Politycy PiS są łasi na blichtr władzy? Prof. Zybertowicz o "małej odporności na pokusy"

Prezes Kaczyński może być rozczarowany. Bo, jak ocenia prof. Andrzej Zybertowicz, nie spodziewał się, że politycy partii rządzącej będą tak łatwo ulegać pokusom, które przynosi władza.

Profesor Andrzej Zybertowicz, doradca Biura Bezpieczeństwa Narodowego i społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, skomentował w Radiu Plus przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance.

Prezes podkreślał podczas jawnej treści wystąpienia, że PiS różni się od poprzedników tym, że szybko i stanowczo przeciwdziała patologiom we własnym obozie politycznym.

- Sądzę, że prezes jest przekonany, że z uczciwością jest lepiej (w PiS niż w Platformie - red.) - powiedział prof. Zybertowicz.

Przyznał jednak, że partia rządząca ma problem z nadużywaniem przywilejów należnych władzy.

Zdaniem doradcy prezydenta Dudy prezes Kaczyński mógł sobie nie zdawać sprawy ze słabości działaczy swojej partii.  - Być może było dla niego bolesnym zaskoczeniem, że część środowisk dobrej zmiany okazała się być znacznie mniej odporna na pokusy korupcji, blichtru, blasku związanego z władzą, niż sądził - ocenił.

Prof. Zybertowicz nie pierwszy raz pozwala sobie na krytykowanie polityków partii rządzącej. - Nieprofesjonalne. Można było zadać kłopotliwe pytania - tak podsumował słynne przesłuchanie Donalda Tuska przez sejmową komisję śledczą, która zajmuje się aferą Amber Gold.

Przypomnijmy, że większość w komisji ma PiS, a jej szefową jest Małgorzata Wassermann. I to ona najczęściej zadawała pytania przewodniczącemu Rady Europejskiej.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance

W piątek prezes PiS wygłosił przemówienie na wyjazdowym posiedzeniu partii w Jachrance. W pierwszej, jawnej części, nawiązał do wydarzeń ostatnich tygodni - w tym afery KNF i odniósł się do nadchodzącego roku wyborczego.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego bardzo niebezpieczne jest mówienie, że PiS dorównuje PO pod względem afer i niejasności. Zaznaczył, że wygrana partii w kolejnych wyborach umożliwi pełną realizację jej programu.

Wystąpienie Kaczyńskiego skomentował dziś w TOK FM były prezydent Bronisław Komorowski. - Odniosłem wrażenie, że słucham starszego pana, zestarzałego polityka, który goni w piętkę - powiedział Komorowski.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM