Prof. Romuald Dębski w szpitalu. Znakomity ginekolog walczy o życie

Prof. Romuald Dębski, jeden z najlepszych polskich ginekologów, jest w ciężkim stanie w szpitalu. Jego żona zamieściła tę informację na Facebooku prowadzonej przez nich kliniki.

"Profesor Dębski jest w szpitalu, walczy o życie. Dziękujemy za słowa wsparcia, które dostajemy zewsząd, ogromnie dużo dla nas znaczą. Profesor nie wierzył w cuda. On je po prostu robił. Wierzymy, że taki cud przydarzy się i jemu. W pełni na to zasłużył" - napisała na Facebooku Marzena Dębska.

Prof. Dębski jest szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Jest również autorem dziesiątek publikacji z zakresu ginekologii, położnictwa czy endokrynologii ginekologicznej. 

Prof. Romuald Dębski przyznaje w wywiadach, że na oddziale, któremu szefuje, przeprowadzane są terminacje ciąży ze wskazań medycznych. - Ja praktycznie nie prowadzę ciąż zdrowych. Do mnie przyjeżdżają lub są przysyłane kobiety z całej Polski, u których wstępnie zdiagnozowano poważne wady płodu. Ja i mój zespół robimy wszystko, by te matki i ich dzieci uratować. Przerwanie ciąży to ostateczność - mówił w rozmowie z Aleksandrą Szyłło w "Gazecie Wyborczej" w 2014 roku. 

Lekarz opowiada się również przeciwko powoływaniu się ginekologów na klauzulę sumienia. - Postuluję, żeby na drzwiach gabinetów lekarzy, którzy w podejmowaniu decyzji medycznych kierują się względami innymi niż wiedza medyczna, na przykład swoim sumieniem, widniały stosowne informacje. Pacjent, udając się do lekarza, musi mieć świadomość, z kim ma do czynienia, pacjent ma prawo do informacji i wyboru lekarza - mówił w rozmowie z Magdaleną Rigamonti w dziennik.pl w 2015 roku.

DOSTĘP PREMIUM