Żylaki. Jak powstają i jak je leczyć?

Żylaki, czyli nadmiernie poszerzone żyły są przypadłością zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do ich częstych przyczyn należą otyłość i brak ruchu. Nie bez znaczenia są także buty jakie nosimy. Jak je leczyć?

Żylaki nie tylko szpecą nasze nogi, to także problem zdrowotny. Nieleczone mogą zagrażać naszemu życiu.  

Czym właściwie są żylaki? Najprościej mówiąc to nadmiernie poszerzone żyły.

Choroba zaczyna się od tzw. pajączków, czyli siateczki sinawo-niebieskich żył pod powierzchnią skóry. Poza tym jej objawem jest uczucie zmęczonych i ciężkich nóg, które puchną pod koniec dnia w okolicy kostek.

Po większym wysiłku statycznym, np. gdy długo stoimy lub przez wiele godzin siedzimy w tej samej pozycji, zaczynamy odczuwać dotkliwy ból w nogach. Specjaliści nazywają go chromaniem żylnym. Ten etap choroby może trwać bardzo wiele lat.

Żylaki. Przyczyny

Do powstania żylaków przyczynia się m.in. nadwaga i brak ruchu: stanie lub siedzenie po kilka-kilkanaście godzin dziennie. 

Do ich powstania mogą się jednak przyczyniać także rzeczy z pozoru drobne, np. niewygodne krzesła. Kiedy siedzimy na takim, a nasz ciężar spoczywa na udach, a nie na pośladkach, to zła pozycja, upośledza krążenie krwi w kończynach. Jeszcze gorzej, gdy stopy wiszą w powietrzu. Postawmy wówczas pod biurkiem stołeczek i na nim oprzyjmy nogi.

Żylaki. Jakie buty wybrać?

Inną ważną sprawą są obcasy naszych butów. Wysokie nie są dobre, ponieważ kilkukrotnie zwiększają obciążenia żył nóg. Ale uwaga: zupełnie płaskie buty też nie są zdrowe - wtedy ciężar ciała tak obciąża stopę, że utrudnione jest krążenie krwi. Niezdrowe są też płaskie klapki, bo musimy je przytrzymywać palcami. Niedobre są również chodaki - buty ze sztywnymi drewnianymi podeszwami. Wtedy mięśnie stopy i łydki nie mają szans na normalne rozkurczanie i obkurczanie, bo do poruszania wykorzystywane są mięśnie ud, a nie łydek i stóp.

Buty do codziennego chodzenia powinny być wygodne, z szerokim noskiem, elastyczną podeszwą i stabilnym obcasem od 2 do 5 cm. Wtedy mięśniom łydki łatwiej pompować krew w górę.

Żylaki. Jak je leczyć? 

Wrogiem żył są samonośne pończochy i uciskające podkolanówki lub skarpety z mocnym ściągaczem. Ale uwaga, jeżeli mamy skłonność do żylaków, bo w naszej rodzinie występują lub już zaczęły nam się tworzyć, powinniśmy nosić lecznicze podkolanówki i rajstopy.

One też uciskają nogę, lecz w sposób kontrolowany. Wtedy wspomagają pompę mięśniową, która pompuje krew w górę, do serca. Jednak by spełniły swoją funkcję, muszą być dobrane indywidualnie. Lekarz, najlepiej specjalista, określi rozmiar i siłę ucisku. Są jej 4 klasy. Podkolanówki należy zakładać rano przed wstaniem z łóżka na leżąco i nosić cały dzień.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Co zrobić, gdy ktoś tonie? Co to jest utonięcie wtórne? Ratownicy wyjaśniają

DOSTĘP PREMIUM