Adamowicz wie, co powinno stać się z pomnikiem ks. Jankowskiego. Zapowiedział "dyplomatyczne starania"

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego powinien zniknąć z przestrzeni publicznej - przyznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Samorządowiec nie chce go jednak burzyć.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Paweł Adamowicz, który sam finansowo wspierał budowę pomnika ks. Henryka Jankowskiego, po medialnych doniesieniach o możliwych przestępstwach seksualnych kapelana Solidarności, chce doprowadzić do jego usunięcia.

- Moim zdaniem docelowo ten pomnik z tego miejsca zniknie, będzie przeniesiony. Tylko niech się to nie odbędzie w kategoriach burzenia, a relokacji – mówił prezydent Gdańska. Zaznaczył, że prowadzi dyplomatyczne starania, aby do tego doszło. 

Adamowicz zwrócił się też do metropolity gdańskiego o powołanie komisji, która mogłaby zbadać sprawę podejrzeń o molestowanie seksualne dzieci - Biorąc pod uwagę doświadczenia kościołów amerykańskich czy kanadyjskich, to jest nieuniknione. Im szybciej to się stanie, tym lepiej dla opinii publicznej, Kościoła i dla pamięci samego już nieżyjącego księdza Jankowskiego – dodawał prezydent Gdańska.

We wtorek gdańscy radni będą debatować nad tym, czy prałatowi Jankowskiemu należy odebrać tytuł honorowego obywatela Gdańska.

Ostrożny Adamowicz

Pierwsza o usunięcie pomnika zaapelowała do prezydenta Gdańska posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Paweł Adamowicz stanął wówczas na stanowisku, że w tej sprawie głos powinni zabrać mieszkańcy.

Ofiary księdza przerwały milczenie

Burza w sprawie osoby księdza Henryka Jankowskiego i jego pomnika rozpętała się w ubiegłym tygodniu. "Duży Format" opublikował reportaż, w którym głos zabrały osoby, zarzucające kapelanowi Solidarności, że wykorzystywał je seksualnie, gdy były dziećmi.

Po tekście "DF" pomnik został oblany przez nieznanych sprawców czerwoną farbą, a gdańszczanie przynosili pod monument dziecięce buciki, w proteście przeciwko molestowaniu.

W piątek wieczorem kilkadziesiąt osób protestowało przed pomnikiem. Statua ks. Jankowskiego została przykryta białą płachtą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Pomnik księdza Henryka Jankowskiego. Decyzja prezydenta Gdańska
Zaloguj się
 • drdr2

  Oceniono 5 razy 5

  zerknąłem do artykułu o stawianiu pomnika jankowskiemu sprzed 6 lat
  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,12098733,Pomnik_pralata_Jankowskiego_juz_w_Gdansku__Niemal.html
  połowa komentarzy o pedofilii, czyli już wtedy była to wiedza powszechna

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 3

  A, przeniesc go do Rydzyka do Torunia!

 • qwertsol

  Oceniono 4 razy 2

  Swoją drogą śmieszne, że czekają na to by Kościół powołał komisję.
  To tak jakby policja oczekiwała od mafii, że ta rozliczy swoich członków za przestępstwa.

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 1

  Pralat Jankowski byl spowiednikiem pana Walesy i to przez wiele lat , chcialbym wiec wiedziec kto w ogole ufundowal i pozwolil na postawienie tego pomnika, skoro zarzuty w stosunku do Jankowskiego stawiano juz wiele lat temu ! No wiec kto ?

 • szpung

  Oceniono 5 razy 1

  Mozna bylo wysluchac przydlugawego sitcomu. zabraklo jedynie charakterystycznych dla sitcomow salw smiechu po zabawnych wypowiedziach lysej paly od piniendzy.

 • tomaselli

  0

  Adamowicz, to dlaczego pozwoliles na jego postawienie , skoro wiedziales juz wiele lat wczesniej o co byl podejrzewany pralat J ?

 • pn-ski

  Oceniono 2 razy 0

  Proszę księdza, czy ksiądz jest pedofilem?

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 0

  "tym lepiej dla opinii publicznej, Kościoła i dla pamięci samego już nieżyjącego księcia Jankowskiego"- hmmm, księcia? Może to dzieło sztuki sakralnej wystawić na licytację? Byłaby okazja zobaczyć, dla kogo pamięć o "bohaterze" jest cenna. Szczęśliwy nabywca mógłby ozdobić swój przydomowy ogródek albo przekazać w darze serca do Watykanu.. A kasa z licytacji na wspieranie walki z pedofilią (nie tylko w kk).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX