Teraz! przedstawiła swoje postulaty. Wśród nich zmiany w 500 plus i koniec z zakazem handlu

Rozdział Kościoła od państwa, obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidacja KRUS oraz korekty w programie 500 Plus - to postulaty nowej partii Teraz!

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja programowa Teraz! - nowego ugrupowania politycznego Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus.

Liderka nowo powstałej partii podkreśliła, że dla polityków najważniejszy powinien być człowiek - jego godność i jakość jego życia. - Przyszłam do polityki z III sektora, z sektora organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich, aby być w parlamencie ich głosem. Naszym głosem - mówiła.

Jej zdaniem, to organizacje skupiające społeczniczki i społeczników, zaangażowane obywatelki i zaangażowanych obywateli są dziś najbliżej ludzi, są głosem wskazującym najlepsze rozwiązania prawne i społeczne. - I teraz przyszedł czas, aby ten głos, wasz głos - społeczniczek i społeczników, obywatelek i obywateli - był jeszcze bardziej słyszalny - oświadczyła.

- Dlatego cieszę się, że są dzisiaj tutaj ze mną dwie ważne dla mojego serca osoby. Kobieta, która wyprowadziła na ulice tysiące kobiet w Polsce i wykrzyczała hasło, które mam dzisiaj na koszulce: Uwaga, uwaga tu obywatelki: Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet" - mówiła Scheuring-Wielgus. - Jest jeszcze jedna osoba. Osoba, która dzień w dzień, noc w noc angażuje się do obrony praworządności. To dzięki jego uporowi i jego zaangażowaniu, duch społeczeństwa obywatelskiego tkwi w nas - Paweł Kasprzak, Obywatele RP - dodała.

- Zdecydowałam się powołać nowe ugrupowanie polityczne wraz z Ryszardem Petru, który jest głosem ludzi przedsiębiorczych, którzy tworzą miejsca pracy i generują dochód. Teraz jest czas, aby połączyć aktywność społeczną i obywatelską z przedsiębiorczością Polek i Polaków. To dwa światy, które muszą być jednym światem, to dwa filary naszej partii - mówiła.

Posłanka podkreśliła, że celem nowego ugrupowania jest zapewnienie wysokiej jakości życia oraz możliwości indywidualnego rozwoju wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Polski. -Jeśli chcemy odnieść długofalowy sukces gospodarczy musimy zapewnić Polkom i Polakom dobre warunki życia. Dobre i godne warunki życia, a nie jałmużnę, to jest nasz wspólny cel - przekonywała.

Pomóc naprawdę potrzebującym

Scheuring-Wielgus oświadczyła, że marzy o Polsce gdzie przestrzegane są prawa człowieka.

 - Marzę o mądrej edukacji, przemyślanej, stawiającej w centrum młodego człowieka, wydobywającą i wspierającą jego talenty i pasje, ale dbającą również o nauczyciela - mówiła.

Liderka Teraz! chce także, by polityka społeczna ukierunkowana była na wsparcie tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. - Przestańmy projektować Polskę dla ludzi zdrowych, zacznijmy ją projektować  w pierwszej kolejności dla tych, którym jest trudniej, zdrowy i młody i tak sobie poradzi - dodała.

Innym postulatem Scheuring-Wielgus jest zapewnienie prawdziwego rozdziału Kościoła od Państwa. Zaproponowała, by zamiast religii w szkole miała miejsce edukacja obywatelska, by instytucje państwa były w pełni świeckie, tak jak i edukacja, służba zdrowia. Chce także "wyjaśnienia pedofilii" wśród księży i stanowienia prawa bez ideologii związanej z jedną konkretną religią.

- Moje marzenie to ochrona środowiska, bo to co robimy z naszą planetą dziś - zostawiamy naszym dzieciom, a ja nie chcę swoim dzieciom fundować katastrofy ekologicznej - podkreśliła.

Podczas swojej części wystąpienia, Ryszard Petru mówił o “Całościowej wizji dostatniej Polski”.

Zapowiedział, że Teraz! będzie reprezentować idee i wartości, których nikt na polskiej scenie politycznej nie reprezentuje, szczególnie skupiając się na gospodarce i kwestiach społecznych. - Robimy to po to, aby współrządzić Polską po wyborach w 2019 roku - dodał.

“500 plus to fiasko”

Zdaniem Petru program "500 Plus" nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem. - Program ten wymaga głębokiej korekty. Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko tylko dla tych, którzy są aktywni, tylko dla tych, którzy potrzebują - mówił.

Petru zapowiedział obniżenie PIT i CIT do 16 proc. - Podatki muszą być niskie i proste. Muszą być liniowe. Podatek VAT będziemy obniżać, porządkując niedobór w kasie po rządach PiS” - zaznaczył.

- Zmniejszymy ZUS do 500 złotych miesięcznie dla małych firm, aby w końcu mogły rozwinąć skrzydła" - zadeklarował.

Kolejnym postulatem Teraz! jest wprowadzenie ulgi budowlanej oraz dopłaty do wynajmu mieszkań. - Aby w Polsce budowało się więcej mieszkań zaproponujemy ulgę budowlaną, na zasadach jakie obowiązywały w latach 90-tych. Wszystkim niezamożnym najemcom będziemy dopłacać miesięcznie do długoterminowego najmu" - obiecał Petru.

Koniec z przywilejami dla górników

Lider Teraz! chce także za rok zgłosić akces Polski do strefy euro, bo - jak zaznaczył - bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą. Jego zdaniem tylko euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej.

Petru zaproponował odejście od węgla jako wyłącznego źródła energii oraz aby do ochrony zdrowia wprowadzić na stałe sektor prywatny. - Po to aby zniknęły kolejki, wzrosły wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek - argumentował.

Kolejną propozycją Teraz! jest likwidacja zakazu handlu w niedziele. W zamian partia proponuje dwie wolne niedziele dla pracowników handlu.

Zlikwidujemy pisowskie podatki i daniny: daninę solidarnościową, podatek bankowy, opłatę recyklingową, opłatę za deszcz, opłatę mocową i wiele innych - zapowiedział lider Teraz!

Teraz! chce też zlikwidować KRUS i przywileje emerytalne. - Polska dzisiaj to nie jest kraj rolników małorolnych i górników dołowych. Inne grupy społeczne nie mogą ich w kółko finansować - argumentował Petru.

Nowe ugrupowanie chce napisać Kartę Nauczyciela na nowo, by promować dobrych nauczycieli i dobre praktyki w edukacji. Partia chce także zlikwidować abonament telewizyjny, by misja publiczna była realizowana w ramach przetargów między stacjami.

Teraz! zapowiedziała też prywatyzację państwowych spółek.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM