"Mateusz, Mateusz". Formalności stało się zadość: rząd Morawieckiego z wotum zaufania

Niespodzianki nie było: sejmowa większość głosowała za udzieleniem rządowi wotum zaufania. Po ogłoszeniu wyników posłowie Zjednoczonej Prawicy skandowali: Mateusz, Mateusz.

"Za" głosowało 231 posłów, przeciw było 181, a dwóch wstrzymało się od głosu.

To sam Mateusz Morawiecki złożył wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu

W piątek Sejm ma się zająć się wotum nieufności dla rządu PiS, złożonym przez Platformę Obywatelską w związku z wybuchem afery KNF. 

Co powiedział w Sejmie premier Morawiecki?

- Główne pytanie brzmi nie "kto" powinien rządzić, ale jak powinniśmy rządzić - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma nadzieję na wygraną PiS w wyborach parlamentarnych 2019. Szef rządu zwrócił uwagę na to, że w tej kadencji zmniejszyła się skala nierówności społecznych w Polsce. 

- Mam taką prośbę do szanowanej opozycji: nie słuchajcie waszych spin doctorów, ale od serca, przed świętami, mówcie o Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki, którego zdaniem razem z posłami innych klubów PiS mógłby wdrażać "wspaniałą zmianę". Zarzucił też posłom opozycji, że "skarżą się za granicą". Powołując się na międzynarodowe instytucje chwalił politykę gospodarczą swojego gabinetu.

- Powiedzieliśmy, że będziemy obniżać podatki dla małych i średnich firm, i to się zadziało. Można? Można - krzyknął premier Morawiecki. Według szefa rządu PiS partia realizuje także program poprawy jakości powietrza (walki ze smogiem). - Obniżamy VAT z 8 na 5 proc. To realna obniżka! - powiedział polityk.

- Odbudowujemy to, co PO i PSL zwijały: posterunki policji i placówki pocztowe. To ważne dla wszystkich obywateli - ocenił Morawiecki.

Następnie zaczął kolejno chwalić członków swojego gabinetu. Jedną z rzeczy, które wymienił, było "podniesienie niezależności sędziów", a wśród osób, którym dziękował, był były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Premier Morawiecki porównał Unię Europejską do dozorcy Stanisława Anioła, z serialu Alternatywy 4. - Z ogromnym optymizmem patrzę na to, co uda się wynegocjować w ramach wspólnego, europejskiego budżetu - zapewnił. Dodał, że nie będzie podwyżek cen energii, jednak nie wyjaśnił w jaki sposób będzie to możliwe.

- W ciągu naszych rządów o 3 mln wzrosła liczba turystów. Jednak przedarli się do Polski - zakpił Morawiecki, odnosząc się do oskarżeń pod adresem PiS o łamanie Konstytucji RP. Dodał także, że "po stronie opozycji jest 80 proc. mediów". - Chcę zaprosić opozycję do wspólnych, wspaniałych obchodów wielkich rocznic w przyszłym roku. Zapraszamy do wspólnego cieszenia się - powiedział premier.

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, powiedział dziennikarzom, że wystąpienie szefa rządu miało charakter kabaretowy.

Komentarze na Twitterze

Paweł Wroński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", zwrócił uwagę na Twitterze na to, że wniosek Morawieckiego zamknie usta posłom opozycji. "Zaskakujący wniosek o wotum zaufania złożony przez Mateusza Morawieckiego faktycznie zabiera głos opozycji. Bo zamiast wystąpień klubowych są tylko indywidualne pytania" - wyjaśnił Wroński.

Michał Wójcik, dziennikarz "Faktu", napisał z kolei, że ruch premiera rządu PiS ma być ucieczką do przodu. "Współpracownik premiera: Wniosek PMM ma na celu ofensywne wyjście, przejęcie inicjatywy, że to PiS i PMM dyktują warunki, a nie opozycja, że premier nie boi się wniosku opozycji bo sam o wotum wystąpił" - napisał Wójcik. 

Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, której wotum nieufności dla rządu ma być rozpatrwane w piątek, także skomentował wniosek premiera. "Premier Morawiecki zamiast wytłumaczyć protestującym rolnikom dlaczego jego rząd zostawił ich bez pomocy, zamiast odpowiedzieć na pytania dziennikarzy o jego udział w aferze KNF, woli prosić w Sejmie kolegów z PiS o wotum zaufania. Słaby premier słabnącego rządu" - napisał Jan Grabiec dodając hashtag #AferaGoniAferę.

Do wystąpienia szefa rządu PiS odniosła się posłanka Monika Wielichowska (PO). "Nie wiem kto jeszcze się nabiera na groteskową propagandę sukcesu Morawieckiego, który oderwany od faktów, właśnie ogłasza Polkom i Polakom przed świętami radosną nowinę! Wotum przeprowadzane w iście dyktatorskim, autorytarnym stylu bez klubowych wystąpień opozycji" - oceniła.

Dlaczego premier złożył wniosek o wotum zaufania dla rządu PiS?

Sam premier złożenie wniosku o wotum zaufania tłumaczył tym, że chodzi o to, by po trzech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości upewnić się, czy parlamentarna większość popiera kierunek zmian i reform.

Mateusz Morawiecki mówił też o tym, że przed rozpoczynającym się jutro w Brukseli szczytem Rady Europejskiej potrzebuje silnego mandatu z kraju.

Ale przed poprzednimi unijnymi szczytami, szef rządu nie składał podobnych wniosków. Dlatego komentatorzy ocenili, że przyczynami dzisiejszego sejmowego show premiera była chęć wzmocnienia swojej pozycji przed sobotnią konwencją PiS-u oraz "Przykrycie" debaty i głosowania ws. wniosku opozycji, o wotum nieufności dla jego rządu. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM