.

 • jac ben

  Oceniono 15 razy 13

  Po pierwsze, to tatko jest od wydawania zakazów, a nie jakiś kościół. A jeśli kościół się z tym nie zgadza, tym gorzej dla kościoła. Amen.

 • pedro.666

  Oceniono 11 razy 11

  He, he... "partia wysokiego rydzyka" dla Jarosława :)

 • Oceniono 12 razy 10

  Wszyscy doskonale znają JEDNO WIELKIE DZIEŁO BOSKIE tego osobnika - dzieło dyma...nia Państwa Polskiego na wszelkie możliwe strony.....WIELKIE DZIEŁO DAJĄCE WIELKI ZYSK....

 • szlachcic

  Oceniono 12 razy 10

  Bande hochsztaplerow, pederastow, pedofilow i zlodziei nazywacie Kosciolem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX