Karski broni słów Ziobry o pobiciu Kwaśniaka: Agresja mogła wynikać z wielu powodów

Słowa Zbigniewa Ziobry o pobiciu byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, do którego miało dojść - wg niego - z powodu "rozzuchwalenia przestępców", wywołały burzę. W TOK FM wypowiedzi ministra bronił Karol Karski z PiS.

Według polityków opozycji, ostatnie zatrzymania byłych szefów Komisji Nadzoru Finansowego za czasów rządów PO-PSL w związku z aferą SKOK Wołomin są próbą przykrycia korupcyjnej oferty Marka Chrzanowskiego. Wśród zatrzymanych przez CBA osób znalazł się m.in. Wojciech Kwaśniak, który w 2014 r. został ciężko pobity przez wynajętych przez SKOK Wołomin bandytów.

- Być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych kosztem 85 tysięcy ludzi, którzy złożyli tam swoje oszczędności, często oszczędności życia - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wywołał w ten sposób pełne oburzenia komentarze.


- Usprawiedliwienie gangsterów, którzy pobili Kwaśniaka, jest szokujące - mówiła prowadząca audycję Wybory w TOK-u Dominika Wielowieyska.  

Z taką oceną nie zgodził się Karol Karski z PiS.

 -To, że mieliśmy do czynienia z agresją środowiska przestępczego wobec jakiejś osoby, mogło wynikać z wielu powodów. Nie chcę generalizować, nie chcę ekstrapolować, ale przypomnijmy sobie, że czasem wystarczy nawet pozostawanie w kontakcie ze środowiskami przestępczymi. Jacek Dębski, minister z AWS zginął, bo utrzymywał kontakty ze światem przestępczym, a nie dlatego, że był kryształowo czystym urzędnikiem. Nawet kontakty z tym środowiskiem nie immunizują od agresji z jego strony. Mówię tylko z teorii kryminalistyki, wiktymologii, że to, że ktoś był ofiarą agresji, może wynikać z tego, że ktoś z tym środowiskiem (przestępczym - red.) walczył i był kryształowo czysty, lub był jego częścią, a pomiędzy tymi skrajnościami są różne odcienie szarości - mówił europoseł.

Opozycja: sprawa ma charakter polityczny

Ostatecznie, prokuratura w nocy z piątku na sobotę wypuściła wszystkich zatrzymanych. Zdaniem europosłanki Róży Thun z PO świadczy to o tym, że cała sprawa ma charakter polityczny:

- To skandal absolutny, kiedy ci, którzy powinni być nadzorem, zachowują się jak bandyci - komentowała.

Łukasz Rzepecki z klubu Kukiz'15 ocenił, że zatrzymania byłych urzędników KNF-u pokazują, jak instrumentalnie są wykorzystywane służby.

- PiS chce odejść od łatki takiej partii, jaką jest Platforma Obywatelska, czyli partii, która w pewnym sensie ma problemy wizerunkowe i poprzez swoich przedstawicieli, problemy z zarzutami o korupcję - argumentował.

Prokuratura cały czas prowadzi postępowanie ws. ujawnionej rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, w której były już szef KNF-u składał propozycję korupcyjną szefowi banku. Chrzanowski usłyszał już pierwsze zarzuty.

TOK FM PREMIUM