Komentarze (163)
13 grudnia 1981. Co robili politycy, gdy Jaruzelski wprowadził stan wojenny?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mietek.borowa

  Oceniono 3 razy 3

  W grudniu 1981 odbywałem praktykę w jednostce wojskowej po SPR (po studiach do wojska na 12 miesięcy). Był termin 20 grudnia do domu. Hurra. Niestety. 11 grudnia duży niepokój w jednostce wszyscy czekają na zgodę pójścia do domu. Wreszcie jest poszliśmy. Ale był komunikat, że jakby co (ale co?) to szybciutko do jednostki. 13 grudnia komunikat WRONy Stan Wojenny. Nie poszedłem. Poszedłem w poniedziałek jak zawsze na 8,oo w cywilkach na śniadanie. Zapanowała kompletna cisza i konsternacja. Miałem problemy, mierzono do mnie z odbezpieczonej broni grożono sądem wojennym itd. Nie było lekko. Jak się okazało było nas w Polsce znacznie więcej. Ogłoszono amnestię.Wypuścili nas 23 marca. 3 miesiące aresztu. Czy ktoś o nas pamięta?

 • salsolo.4

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe co Pawełek studiował w wieku 18 lat? Chyba stan zapasów w monopolowym...

 • asr1

  Oceniono 3 razy 3

  Bohaterom którzy wtedy by "powalili komunę" dedykuję stary z PRL kawał. Jaruzelski zwiedza pentagon i pyta się Regana co to za trzy przyciski a Regan mu tłumaczy: brązowy - wszystko do Wisły w p...u , srebrny do Uralu a złoty wszystko. No tak mówi Jaruzelski , u nas hrabina Potocka też miała trzy nocniki brązowy, srebrny i złoty ale jak ruscy w powstaniu styczniowym wkroczyli na prage to ze strachu zes...a się w majtki !!!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  Nie rozumiem określenia "niezgodnie z konstytucją?"
  Szczególnie w świetle praktyk bieżących.

 • kukunapniu

  Oceniono 9 razy 3

  Paweł Kukiz (w 1981 roku miał 18 lat) ...... strajk studencki na Uniwersytecie ...., w którym uczestniczyłem

  Zwykle 18 lat obchodzi się mniej więcej w 3 lub 4 klasie liceum ... a tutaj patrz taki Kukiz z rockowej kapeli w tym wieku już był studentem i to nie byle jakim ale takim który przewdził studenckiemu strajkowi, wooow!

 • verdura2763

  Oceniono 9 razy 3

  Kulawy Jarek tw. Balbina spał.

 • 08-fukiel

  Oceniono 2 razy 2

  co wy tu jakieś głupoty wypisujecie stan wojenny wprowadzony przez ś/p.gen.W.Jaruzelskiego to był majstersztyk w wykonani pana generała zobaczcie żadnemu z rządzących w tamtych czasach w t/z Europie komunistycznej nie udało się na taką skalę internować całą Solidarność która to notabene jest w 100% winna wprowadzeniu tego stany . Dosłownie przez pół nocy zostali internowani wszyscy okręgowi jak i wojewódzcy przedstawiciele tej organizacji mówiąc prościej nawet nie zdążyli się pożegnać z żonami,kochankami. A kreowanie dziś że Kukliński przekazał plany tego przedsięwzięcia to jest kreowanie jakiegoś pajaca na bohatera. Więc dzisiaj uczcie się jak bezboleśnie wprowadzać stan wojenny.

 • marcin.73

  Oceniono 4 razy 2

  Miałem wtedy 8 lat. Wstałem rano przed samą 9 na teleranek, a tam nic. Myślałem, że się telewizor zepsuł, ale potem wystąpił jakiś wojskowy w mundurze (dla dziecka żadna różnica, czy generał, czy szeregowy i jak się nazywa) i mówił coś o wojnie. Mama zaczęła płakać, tata nerwowy. Zerkam przez okno, a tam się nic wyjątkowego nie dzieje. Za to dowiedziałem się, że od poniedziałku nie trzeba iść do szkoły i wolne aż do świąt. No jakie dziecko by się nie ucieszyło? Z perspektywy czasu wiem, że to nienormalna reakcja, ale wtedy się cieszyłem. Same Boże Narodzenie, też wspominam wyjątkowo, wszyscy sąsiedzi wszystkim się dzielili: ktoś zorganizował karpie, moja mama robiła dla wszystkich sąsiadek majonez, bo w sklepach nie było, a babcia parę dni przed stanem wojennym przywiozła karton jajek ze wsi, nasz sąsiad 11 grudnia akurat wrócił na święta z kontraktu w Niemczech, więc słodyczy też nie zabrakło, inny sąsiad przywiózł ze wsi całego świniaka, to były i szynki swojskie i kiełbasy. Stan wojenny spowodował, że przynajmniej u mnie w bloku wszyscy stali się, jak jedna, wielka rodzina. A teraz co z tego pozostało? Teraz to połowy sąsiadów nie znam, bo przyszli nowi i nikt z nikim nie utrzymuje kontaktów.

 • Oceniono 6 razy 2

  Ludzie czy wy jesteście naprawdę tacy niekumaci i sądzicie że SB to sami gamonie. Przecież oni doskonale wiedzieli że internowany Jarosław K wywoła bunt w miejscu internowania który mógłby się rozlać na całą Polskę a być może dalej i co wtedy z ich misternym planem.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 2

  stracił pracę w gazecie i szybko znalazł nowe zajęcie u znajomego piekarza - sprzedawał bułki w przejściu podziemnym...
  A prezes poszedł rano do kościoła i a nie nie myślał zmieniać cokolwiek ws swoim życiu. Było mu dobrze.

 • tetradrachma

  Oceniono 8 razy 2

  Dla mnie, 13 grudnia jest dniem ....Ocalenia Narodowego, a Jaruzelski, patriota, jego ofiara bo, dokonał jedynego słusznego wyboru. On, wiedział, że Ruscy nie zawahaja sie, a Solidarność bedzie eskalowac żądania !

 • knightrider15

  Oceniono 6 razy 2

  To do Kaczyńskiego nie wpadła ciżba konspiratorów z krzykiem - Jarek Polskę zbaw? Nikt go nie poinformował? To ja - 9 latek idąc do kościoła na mszę już wiedziałem, a ten się nieczego nie domyślił?
  Największy cios dla Solidarności, to to, że komuna nie internowała Jarka - wtedy stanąłby cały kraj i byłoby wielkie powstanie z kolan!

 • single_malt

  Oceniono 10 razy 2

  "Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości."

  i tak mu niestety zostalo do dzis
  to jest fragment zyciorysu krajowego guru PIS i geniusza polityki euopejskiej

 • ant777

  Oceniono 6 razy 2

  -No i co zostało z tej Solidarności?-dopytywał się mnie złośliwie przewodniczący ZSMP. Kolegowałem się z jego synem. Po tym "odlotowym" pytaniu jego ojca do mnie 10-latka dałem sobie spokój. Padła komuna i jakoś nie chciało mi się go pytać - I co zostało z tego ZSMP? W sumie gość spadł na cztery łapy: przeniósł się do większego miasta i został szefem firmy RUCH w tym mieście.

 • Robert Olewniczak

  Oceniono 3 razy 1

  A dlaczego do tej pory,nie postwiono pomnika "ŚPIĄCEGO KURDUPLA".Jak będzie taka zbiórka,deklaruje 100zł.

 • ponury424

  Oceniono 5 razy 1

  Obrady związkowców w sali BHP Stoczni Gdańskiej z 12 na 13 grudnia 1981 r. obserwował "Święty Graal", jak do tej pory nieujawniony agent służb różnych ze wskazaniem na NRD-owską Stasi, o ksywie Oskar. O ile Kaczyński przespał wprowadzenie stanu wojennego, to waleczny opozycjonista Donald zbierał nazwiska internowanych, możliwe że i nie internowanych, w celu poinformowania, oczywiście ich bliskich. Tego zagorzałego oponenta władz komunistycznych, podobnie jak Kaczyńskiego, nie internowano, chociażby jak wybrańców z Solidarności, i tzw. doradców tej organizacji w osobach Wałęsy, Komorowskiego, Mazowieckiego etc. których umieszczono w strasznych kazamatach mieszących się w ośrodkach wczasowych ówczesnego MSW. PS Wokół Stoczni Gdańskiej w latach 80 ubiegłego wieku, krążył podobnie jak Donald, inny "dziennikarz" m.in. Sztandaru Młodych, zarejestrowany w kartotekach SB jako TW-Alek.
  Obydwaj wymienieni, w III RP, Donald i "Alek", porobili zawrotne kariery. Wdzięczny lud powierzył im sprawowanie najwyższych funkcji w państwie.

 • burkaklucha

  Oceniono 5 razy 1

  Jarosławowi z okazji rocznicy internowania pod pierzyną życzenia, aby spotkało go tylko to, na co swoim życiem zasłużył.

 • stywen.pl

  Oceniono 3 razy 1

  A mnie cholernie kac rypał, miałem 17 lat więc ostre balety u kumpla na chacie były.Obiło mi się. O uszy że jakaś wojna wybuchła.

 • veerappan

  Oceniono 5 razy 1

  Brandzlujecie się faktem, że Kaczyński 13 grudnia 1981 r. spał do południa i dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego dopiero wtedy, gdy w południe wyszedł z domu do kościoła. Wojskowi nie internowali go, gdyż uznali, że nie stanowi dla junty zagrożenia - ok. to może faktycznie nie jest zbyt pochlebna recenzja jego zaangażowania w działalność opozycyjną. Jednak sam fakt, że o stanie wojennym dowiedział się dopiero, gdy wyszedł na ulicę, nie jest wcale jakoś szczególnie szkoujący. Była niedziela, więc większość osób nie musiała iść do pracy. Co więcej za czasów PRL-u sklepy w niedzielę były pozamykane, więc większość osób wychodziła z domu jedynie po to, aby pójśc do kościoła na mszę. Nie było internetu i mediów społecznościowych, więc jeżeli ktoś nie słuchał rano radia ani nie oglądał telewizji (a przypomnijmy, że do wyboru były jedynie stacje publiczne, pełne antysolidarnościowej propagandy; czyli PR1, PR2, PR3 oraz stacje regionalne Polskiego Radia oraz TVP1, TVP2 oraz stacje regionalne Telewizji Polskiej) nie miał jak dowiedzieć się o wydarzeniach w kraju. Dodatkowo telefony zostały na początku stanu wojennego zupełnie odcięte, więc nie można było liczyć na życzliwych znajomych, którzy uprzedzą, że dzieje się coś niedobrego.

 • asr1

  Oceniono 9 razy 1

  I wtedy mateusz morawiecki jako 13 letni powstaniec podjął bohaterską walkę z reżimem wyjmując kredki z piórnika !!! Nikt nie chce pamiętać, ze jeszcze chwila i polałaby się krew na skalę niewyobrażalną !! bo rząd miał wojsko, policję, SB, KGB i wszelkie służby na swoich usługach i gdyby doszło do próby siłowego usunięcia ich od władzy byłaby rzeź a przecież w wojsku służyły nasze dzieci !!! Już pominę to, że do tej pory większość rozumnego społeczeństwa która miała więcej niż 13 lat uważa, ,!!! , że było to mniejsze zło i szybko się okazało, że nie mamy magazynów z szynka, pomarańczami które wystarczy otworzyć aby nastąpiła powszechna szczęśliwość . A najwięcej drą ryja ci co wtedy bawili się w piaskownicy !!!

 • notremak

  Oceniono 7 razy 1

  Odnalazł się hotin!
  Udoskonalony!
  Bo nie wszyscy jeszcze wiedzą, że to tajna do niedawna broń Szachermachera: sztuczny wyciąg z 50 największych piss-debili. Jednego takiego, żywego i w całości nie udało się Szachermacherowi znaleźć (bo to skądinąd niemożliwe)...

 • sourirer

  Oceniono 5 razy 1

  Tiaaaaaa i trzeba było przerwać strajki, za które dostawalo sie 100% wynagrodzenia

 • notremak

  Oceniono 9 razy 1

  Komusze komuchy po prostu twórczo zinterpetowały konstytucję.
  Tak jak teraz pissie komuchy.

 • psycholog11

  Oceniono 7 razy 1

  13 grudnia roku pamiętnego wykluła się wrona z jaja czerwonego !!! Pamiętam tę beznadzieję i wkurzającego Jaruzelskiego pieprzącego w telewizorze. Jakie to miłe że Jaruzelski wącha kwiatki od spodu a my żyjemy i oddychamy swobodnie (PiS i Kaczyński przeminą jak stan wojenny i Jaruzelski).

 • kotprezesa

  Oceniono 9 razy 1

  TW Balbina- "Kain" Kaczyński dzisiaj sobie pośpi...
  A'propos.
  Słyszeliście, że IPN znalazło dokumenty, że esbecy jednak przyszli do Kaczyńskiego?
  Żeby go internować?
  Tylko nie mogli go dobudzić, więc sobie poszli...:(

 • ola-blue

  Oceniono 7 razy 1

  I takie NIC potrafiło skonfliktować i skłócić Polaków, niszczy i zadłuża państwo, wprowadziło rządy służalczych miernot, kompromituje moją ojczyznę w świecie, spycha nas mentalnie do średniowiecza.

 • Orry Main

  0

  Z tych wszystkich wypowiedzi można wywnioskować że wszyscy walczyli z komuną. Coś słabo szła im ta walka skoro komuna rządziła przez ponad 40 lat. Tak naprawdę większość ludzi przed 1981 miała to w nosie . Ważne że micha była pełna i można było wyjechać w lecie nad morze czyli było podobnie jak teraz. Za 30 lat okaże się że teraz wszyscy walczą z pisem bo tak już jest że im bardziej odległa przeszłość to tym więcej wojowników się znajduje

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 2 razy 0

  Piotrowicz.......ten to ma wspomnienia, dziś pewnie szampan się leje wspólnie z Krasulskim np. Osobistości ubeckich nie brakuje w pisie. Banda. JAK MOŻE POLAK POLAKA ZDRADZAĆ... ale...ale, 80% KATOLI, to może!!!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 0

  We wczesnych latach osiemdziesiątych Styropianowośćnie walczyła o jakąś tam wolność, ale o konkrety:
  Państwo kościelne.
  Żeby każdy był bogaty, ale nie musiał na bogactwo ciężko zapie.rdalać.
  Żeby wszyscy mieli za darmo mieszkania i wczasy.
  Żeby można było do Ameryki wyjechać (no to można podciągnąć pod wolność).
  Żeby nadal rządziła klasa robotnicza.
  No i...
  Żeby wszystko było po bożemu.
  No i jest
  Taka Wolska, a i
  PiS da je!

 • Oceniono 4 razy 0

  Dobrze to, że prezes wszystkich prezesów spał to wiemy ale nie wiemy co mu się śniło!!, Dopisz do prezesie to takie dla nas ważne

 • zerozer52

  Oceniono 6 razy 0

  To były piękne dni, jak żeśmy po Lecha szli.

 • calidris

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli wszystko jasne. Morawiecki był pobudzany przez ZOMO, a Tusk pracował w podziemiu.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 10 razy 0

  Kiszczakowcy muszą mieć niezły ubaw, że patriotów mianowali przez zamknięcie ich w ośrodkach wczasowych gdzie pykali w ping ponga a dzisiaj lud przypina im ordery.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 8 razy 0

  13 grudnia 1981 - kto spał, kto bał się o rodziców, kto czekał na "Teleranek"?

  No i kto pielęgnował HONOR, jak Kiszczak.

 • wc_pis

  Oceniono 6 razy 0

  13 grudnia wieprz spał do południa

 • szpung

  Oceniono 3 razy -1

  Kaczynscy mieli jeden problem, oni naprawde wierzyli, ze to wszystko co sie dzialo bylo na serio. I to wlasnie okazalo sie ich sila i tu jest wlasnie pewna nieuchwytna madrosc ewangelii wiara nadzieja milosc, emocje ktore pokonuja moc racjonalnego umyslu

 • 01kotek01

  Oceniono 5 razy -1

  E tam tylko mącicie Gazetko w młodych umysłach, stan wojenny to nic strasznego, lepiej posłuchajcie co mówią demokraci, obrońcy wolności i konstytucji - to jedyna słuszna wykładnia. No a o tych wydarzeniach mówi wielki pbrońca demokracji i wolności i konstytucji z własnej autopsji płk Adam Mazguła KOD...
  Nie jest też prawdą jak ustalił sąd, że stan wojenny łamał owczesną konstytucję PRL...

  '"A sam stan wojenny? Czy oprócz tego, że byli ludzie internowani, to - oczywiście, nie powiem, były tam jakieś bijatyki, były tam jakieś ścieżki zdrowia - ale generalnie rzecz biorąc najczęściej jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu. Ja przeżyłem już stan wojenny, byłem dorosłym oficerem i nie pamiętam, żeby na ulicach działy się jakieś dziwne rzeczy, jakieś szczególne prześladowania i tak dalej"

  „W okresie stanu wojennego wzorowo realizował stawiane przed nim zadania. W pełni popiera ideę socjalistycznej odnowy i akceptuje konieczność wprowadzenia stanu wojennego” - przełożeni o Magule

  Także młodzi słuchajcie tego KODowskiego wielkiego obrońcy, konstytucji, demokracji i wolności, a Gazeta kłanie tak oczeniając stan wojenny i to by było na tyle....no...

 • Jolanta Targosz

  Oceniono 1 raz -1

  Większość dzisiejszych działaczy odpowiadających o warunkach życia w czasach "realnego socjalizmu" NI

 • tomaselli

  Oceniono 10 razy -2

  A wiecie co ja robilem 13 grudnia 1981 roku? Wstalem sobie o 6 :00 z cieplego lozeczka w austriackim pensjonacie , gdzie czekalem na odlot do Australii w ramach programu emigracyjnego do tego kraju. Sniadanko podawano dopiero o 7:00, wiec wlaczylem radyjko na PR I i posluchalem sobie ponurego glosu pana generala Jaruzelskiego. Potem jeszcze wysluchalem skowytu Radia Wolna Europa i poszedlem skonsumowac jajeczka po wiedensku wraz ze swieza szyneczka. Jeszcze dzisiaj , gdy chce sie posmiac ogladam sobie Muppet Show z polskiego parlamentu, gdzie w rolach glownych wystepuja osobniczki typu Scheuring, Pihowicz i wiecznie usmiechniety Grzes ! I tak sobie mysle, ze podjalem wowczas najlepsza decyzje w swoim zyciu , ale na tym wlasnie polega wyzszosc ludzi madrych. Przeciez w PL zupelnie nic sie nie zmienilo i nie zmieni, a jak wiadomo, zyje sie raz !!!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy -2

  >13 grudnia 1981 - kto spał, kto bał się o rodziców, kto czekał na "Teleranek"? Politycy o >pierwszym dniu stanu wojennego

  Szczerze mówiąc g. nas to już dziś obchodzi.
  Ile można bić tej piany?

 • jenna.jameson

  Oceniono 10 razy -4

  Zanim zobaczyłam artykuł, wiedziałam, że musi być o Kaczyńskim. Gadzinówka nie zawiodła mnie i tym razem. A może powiecie, kto miał jakie warunki internowania i kto się z Kiszczakiem blatował. Adaś może ty zaczniesz?

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 14 razy -4

  A co w tym czasie robił pułkownik Mazguła?
  Prawdopodobnie kulturalnie witał się z obywatelami.

 • tomaselli

  Oceniono 15 razy -7

  Gdzie jest ten , ktory 13 grudnia rozpoczal ponad roczna libacje z kolegami z wiadomego resortu ? Liczba wypitego wowczas plynu o wzorze chemicznym C2H5OH to chyba nowy rekord swiata !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX