Radni Warszawy z KO nie chcą przemówienia księdza podczas obrad. Powołują się na Konstytucję RP
List radnych adresowanych do przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej to odpowiedź na harmonogram przedświątecznych obrad Rady Warszawy, podczas których politycy mają się modlić i wysłuchać przemówienia księdza. Pod pismem podpisali się Anna Auksel-Sekutowicz, Agata Diduszko-Zyglewska, Dorota Łoboda, Renata Niewitecka, Sławomir Potapowicz, Paweł Sawicki, Joanna Staniszkis,Tomasz Sybilski, Marek Szolc, Aleksandra Śniegocka-Goździk, Agnieszka Wyrwał i Tomasz Żyłka.
"Część z nas - w tym ja - startując do Rady Miasta zobowiązała się do przestrzegania zasady rozdziału państwa i kościoła oraz konstytucyjnej zasady bezstronności organów władzy. Naszym zdaniem charakter planowanej uroczystości zaburza ten rozdział - napisała na Facebooku radna Agata Diduszko-Zyglewska.
Konstytucja RP
W liście radni argumentują, że mieszkańcy Warszawy to zróżnicowana grupa, dlatego nie powinno się wyróżniać żadnego wyznania podczas obrad rady miasta.
"Reprezentujemy wszystkich mieszkańców Warszawy - wyznawców różnych religii, osoby niezwiązane z żadnym kościołem, kobiety, które walczą o swoje prawo do równego traktowania, osoby ze społeczności LGBT+, niepłodne pary korzystające z zapłodnienia in vitro czy osoby będące w dzieciństwie ofiarami przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Publiczne prezentowanie związków radnych Rady m. st. Warszawy z przedstawicielami konkretnych kościołów i konkretnych wyznań odbiera tym i licznym innym grupom poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w pełnieniu naszych obowiązków pozostaniemy zgodnie z nakazami Konstytucji bezstronni" - piszą warszawscy radni.
Politycy powołują się także na art. 56 Konstytucji RP, który gwarantuje, że nikt nie może być zmuszony do uczestniczenia lub nieuczestniczenia w praktykach religijnych, a także że nikt nie może być zobowiązany przez władzę do ujawnienia swojego wyznania lub bezwyznaniowości. "Zorganizowanie uroczystości z elementami religijnymi w związku z sesją Rady m. st. Warszawy zmusza nas, jako radnych, do ujawnienia tych informacji na swój temat, ponieważ uczestnictwo lub nie uczestnictwo w takim wydarzeniu oraz zachowanie podczas niego byłoby konkretną deklaracją światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania" - piszą radni.
Na razie nie znamy stanowiska przewodniczącej Rady Warszawy. W międzyczasie Ewa Malinowska-Grupińska na Facebooku wyraziła poparcie dla projektu PSL, w którym posłowie tej partii domagają się, aby Wigilia i Wielki Piątek były wolne od pracy.
"Instytucja świecka"
Nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył w listopadzie przysięgę na prezydenta stolicy. Część internautów zwróciła uwagę na to, że polityk Koalicji Obywatelskiej nie zakończył jej słowami "tak mi dopomóż Bóg".
- Reprezentuję instytucję, która powinna być instytucją świecką. Długo się nad tym zastanawiałem, jestem osobą wierzącą, ale jako osoba prywatna, nie urzędnik – powiedział Rafał Trzaskowski w Radiu Zet
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
- PiS na banowanym Tik Toku, kłopoty banku start-upów i coraz doskonalsza sztuczna inteligencja
- Donald Trump może zostać aresztowany. A to nie jest jego jedyny problem. "Traci grunt pod nogami"
- Czy rodzice muszą mówić jednym głosem? Problemem nie są różnice, ale sposób ich wyrażania
- Olaf Scholz przyznał, że regularnie rozmawia z Władimirem Putinem. Podał szczegóły