O nawałnicy ostrzegą SMS-em. Alert RCB kończy pilotaż i zaczyna normalne funkcjonowanie

Uwaga na powodzie, nawałnice, burze lub np. wyciek niebezpiecznych substancji - ostrzegawcze sms-y o takiej treści będą wysyłane do mieszkańców poszczególnych miejscowości, w razie wystąpienia poważnego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

System ostrzegania, tzw. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa kończy fazę pilotażu i od dziś (12 grudnia) rozpoczyna normalne funkcjonowanie. Jednocześnie rozpocznie się kampania edukacyjna na ten temat.

Jak mówi Marek Kubiak szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wszystko zostało poprzedzone fazą testów. 

- Wprowadzamy już alert RCB jako narzędzie do przekazywania ostrzeżeń dla społeczeństwa. Te nasze ostrzeżenia będą bardziej precyzyjnie docierały do osób, które mogą znajdować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia - tłumaczył Kubiak. 

Alert RCB. Czy może trafić do nas fałszywy SMS?

Podczas półrocznego pilotażu wysłano w sumie cztery ostrzeżenia. Trzy dotyczyły gwałtownych zjawisk meteorologicznych. A jak przypomina Wanda Buk z Ministerstwa Cyfryzacji, jedna z wiadomości tekstowych dotyczyła czegoś zupełnie innego. 

 - Była sms-em dementującym fałszywe informacje, które pojawiły się w przestrzeni publicznej i które zobowiązywały obywateli do rzekomego stawiennictwa w urzędach gmin - przypomniała. 

Pod koniec listopada taki fałszywy alert dostali mieszkańcy co najmniej dwóch gmin na wschodzie Polski. Wysłane do nich sms-y informowały, że w związku z kryzysem na Ukrainie, wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat są wzywani do stawienia się na terenie urzędu gminy. Sytuację wyjaśnia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

TOK FM PREMIUM