Brexit, protesty we Francji, rządy włoskich populistów. Adam Jasser przekonuje, że UE wytrzyma turbulencje

Adam Jasser, minister w kancelarii premiera Donalda Tuska, mówił, że Magazynie EKG, że obecne problemy UE nie zniszczą wspólnoty. - Przekonanie o tym, iż Unia za chwilę się rozpadnie jest wyolbrzymione - stwierdził.

Maciej Głogowski to laureat Grand Press Economy 2018. Gościem jego audycji EKG był dziś Adam Jasser, minister w kancelarii premiera Donalda Tuska oraz były prezes UOKiK.

"Informacje o mojej śmierci są przesadzone"

- Wielka Brytania – brexit, choć nie wiadomo kiedy i jaki; Francja – protesty; Włosi – w rządzie populiści. A może to koniec Unii Europejskiej? - pytał w Magazynie EKG Maciej Głogowski. 

Adam Jasser przypomniał słowa Marka Twaina, które pisarz miał wypowiedzieć, kiedy dowiedział się z prasy o swojej śmierci.

- Powiedział: informacje o mojej śmierci są przesadzone. Myślę, że to jest też adekwatny opis tego, co się dzieje w Unii. Wydaje mi się, że przekonanie o tym, iż Unia za chwilę się rozpadnie jest wyolbrzymione. Natomiast nie ulega wątpliwości, że jest niestabilnie - komentował obecną sytuację gość TOK FM. 

Jego zdaniem wspólnota ma ma tyle wewnętrznej siły, że przez to przebrnie. Tłumaczył, że Unia jako twór powojennego porządku przechodzi kolejne wstrząsy.  

Brexit zostanie odwołany?

Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, przesunęła głosowanie w sprawie wynegocjowanej umowy brexitowej w Izbie Gmin. Natomiast szczyt przywódców Unii Europejskiej został w tej sprawie zwołany na jutro (13 grudnia). 

-  Jesteśmy na etapie, w którym brexit można jeszcze odwołać lub przesunąć czy idziemy w radykalne rozwiązania i Wielka Brytania na pewno w marcu wyjdzie ze wspólnoty? - pytał Maciej Głogowski. 

Gość TOK FM postanowił jednak wykpić się od odpowiedzi. - Wszystkie scenariusze są możliwe - stwierdził Adam Jasser. Dodał jednak: - Wydaje mi się, że nawet rośnie scenariusz powtórnego głosowania.

Jego zdaniem brexit "pokazuje w gruncie rzeczy, jak silnym organizmem jest Unia Europejska i że to nie jest tak, że to się tak po prostu "cyk" i rozmontuje się nagle, wszystko się rozwali". 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • o roli Chin i Rosji;
  • czy okres niepewności w Unii Europejskiej musi odbić się na gospodarce?

DOSTĘP PREMIUM